Anasayfa >

Diğer Haberler >

Arap gayrimenkul yatırımcılarının ilgisi konut fiyatları uçurdu!

Arap gayrimenkul yatırımcılarının ilgisi konut fiyatları uçurdu!

24 Nisan 2015 Cuma, 09:09:30
Arap gayrimenkul yatırımcılarının ilgisi konut fiyatları uçurdu!
Arap yatırımcının emlak ilgisi Anadolu’daki ev fiyatlarına da yansıdı. Nitekim 30 büyükşehirden derlenen verilere göre Adana, Burdur, Yalova ve Giresun’da ev fiyatları İstanbul’dan daha fazla artış gösterdi. Kira fiyatları ise Suriyeli vatandaşların artan talebi nedeniyle en fazla Hatay’da arttı.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan 2015 Mart raporuna göre emlak fiyatları geçen bir yılda en fazla Adana’da arttı. Adana şubatta 100 bin lira olan evin fiyatı şubatta yaklaşık 103 bine çıktı. Kira fiyatları ise en fazla Hatay’da arttı. İkinci el konutlara yönelik endeks verileri, 30 büyükşehrin tamamını da kapsayacak şekilde toplamda 62 şehir için genişletildi. ‘Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ kapsamındaki yeni konut fiyatlarında; bir önceki aya oranla yüzde 1,23, geçen yılın aynı dönemine göre ise yıllık bazda yüzde 7,05 yükselme meydana geldi. Raporda yer alan ve 30 büyükşehri kapsayan ‘Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde, bir önceki aya göre yüzde 0,91; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,79 oranında artış gerçekleşti. Buna göre Adana, metrekare başına yüzde 2,81 değer artışıyla Mart 2015’te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği; Nevşehir yüzde 1,32 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu. Mart ayında benzer nitelikte hazırlanan ‘Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise bir önceki aya göre yüzde 0,40; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,37 oranında artış gerçekleşti. Bir önceki aya göre bakıldığında Hatay, metrekare başına yüzde 2 değer artışıyla kiraların en çok yükseldiği; Denizli yüzde 2 düşüşle konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu.

 

Geçtiğimiz ay, yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde yüzde 1,12, 2+1 dairelerde yüzde 1,39, 3+1 dairelerde yüzde 1,23 ve 4+1 dairelerde ise yüzde 0,14 oranında arttı. Mart ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 m² konutlarda yüzde 1,15, 76-100 m² konutlarda yüzde 1,13, 101-125 m² konutlarda yüzde 1,38, 126-150 m² konutlarda yüzde 1,22, 151 m² ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,21 oranında arttı.

 

 

 

 

‘Doların yükü konut fiyatlarını artırdı’

 

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2015 Mart ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Sn. Aziz Torun ise, “Doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanması, ülkemiz ekonomisindeki dengeleri ister istemez etkiliyor. Bu açıdan bakıldığında, konut fiyatlarındaki değişimler için özellikle önümüzdeki seçim döneminde yurtiçi ve yurtdışında oluşacak gelişmelerin yakından takip edilmesi gerekiyor. Fakat geçtiğimiz mart ayına baktığımızda, endeksin aylık yüzde 1,23 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,05 oranında artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Geçen aydaki yüzde 1,23’lük fiyat artış oranının, yüzde 1,19 olarak gerçekleşen TÜFE’nin üzerinde olması enflasyondan ve üstlenilen vadelerin finansman maliyetlerinin yansımaları vb. nedenlerden kaynaklanan maliyetlerdeki artışın, konut fiyatlarına yansıdığını göstermektedir.” şeklinde görüş belirtti.Zaman

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER