Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kapalıçarşı’nın iki hanına otel izni çıktı!

Kapalıçarşı’nın iki hanına otel izni çıktı!

21 Nisan 2015 Salı, 11:29:53
Kapalıçarşı’nın iki hanına otel izni çıktı!
Fatih Belediyesi ise Kapalıçarşı projesi kapsamında Çadırcılar tarafında bulunan hanlardan Sarnıçlı Han ve Güllekeş Han'ın birleştirildiğini, otel fonksiyonu verildiğni bildirdi

Fatih Belediyesi'nin, Eminönü Bölgesi Dönüşüm Modeli Projesi kapsamında bölgedeki tarihi ve tarihi olmayan hanlara otel olma yolu açıldı. Habertürk, tarihin aynası Eminönü hanlarındaki esnafla görüştü. Bazıları dönüşüm için çok geç kalındığını, tarihi hanların ihya olamayacağı savunurken bazıları da projeye "Biz buradan gidersek ekonomi çöker" diyerek karşı çıkıyor.

 

HIRS VE BİLİNÇSİZ YAPILAŞMA HANLARIN KATİLİ

Yeni Han-Kapalıçarşı, Rubiye Han-Kapalıçarşı, Kızlarağası Han-Kapalıçarşı, Bodrum Han-Kapaşıçarşı, Ali Paşa Han-Kapalıçarşı, Yarım Taş Han-Kapalıçarşı yanı, Güllekeş Han ve Çevresi-Kapalıçarşı, Sarnıçlı Han-Kapalıçarşı, Astarcı Han-Kapalıçarşı, Safran Han-Kapalıçarşı, Cebeci Han-Kapalıçarşı, İç Cebeci Han-Kapalıçarşı, Çukur Han-Kapalıçarşı, Ambar Han-Beyazıt, Camili Han ve Çevresi-Beyazıt, Lütfullah Han ve Çevresi-Beyazıt...Eminönü'nün 1734 hanından bir kaçı...Kimi zamanla yapılan tadilatlar nedeniyle özünden uzaklaştı, kimi dükkan sahiplerinin 'kurbanı' oldu... kimi ise herşeye rağmen zamana direniyor. Çok sayıda tarihi bina olma özelliğine sahip olan hanlar, önümüzdeki süreçte Fatih Belediyesi'nin, Eminönü Bölgesi Dönüşüm Modeli Projesi kapsamında otele dönüşebilecek. Biz de tarihin aynası hanları gezdik ve esnafa sorduk...

 

BAZI DÜKKANLAR 15 HİSSELİ

İlk durağımız İstanbul'daki en önemli hanlardan biri olan Büyük Valide Han: 17. Yüzyıl ortalarında inşa edilmiş. Zaman içerisinde büyütülmüş. Bugün handa göze çarpan ilk şey karmaşık yapılar. Eklemeler, çıkarmalar yüzünden bir bütünlük kuramıyorsunuz. Avlunun tam ortasında zamanında İranlı tüccarlar için yapılmış bir Şii mescidi var. Mescitten geri kalan alan avlu ise otopark. Eskiliğinin havasını size sonuna kadar hissettiren merdivenlerden yukarıya çıktığınızda hanın 43 yıllık bekçisi Mehdi Çardak ile karşılaşıyorsunuz. Hana gelen sanat tarihi hocalarından, rehberlerden çok şey öğrenmiş 40 yıldır. Hiçbirini esirgemeden anlatıyor... Otel fikrine karşı değil ancak "Burada 300 dükkan var. Hepsinin ortaklaşa karar vermesi çok zor" diyor. Hanın çatısına çıkmak için izin almanız gereken kişi de Mehdi Çardak. Çatıda, Haliç ve Boğaz manzarası birleşiyor. Ortada Yeni Cami ve Galata köprüsü manzarayı tamamlıyor.Aynı hanın esnaflarından Bülent Duran da aynı fikirde: "Handaki mülkiyetler çok çeşitli. Kimi vakıf kimi özel mülk. Bazı dükkanlar 15 hissedarlı. Ayrıca burayı orijinaline uygun restore etmek çok büyük bütçe ister" diye konuşuyor...

 

"EN BÜYÜK HATA DEVLETİN"

Aslında Valide Han'ın bir parçası olarak inşa edilen Sağır Han'a Valide Han'ın üst kattaki tüneli vasıtasıyla geçiyoruz. Buradaki manzara içler acısı. Kemerlerin arası tuğla ile örülmüş, örülen tuğlalara da küçük pencereler açılmış. 30 yıldır handa çalışan Nihat Baş, "Biz bu projeleri çok duyduk ama buralar artık dönüşü olmayacak şekilde yıpranmış, değiştirilmiş. Her isteyen kafasına göre duvar yıkmış, duvar örmüş. İncelemek, yenilemek için 30 yıldır geliyorlar, sonra da vazgeçiyorlar" diyor ve ekliyor: "En büyük hata devletin. Devlet 40'lı yıllarda paraya sıkışınca buraların neredeyse tamamını satmış, bir daha da ilgilenmemiş."

 

Sağır Han'dan çıkıp Çakmakçılar Yokuşu'ndan inerken sağdaki Büyük Yeni Han'a giriyoruz. Diğer hanlara göre çok daha iyi durumda. Merdivenlerinden kemerlerine kadar olabildiğince aslı muhafaza edilmiş. Yapısal değişiklikler yapılmamış. 20-25 metrekarelik dükkanlardan oluşuyor. 1764'e tarihli han neredeyse yapıldığından beri İstanbul'da gümüş işçiliğinin merkezi durumunda. Genellikle gümüş ev eşyalarının yapıldığı handa dükkan sahibi olan Garbis Gedikoğlu 51 yaşında. Gümüş ustası "Ben çocukken bile böyle projeler duyardık. Hep oldu hep olacak" diyor. Hanlarda yöneticiye "odabaşı" diyorlar. Odabaşından izinsiz çivi dahi çakılamıyor. Tabi bu sistem kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde, odabaşına verilen makul bir meblağ karşılığında handa isteyen istediği gibi at koşturuyor. Garbis ustanın anlattığına göre eskiden örneğin duvarı yıkıp iki dükkanı birleştirmek isteyen esnaf odabaşına bir kilo kadar altın veriyormuş.

 

"TURİST SADECE OTELDE YATMAK İÇİN GELMİYOR"

Büyük Yeni Han'dan hemen karşısındaki Sümbüllü Han'a geçiyoruz. Karşımıza, tarihi diyebileceğimiz sadece avlunun ortasında mermer bir çeşme ve bir duvar çıkıyor. Diğer hanların başına gelenlerden burası da nasibini almış. Ömrünün yaklaşık 70 yılını Sümbüllü Han'da geçiren Orhan Sofuoğlu, "Buradan otel olur mu?" sorusuna "Turist sadece otelde yatmak için gelmiyor İstanbul'a. Burası zaten bir turizm merkezi. Yüzyıllardır ticaretin kalbi burada atıyor. İstanbul da burası gibi karmaşık. İstanbul'un ruhu bu. Turistlerin de bu hoşuna gidiyor" şeklinde cevap veriyor.Tarihi olmayan hanlardan biri Havuzlu Han. Bebek ve iç giyim üzerine 100'den fazla dükkan var. 25 senedir burada esnaflık yapan Ali Doğan hanlar otele dönüştürülürse ekonominin çökeceğini söyleyerek "Her gün binlerce kişi geliyor buraya alışveriş yapmaya. Yıllardır Ortadoğu'dan gelen müşterilerimiz var. Onları yeni bir yere alıştıramayız" diyor.

 

 

MİMARLAR ODASI: AÇIKLAMALAR SPEKÜLATİF

Eminönü bölgesindeki hanların otele dönüştürülmesi konusunu değerlendiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Hacıalioğlu, fonksiyon değişikliği getiren restorasyonlar yapılırken mevcut geleneksel dokunun korunması gerektiğini söyleyerek, "Buralara ilişkin düşünülen tasarrufların nasıl, ne yönde yapılacağına ilişkin yasal bir argüman elimizde yok. O yüzden çok net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak genel olarak şunu söyleyebiliriz; Özellikle Fatih bölgesi içerisinde kentsel sit konumunda olan yarımadaki restorasyon işlerinin mevcut geleneksel dokuyu koruyor olması çok önemlidir. Çünkü burası ağırlıklı olarak turizm fonksiyonunun ağırlıklı olduğu bir bölge. Ciddi bir fonksiyon değişikliği getirilecekse bunun bir planlamayla kurul kararıyla yapılması lazım. Henüz bu konuya ilişkin bir kurul kararı olmadığı yönünde bilgimiz var. Dolayısıyla bu tip açıklamaları biraz da spekülatif açıklamalar olarak değerlendirebiliriz.

 

KAPALIÇARŞI'NIN İKİ HANINA OTEL İZNİ VERİLDİ

Fatih Belediyesi ise Kapalıçarşı projesi kapsamında Çadırcılar tarafında bulunan hanlardan Sarnıçlı Han ve Güllekeş Han'ın birleştirildiğini, otel fonksiyonu verildiğni bildirdi. Açıklamada "Proje Anıtlar Kurulu'ndan da bu şekilde geçti. Burası özel mülktür. İstenirse otel yapılabilir. Bu konuda zorlama yoktur. Çadırcılar kısmında kalan diğer hanlarda ise değişiklik yapılmadı. Bu hanlar yine geleneksel ticaret yapılacak şekilde kaldı. Çadırcılar caddesine cephe dükkanların tamamı da projede mevcut halleriyle korundu" denildi.

 

KT KT.......MUSTAFA DEMİR: SADECE İSTEYENLER OTEL YAPACAK

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Eminönü Bölgesi Dönüşüm Modeli Projesi kapsamında bölgedeki tarihi ve tarihi olmayan hanların otele dönüştürülmesinde herhangi bir yaptırımın söz konusu olmadığını söyledi. Projenin, ancak hak sahipleri başvurduğu hallerde önlerini açacak kolaylıklar getirdiğini belirten Demir, Habertürk Gazetesi'ne şu açıklamayı yaptı:

"Tarihi hanların mal sahipleri isterlerse projelerini getirirler, Anıtlar Kurulu'na yönlendirilirler ve onaylanırsa otel yapabilirler. Tarihi eser niteliği taşımayan iş hanlarını otel yapmak isterlerse hanı yıkıp imar planına uygun hale getirmek zorundalar. Bu şekilde atıl durumda olan, sadece giriş katları çalışan iş hanlarının önü açılacak. Ama hepsinin otel yapma zorunluluğu yok. İsterlerse geleneksel ticaret yapabilirler. Mevcut fonksiyonuna devam etmek isteniyorsa bizim buna karşı herhangi bir zorlamamız yoktur" HT

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER