Anasayfa >

Diğer Haberler >

Tapu işlemleri için hangi evraklar gerekli 2015?

Tapu işlemleri için hangi evraklar gerekli 2015?

28 Nisan 2015 Salı, 09:14:18
Tapu işlemleri için hangi evraklar gerekli 2015?
Konut sahibi olurken zamanınızın çoğunu neredeyse tapu dairesinde geçireceğiniz bir süre olacak. İşlemlerin yavaş ilerlediği tapu dairesinde neler yapılması gerekiyor? Tapu işlemleri için hangi evraklar gerekli? İşte tüm detaylar…

Konut almak isteyenlerin tapu işlemleri yaparken dikkat etmesi gereken bir çok unsur var. İşte peşin veya banka kredisi ile konut sahibi olacak olanların aşama aşama yapması gerekenler…

 

1-      Taşınmazın bulunduğu şehrin Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekiyor.

2-      Randevu saatinde alıcı ve satıcının birlikte Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nde olmaları gerekiyor.

3-      Alıcı ve satıcının hazırlaması gereken evraklar tam şekilde müdürlüğe teslim ediliyor.

4-      Teslimler yapıldıktan sonra konutu alacak olan kişiye evraklarınız kayıt altına alınmıştır diye Tapu ve Kadastro’dan mesaj gönderiliyor.

5-      Evrakların kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra  Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden uygun görülen bir saate randevu veriliyor.

6-       Ziraat – Halk Bankaları’ndan belirtilen tapu harcı ve döner sermaye bedellerinin olduğu bir mesaj daha alıcıya gönderiliyor. Belirtilen bankalardan ödeme yapılıp makbuzlarıyla randevu saatinde Tapu Müdürlüğü’nde olunması isteniyor.

7-      Ziraat veya Halk Bankası’ndan tapu harcı ve döner seraye bedelleri ödeniyor. Yalnız Ziraat Bankası’nda 3 bin TL’nin altındaki tapu ödemeleri bankamatikten yapılıyor.

8-      Tapu  Müdürlüğü’nün verdiği randevu saatinde alıcı ve satıcı tekrar orada bulunuyor.

9-      Eğer konut alımı kredi ile sağlanıyorsa bankanın göndermiş olduğu avukatta alıcının yanında bulunup ipotek evraklarını hazırlıyor.

10-   Alıcı ve satıcı  tapu memurunun gösterdiği taşınmaz dosyalarına imza atıyor.

11-   Peşin alımlarda direk tapu alıcıya teslim edilirken banka kredili alımlarda bankanın göndermiş olduğu avukat en son tapu tesliminde verilen evrakları bankaya gönderiyor. Bankada bloke halinde duran konut bedelinin üzerindeki blokeyi kaldırıp satıcıların hesaplarına havale/EFT ile gönderiyor.

 

 

 

 

Kısa görünen ama aslında tam bir gününüzü alacak olan bu işlemlerde gerekli olan evraklar alıcı ve satıcı içinde farklılık gösteriyor. İşte tapuda gereken evrakların listesi…

 

 

 

 

Satıcı için:

 

1) 1 adet renkli resim  (son iki ay içinde çekilmiş ve yüzünüzü net gösteren)

2) T.C kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) aslı ve fotokopisi (T.C kimlik numarası olmalıdır)

3) Tapu belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi

4) İkametgah adresi ve telefon bilgisi (boş bir kağıda yazılabilir, muhtardan olmak zorunda değil)

5) Bir yılı doldurmamış deprem sigortası poliçesinin fotokopisi (D.A.S.K) (doğal afet sigortası)

6) emlak vergi dairesinden alınmış temiz kağıdı (Bağlı bulunduğunuz semte ait belediyenin hesap işleri bölümünden alınan belge, temiz kağıdı)

Bu belgenin alınması esnasından söz konusu gayrimenkule ait bina vergisi ve çevre temizlik vergisi borçları var ise bunlar ödenmek zorundadır.

Örneğin istanbul ili fatih semtinde bir gayrimenkul satışı için istanbul ili fatih belediyesi hesap işleri bölümüne tapu fotokopisi yada daha-önce ödenmiş makbuzlar ile gidilmelidir.

Hesap işlerinden alınan temiz kağıdı önemlidir. Çünkü hem söz konusu gayrimekulun bağlı bulunduğu belediyeye olan olası borçları temizlenir hem de bu belgede yer alan matrah, satacağınız yada alacağınız gayrimenkul için tapu dairesinde gösterebileceğiniz minimum tutarı belirtmektedir.

Satın aldığınız yada sattığınız gayrimenkulün gerçek tutarını (eğer emlak vergi matrahı tutarından daha fazla ise) tapuda beyan etmeniz gerekmektedir. Böylesi hem kanunen sıkıntı yaşamamanıza hem de hakkıyla kazandığınız parayı belgelemenize olanak tanıyacaktır.

7) Satıcı tapuya şahsen müracaat etmeyecek ise müracaat eden kişi için bir vekaletname gereklidir.

 

Alıcı için:

 

1) 2 adet resim  (son iki ay içinde çekilmiş ve yüzünüzü net gösteren)

2) T.C kimlik belgesi (nüfus cüzdanı) aslı ve fotokopisi (T.C kimlik numarası olmalıdır)

3) İkametgah adresi ve telefon bilgisi (boş bir kağıda yazılabilir, muhtardan olmak zorunda değil)

 

PINAR BAYRAKDAR / htemlak.com

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER