Anasayfa >

Diğer Haberler >

Uluslararası yatırımcılar İstanbul'da buluştu!

Uluslararası yatırımcılar İstanbul'da buluştu!

29 Nisan 2015 Çarşamba, 14:43:43
Uluslararası yatırımcılar İstanbulda buluştu!
Türkiye'ye yatırım yapmış olan uluslararası şirketler ve Körfez sermayesinin yatırımcıları, İstanbul'da düzenlenen "Uluslararası Yatırım Zirvesi"nde buluştu.

Körfez sermayesinin uluslararası yatırımcıları ve Türkiye'ye yatırım yapmış uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticileri İstanbul Zorlu Center Reffless Otel'de 2 gün sürecek "Uluslararası Yatırım Zirvesi"nde bir araya geldi. "Ortadoğu Ekonomi Platformu" ve "İstanbul Yatırım Derneği" işbirliğiyle bu yıl ikinci kez düzenlenen "Uluslararası Yatırım Zirvesi" ; Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden enerji, teknoloji ve gayrimenkul alanında karar verici yatırımcıları İstanbul da ağırladı.

İki gün boyunca sürecek zirveye, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Uluslararası Yatırım Zirvesi'nin Başkanı Haşim Süngü, İstanbul Yatırım Derneği'nin Başkanı Mehmet Ulusoy, Ortadoğu Ekonomi Platformu Başkanı Erdin Özel, İş adamı Adnan Polat, Ali Ağaoğlu, yerli ve yabancı birçok şirket yöneticisi katıldı. Zirvede üst düzey yerli ve yabancı şirketlerin yöneticileri fikir alışverişinde bulundular.

 

"TÜRKİYE DÜNYANIN EN İYİ BANKACILIK SİSTEMİNE SAHİP OLDU"

Zirvede konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin mali disipline büyük önem verdiğine dikkat çekerek, "Ülkenin iki yakasını bir araya getirmeyi ihmal etmeyerek mali disiplini düzenledik. Artık Türkiye bütçe açıkları nedeniyle risk altında olan bir ülke değiliz. Bütçe açığı konusunda pek çok Avrupa ve Dünya ülkesine göre hayal bile edilemeyecek bir rakam. Türkiye özellikle bankacılık sistemini reforme etti ve şu anda dünyanın en iyi bankacılık sistemine sahip oldu. Artık Türkiye bankalardan kaynaklanacak risklerin olduğu bir ülke değildir" dedi.

 

"SAĞLAM EKONOMİYE SAHİP OLMAYAN ÜLKELERDE DEMOKRASİYE SAHİP OLAMAZ"

Türkiye kamu borç yükünü çok önemli noktada azaltmış olduğunu vurgulayan Işık, "Bu noktada risk yaşamayan bir ülke haline geldi. Türkiye bunu yaparken gelir dağılımı adaletsizliğini en fazla şekilde düzeltilen ülkedir. Türkiye milli gelirini ve ihracatını 12 yılda artırmayı başarmış bir ülke haline geldi. Bütün çalışmalarda en önemli yaptığımız Demokrasiyi düzeltmek oldu. Ekonomiyi düzeltmeden sağlam bir demokrasiye sahip olmak mümkün değil. Türkiye bütün bunları yaparken, bölgesinde en iyi demokrasiye sahip ülke haline geldi" şeklinde konuştu.

 

"BİLİŞİM TEKNOLOJİSİNİ VE BİLİŞİM ÇAĞINI EN İYİ KULLANAN BELEDİYELERİN BAŞINDA GELİYORUZ"

Zirveye katılarak konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bilişime verdikleri önemin altını çizerek, "Bizi 28 tane şirketimizin her birini özel sektör mantığıyla kendi Ar-Ge'si içerisinde, inovasyon merkezleriyle, yeni yazılımlarıyla rehber olacak şekilde biz kazandık. Biz bunu birçok alanda başardık. Dünyada verilen bilişim teknolojisini ve bilişim çağını en iyi şekilde kullanan belediyelerden biriyiz" ifadelerini kullandı

 

''İSTANBUL DÜNYA'DA ÖNEMLİ KARARLARIN ALINDIĞI BİR KENT''

Hiçbir olayın ve gelişmenin kendi coğrafyasında kapalı kutularında kalmadığının altını çizen Topbaş, "O yüzden birbirimize ihtiyacımız var. Böyle bir süreçte geleceğe birlikte yürüyeceğimize inanıyorum. Bizler yerel yönetimler olarak da olsun diğer yönetimler olarak da yatırımcıların kendini bulacağı bir kent olmaya çalışıyoruz. İstanbul artık basit bir yatırım merkezi olmak yerine dünyada önemli kararların alındığı bir kent haline gelmeye çalışıyoruz. İstanbul'da yatırım yapacaklar için şartlar ve imkanlar çok daha fazla o yüzden burada yatırım yapıyorlar. İstanbul sürekli olarak hareketli ve dünyaya açılan bir kent olduğu için yatırımcılar çalışmaların yapacaklar" şeklinde konuştu. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER