Anasayfa >

Diğer Haberler >

“Bahçeşehir gölet alanı satılıyor” söylentilerine Uysal’ın yanıtı!

“Bahçeşehir gölet alanı satılıyor” söylentilerine Uysal’ın yanıtı!

24 Nisan 2015 Cuma, 09:32:07
“Bahçeşehir gölet alanı satılıyor” söylentilerine  Uysal’ın yanıtı!
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Bahçeşehir'deki gölet alanının satıldığı" yönündeki haberlerin gerçekleri yansıtmadığını belirterek, "Bahçeşehir'i satmıyoruz aksine bölge halkı ile mevcut alanı daha da genişletiyoruz" dedi...

Uysal, belediye başkan yardımcıları ve mahalle muhtarları ile Bahçeşehir Göleti yakınında gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde çıkan haberlere açıklık getirdi.

Bahçeşehir Göleti Projesi hakkında bilgi veren Uysal, proje kapsamında, mevcut gölet alanında değişiklik yapılmayacağını ve çalışmalar sona erdiğinde İstanbul'un en büyük şehir parkının oluşacağını anlattı.

Son günlerde çıkan gölet ile alakalı haberlerin, projenin gerçekleriyle uyuşmadığını ifade eden Uysal, şu bilgileri verdi:

"Bahçeşehir'i satmıyoruz aksine bölge halkı ile mevcut alanı daha da genişletiyoruz. Göletimiz şu an 300-350 dönüm civarındadır, içerisinde de suni gölet var. Etrafında da restoran alanları var. Projede, mevcut alanda betonlaşma anlamında herhangi bir değişiklik yapmayacağız. Bahçeşehir Göleti'ni büyütecek projeyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışma bizim seçim vaadimizdi ve her fırsatta bu projeyi bölge halkına anlattık. Bahçeşehir gölet alanının yanındaki özel mülk olan araziyi, Başakşehir Belediyesi olarak, 2011-2014 tarihleri arasında spor ve yaşam alanları, park, kültür-sanat merkezi ve yeşil alana dönüştürmek için satın aldık. Bu süreçte CHP meclis üyelerimiz de bize destek verdi, kararlar oy birliğiyle çıktı."

Başkan Uysal, mevcut park alanının İstanbul'da belediye eliyle yapılan en büyük çevre düzenleme çalışması olduğunu ve park alanı bittiğinde sadece Başakşehir için değil, çevre ilçeler için de önemli bir mesire alanı olacağını kaydetti.

Proje tamamlandığında buradan yaklaşık 4 milyon vatandaşın yararlanacağını dile getiren Uysal, "Şu anda, alanda İSKİ'ye ait atıl durumda olan bir arıtma alanı var. Alanın yaklaşık 100 dönümlük bölümü kötü görüntüye sahip. Alandaki mülkiyetlerin toplanması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Projenin toplam bedelinin 600 milyon lira civarında olmasını hesaplıyoruz. Çalışmanın ilk etabını yaparken rekreasyon alanındaki yüzde 5'lik imar hakkını, 103 milyon liraya vererek çalışmanın maliyetini karşılamaya çalıştık. Zira dünyada bu tarz sosyal yaşam ve rekreasyon alanlarında imar hakkı en az yüzde 5'tir" diye konuştu.

"Uluslararası boyutta bir proje yarışması yapılacak"

Bahçeşehir gölet alanıyla ilgili projenin her aşamasının kamuoyu ile paylaşıldığını anlatan Uysal, "www.goleticinfikrimvar.com" sitesi sayesinde vatandaşların talep, fikir ve önerileri alınarak uluslararası boyutta proje yarışması yapılacağını kaydetti.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bir gazetecinin, projenin ne zaman başlayacağına dair sorusuna, "Gölet projesi tamamen bittiğinde, gölet alanı yaklaşık 6 kat büyümüş olacak. 11 bin 500 metrekarelik inşaat alanının dün ihalesini yaptık. Ödüllü uluslararası proje yarışmamızı da en kısa sürede sonuçlandırmayı hedefliyoruz. Eylül-ekim gibi projemiz şekillenecek. İlk etabın, iki yıl içerisinde tamamlanmasını planlıyoruz. İkinci etap ile ilgili çalışmaları da 2019 yılına kadar bitirmeyi hedefliyoruz" karşılığını verdi.

Uysal, daha sonra Gölet bölgesini gezerek, gazetecilere çalışma yapılacak yerleri gösterdi. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER