Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kaleseramik verimlilikte zirvede!

Kaleseramik verimlilikte zirvede!

30 Nisan 2015 Perşembe, 10:58:46
Kaleseramik verimlilikte zirvede!
Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği ‘2015 Verimlilik Proje Ödülleri’nde üçüncülüğe layık görüldü.

Bünyesindeki Çanakkale Seramik, Kalebodur ve Kale markaları ile sektöre öncülük eden Kaleseramik, seramik sağlık gereçleri üretiminde karbon ayak izini ve ithal hammadde kullanımını azaltan ‘Yeni Nesil Çamur Formulasyonlarının Hazırlanması’ projesi ile ‘2015 Verimlilik Proje Ödülleri’nde üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı.

 

‘2015 Verimlilik Proje Ödülleri’, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ankara Congresium’da gerçekleştirdiği ‘Verimlilik Haftası’ etkinliklerinin açılışında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’nin, üretimde kullanılan ithal ‘şamot’u reçetelerden çıkarmak, ithal malzemelerin şirkete getirdiği yüksek maliyeti düşürmek ve çevreye duyarlı üretim gerçekleştirmek amacıyla geliştirdiği proje, ‘Büyük Ölçekli İşletme-Ürün Geliştirme Kategorisi’nde değerlendirildi. Üçüncülüğe layık görülen Kaleseramik’in ödülü, Bilim Sanayi ve Teknoloji BakanYardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu tarafından Kaleseramik Ar-Ge Merkezi Müdürü Dr. Kağan Kayacı’ya verildi.

 

Hammadde kullanımı ve karbon salınımı azalıyor, maliyetler düşüyor

Çevre dostu üretim anlayışıyla dünya standartlarında üretim yapan Kaleseramik, çevreye duyarlı üretim teknolojilerini artırarak, Ar-Ge ve enerji verimliliği projelerine önemli kaynaklar ayırıyor. Maksimum verimlilik amacıyla geliştirilen, karbon ayak izinde azalma sağlayan proje, yurt dışına bağımlılığı ve maliyeti de önemli ölçüde azaltıyor. Büyük ebatlı, keskin dik köşeli ve karmaşık şekilli ürün talebinin karşılanmasına katkıda bulunan proje, deformasyon ve çatlak problemlerini de ortadan kaldırırken, alternatif reçete ve hammadde sunuyor. Projenin devreye girmesiyle, ithal hammadde kullanımında yüzde 47, reçete maliyetlerinde yüzde 21 azalma sağlanacak, karbondioksit salınımı ise Türkiye’de yılda 31 ton düşecek. 

 

Kaleseramik ‘İSO Çevre Ödülleri’nde üç ayrı ödül aldı

Kaleseramik, 2014 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Çevre ve Enerji Ödülleri’nde üç ayrı kategoride ödül kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Kaleseramik, Isı Geri Kazanım Projesi ile ‘Enerji Verimliliği Uygulama Kategorisi’nde birincilik; düşük su tüketiminde devrim yaratan klozeti Kale Aquasmart ile ‘Çevre Dostu Uygulama Kategorisi’nde ikincilik; Nem Kontrollü Karo Projesi ile ‘İnovatif Çevre Dostu Ürün Kategorisi’nde ikincilik aldı.

 

Türkiye’nin en verimli tesisi Kaleseramik

Tüm seramik ürün gruplarında ‘Çevresel Ürün Deklarasyonu’ alan ilk Türk firması olan Kaleseramik, uygulamaya sokulan projelerle önemli ödüller almaya devam ediyor. 2013 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ‘Türkiye’nin En Verimli Endüstriyel Tesisi’ seçilen Kaleseramik, ‘Enerji Verimliliği Uygulama Projesi’yle de, ‘İSO 2011 Çevre Ödülleri’nde de Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştü. Kaleseramik, bir ürünün hammadde tedariğinden, üretim, enerji tüketimi, atık yönetimi gibi tüm süreçlerindeki çevresel etkilerini, şeffaflıkla ortaya koymayı sürdürüyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER