Anasayfa >

Diğer Haberler >

"Türkiye’de balon yok, para olmayan yerde balon olmaz"!

"Türkiye’de balon yok, para olmayan yerde balon olmaz"!

27 Nisan 2015 Pazartesi, 12:37:40
Türkiye’de balon yok, para olmayan yerde balon olmaz!
Konutta balon var mı tartışmalarına değişen Fer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ramadan Kumova, Türkiye’de balon yok, para olmayan yerde balon da olmaz dedi…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


Fer Yapı Yönetim Kurul Başkanı Ramadan Kumova emlak editörleri ile bir araya geldi. Fer Yapı’nın sektörde 5.yılını kutladıklarını hatırlatan Kumova, “sektöre ilk ofis projesi ile girdik. Bugün en büyük ofis geliştiricilerinden biri olduk.  Fer Yapı olarak 1 milyar 800 bin TL portföyü yönetiyoruz” diye konuştu.


Gayrimenkul Türkiye’nin lokomotifi değil önemli bir ihraç ürünü
Gayrimenkul sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörü olmadığını belirten Kumova, “Sürekli her yerde gayrimenkul Türkiye’nin lokomotif sektörü deniliyor ama ben buna katılmıyor. Lolomotif sanayidir, servistir, hizmettir. Ama gayrimenkul Türkiye ekonomisine katkısı büyük bir sektör. Türkiye bir büyüse gayrimenkul sektöre 3 büyür. Bence gayrimenkul önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin katmadeğeri en yüksek  ihraç ürünü olacak.


Türkiye’de balon yok, para olmayan yerde balon olmaz
İnşaat sektöründeki sürekli tartışılan konuların başında gelen  “Konutta balon var mı” konusuna da değişen Kumova, “Türkiye’de balon yok. Çünkü balonun olması için paranın da bol olması lazım. Fakat Türkiye’de para yok. Herkes ayağına göre yorganını uzatıyor” ifadesinde bulundu.


İsteğimiz an frene basarız
Gayrimenkul sektörünün otokontrolü çok yüksek bir sektör olduğuna dikkat çeken Ramadan Kumova, “Ne fiyatta ne de arzda bir balon yok. Bizim sektör otokontrolü çok yüksek bir sektör. Kimse satamayacağı bir rakamda ısrar etmez. Bir ürünü satamıyorsanız anında frene basarsınız” diye konuştu.


Siyah bir tablo oluşturulmaya çalışılıyor ama en kötü açık gri olur
İnşaat sektöründe balon konusu gibi söylemlerle siyah bir tablo oluşturulmak istendiğini belirten Kumova, “Her sektörde sıkıntılar var. Bireysel hatalar da yapılabiliyor. Sektörde siyah bir tablo oluşturulmak isteniyor ama az öncede söylediğim gibi istediğimiz an firene basabiliriz. Bundan dolayı siyah değil en kötü açık gri bir tablo oluşur” ifadesinde bulundu.


İki bayram arası yabancı girişi artacak
Bu yıl iki bayram arası yabancı girişinin artacağına dikkat çeken Kumova, “İki bayram arası özellikle Körfez ülkelerinden ciddi yabancı girişi olacak. Bugüne kadar yabancı girişi orta segmentten geldi. Onlarda Beylikdüzü, Esenyurt gibi bölgelerden alım yaptılar. Ama bundan sonra bu alım İstanbul’un geneline yayılacak” dedi.


Yabancıların kulağına yanlış rakamlar üflüyorlar
Önümüzdeki günlerde gayrimenkul sektöründe yabancı ortak sayısının da artacağının altını çizen Kumova, “Yabancılar artık sadece alım için değil yatırım için de Türkiye’ye girmeye başlayacaklar. Fakat çok agresif rakamlarla geliyorlar. 100 TL koyayım senelik yüzde 12 kazanayım istiyorlar. Bunun olabileceğini birileri söylemiş. Kulaklarına yanlış rakamları üflemişler.  Fakat bu sektörde karların bu kadar yüksek olmadığını onlar da öğrenecek. Öğrenme süreçleri hala devam ediyor” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER