Anasayfa >

Diğer Haberler >

‘Limanlar önemli ama enerji işini seviyorum sat deseler satmam’

‘Limanlar önemli ama enerji işini seviyorum sat deseler satmam’

22 Nisan 2015 Çarşamba, 09:46:10
‘Limanlar önemli ama enerji işini seviyorum sat deseler satmam’
8 kruvaziyer limanları olduğunu, bu yıl sonunda Venedik de dahil 15 limana çıkabileceklerini belirten Global Yatırım Holding Başkanı Mehmet Kutman, “Liman önemli ama en sevdiğim iş değil. Naturelgaz’ı sat deseler satmam” dedi...

Bu yıl Londra’da düzenlenen Türkiye’de yatırım ortamının masaya yatırıldığı ‘İnvest in Turkey’ forumunu destekleyenler arasında bulunan Global Yatırım Holding Başkanı Mehmet Kutman, forumun ardından liman ve enerji yatırımlarını değerlendirdi. Halen 8 kruvaziyer limana sahip olduklarını ve bu alanda dünyada önemli bir yere geldiklerini belirten Kutman, “8 limana daha teklif verdik. Mevcut liman da 8… 2015 sonunda 15 liman olabilir. Teklif verilen limanlar Malta, Venedik, Cagliari, Brindisi, Dubrovnik, Catania, Livorno ve Riga. Bir tanesi çok önemli, Venedik… Venedik’i mutlaka almak istiyoruz” dedi.

 

 

Şu andaki en önemli işlerinin liman olduğunu ancak en sevdiği iş olmadığını kaydeden Kutman şöyle konuştu, “2-3 yıl sonra GYH bünyesindeki en değerli faaliyet alanı enerji olacak. Limanları 1.5 milyar dolara sat deseler satarım ama Naturelgaz’ı 2 milyara sat deseler satmam. Önümüzdeki 10 yılda dünya petrolden gaza dönecek.”

 

 

Karayolunda LNG için tehlikeli iddiası

Türkiye’de LNG’nin karayoluyla taşınmasının tehlikeli olduğunu iddia eden Kutman, Avrupa’da böyle bir uygulama olmadığını söyledi. Kutman, “İstanbul’da köprüden de geçirildiğini duyduk. Dedektif tuttuk. Bunu tespit edeceğiz” dedi.

 

 

Enerjide 240 milyon TL yatırıma 3 yılda ulaşacak

Global Enerji Başkanı Kanat Emiroğlu, grubun enerji stratejisini şöyle özetledi: “Doğalgazı sıkıştırıp, kamyonlarla endüstriyel tesislere taşıyoruz. Buna CNG diyoruz. İkincisi Oto CNG işi. Çöp kamyonları, toplu taşıma araçlarının CNG kullanımı. Üçüncüsü ‘Wellhead CNG’ yani yarı bitmiş gaz kuyularını işletmek. Sonuncusu da bu işleri uluslararası hale getirmek.” Emiroğlu, Naturelgaz’a 140 milyon TL’ye yakın yatırım yaptıklarını da belirterek, “2-3 yılda en az bir 100 milyon TL daha yatırım yapılacak” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER