Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’un endüstri mirası haritalandırılıyor!

İstanbul’un endüstri mirası haritalandırılıyor!

21 Nisan 2015 Salı, 15:53:37
İstanbul’un endüstri mirası haritalandırılıyor!
Dila Gökalp Architects, yapıların dinamiklerini anlamak için hazırladığı ön çalışmalardan yola çıkarak İstanbul’un endüstri mirasını haritalandırmaya ve dijital ortamda sunmaya hazırlanıyor.

Mimari ve iç mimari projeler üretmenin yanı sıra, disiplinler arası çalışmalara da imza atan Dila Gökalp Architects, endüstri yapıları üzerine geliştirdiği nitelikli dönüşüm projeleri kapsamında derlediği bilgilerle İstanbul’un endüstri mirasını belgeliyor. Dila Gökalp Architects ekibinin, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileriyle birlikte endüstri mirasına dikkat çekerek, bu yapılarla ilgili farkındalık yaratmak ve kent hayatına katılmalarını sağlamak amaçlı başlatılan tasarım araştırması ışığında, İstanbul’un potansiyel endüstri mirası haritalandırılacak. Bu haritalama dijital ortama aktarılarak tasarlanan bir akıllı telefon uygulaması ve web sayfası aracılığıyla herkesin kullanımına açılıp gündelik hayatımızın bir parçası haline gelebilecek.

 

Endüstri yapılarını farklı açılardan inceleme ve değerlendirme fırsatı bulan ve günümüz standartlarına uygun endüstri yapısı tasarlamak da dahil olmak üzere bu yapıların içinde veya yanında birçok mekan tasarımı gerçekleştiren Dila Gökalp Architects, bu tür yapıların uygun bağlamlarda dinamiklerini anlamak için birçok veri elde etmiş. Bu veriler ışığında, İstanbul’un nitelikli endüstri yapılarını belgeleyen bir altyapı oluşmuş. Mimar Dila Gökalp bu altyapının paylaşımının önemli olduğunu vurguluyor ve İstanbul’un endüstriyel birikimini belgeleyecek olan bu disiplinler arası çalışma için ”Biz bu çalışmaya, bizi çok heyecanlandıran endüstri yapılarının mekansal ve yapısal özelliklerini anlamak için, tasarım araştırması yapmak amacıyla başladık. Karşımıza büyük bir birikim çıktı ve bunun neden daha ulaşılabilir bir bilgi haline gelmediğini düşünerek bir çalışma kurgulamak istedik. İstanbul’un endüstri mirası, kuşkusuz epey araştırılmış ve incelenmiş bir alan. Biz de bu konunun uzmanlarına ulaşıyoruz ve bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bizim gibi bu konuyla ilgili birikimi olan ve heyecan duyan herkesi de projemizin parçası olmaya davet ediyoruz.” diyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER