Anasayfa >

Diğer Haberler >

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması başlıyor!

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması başlıyor!

22 Nisan 2015 Çarşamba, 14:27:30
 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması başlıyor!
Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), geleceğin inşaat mühendislerinde depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini ve zorunlu deprem sigortası bilincini geliştirmeye yönelik Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın ikincisini düzenleyecek. Proje önerileri 4 Mayıs'a kadar teslim edilebilecek...

DASK açıklamasına göre, üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere yönelik yarışma "Dünya sallansın, sen sağlam dur" sloganıyla düzenleniyor. Yarışmada üniversite öğrencilerinin tasarladığı bina modeli maketleri, teknik şartnameye uygunluklarına ve sarsma masasındaki depreme dayanıklılık performanslarına göre değerlendiriliyor. Yarışmada birinci olan takım, üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümüne deprem simüle eden sarsma masası kazandırıyor. Birinci, ikinci ve üçüncü olan takımdaki öğrenciler ise sırasıyla 10 bin, 5 bin ve 3 bin TL'lik para ödüllerini paylaşıyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen DASK Koordinatörü İsmet Güngör, Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın DASK'ın en prestijli projesi olduğunu ve yurt dışından mühendislik ve deprem alanında çalışma yürüten pek çok kurumun ilgi ve takdirini kazandığını belirterek, şunları ifade etti:

"DASK, Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nı hayata geçirirken ABD'de 10 yılı aşkın süredir düzenlenen benzer bir yarışmadan esinlendi. DASK ilki geçen yıl düzenlenen yarışmada o kadar büyük ve başarılı bir organizasyona imza attık ki bugün yurtdışından yarışmamıza talepler gelmeye başladı. Bu son derece gurur verici bir gelişme. Bu yıl da yarışmamızı ulusal düzeyde tutup bir adım daha ileriye taşıdıktan sonra önümüzdeki dönemde yarışmamıza uluslararası kimlik kazandırmayı hedefliyoruz."


- Üniversiteliler Ataşehir'de otel tasarlayacak


Yarışmanın inşaat mühendisi adayı üniversite öğrencilerine akademik bilgilerini pratiğe dönüştürme ve iş hayatına hazırlanma fırsatı sunduğunu anlatan Güngör sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin değerli üniversitelerinde akademik çalışmalarına devam eden öğretim üyelerinden oluşan teknik danışma kurulumuz yarışma şartnamesini titizlikle ve tüm detayları dikkate alarak oluşturuyor. Amacımız, geleceğin inşaat mühendislerine deprem riski altındaki ülkemizde proje yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini göstermek. En büyük temennimiz, depremlerin can kayıplarına ve hasarlara neden olmadığı bir Türkiye inşa edebilmek."

Açıklamada yer alan bilgilere göre, DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na inşaat mühendisliği bölümü bulunan üniversitelerden 5'er kişilik öğrenci takımları bir öğretim üyesi danışmanlığında katılabiliyor. 5 kişilik takımlardaki öğrencilerin yarısından çoğunun inşaat mühendisliği öğrencisi olması gerekiyor. Takımlar da mimarlık bölümü öğrencileri de yer alabiliyor.

Yarışmaya katılan takımlardan, İstanbul'un Ataşehir ilçesinde çok katlı bir otel binası projesi geliştirmeleri ve bu projeyi balsa çıtalar kullanarak bir bina modeli maketine dönüştürmeleri bekleniyor. En az 20, en çok 30 kattan oluşması istenen otelin deprem yükleri etkisindeki performansının ve fayda/maliyet oranının yüksek olması talep ediliyor. Ayrıca yapı mimarisinin, otel amaçlı kullanılmaya ve gün ışığından azami ölçüde yararlanmaya elverişli olması da değerlendirme kriterleri arasında yer alıyor.


Başvurular 4 Mayıs'a kadar devam ediyor


İki aşamadan oluşan yarışmada takımların 4 Mayıs'a kadar iki sayfalık proje önerileriyle DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması web sitesi (www.daskbinatasarimi.com) üzerinden başvurularını iletmeleri gerekiyor. Teknik Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda başvuran projelerden 25 tanesi finale kalacak. Finale kalan takımlar projelerindeki bina modellerini balsa çıtaları kullanarak maketlere dönüştürecekler ve 28 - 30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek final etkinliğinde yarışacaklar.AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER