Anasayfa >

Diğer Haberler >

3.Boğaz Köprüsü’nün avantajları neler?

3.Boğaz Köprüsü’nün avantajları neler?

21 Nisan 2015 Salı, 10:37:34
3.Boğaz Köprüsü’nün avantajları neler?
İlklerin köprüsü olarak adlandırılan 3.Boğaz Köprüsü’nün yapımı için çalışmalar aralıksız sürüyor. İşte 3. Boğaz Köprüsü’nün avantajları…

Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşa edilen 3. Köprü ilklerin köprüsü olarak adlandırılıyor. 3. Boğaz Köprüsü 59 metrelik genişliği ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliği taşıyor. 

 

 

3. Boğaz Köprüsü avantajları ise;

1- Şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğu azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanacak.

 

 

2- Şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğu azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanacak.

 

 

3- Zaman tasarrufuyla beraber insanlar üzerinde oluşacak pozitif etkilerin artması sağlanacak. Trafik yoğunluğu ve beraberinde trafikte kaybedilen zaman; yorgunluk stres ve iş verimliliği kaybının en önemli nedenlerinden biridir.

 

 

4- Marmara Bölgesi'nde oluşacak yeni ticari alanlar ve komşu illerle birlikte tüm bölge ekonomik açıdan daha da canlanacak.

 

 

5- Hem karayolu hem de demiryolu geçişi sağlayan köprüyle, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Türkiye'nin, taşımacılık alternatifleri ve ticaret kapasitesi artacak.

 

 

6- Transit trafiğin 3. Boğaz Köprüsüne yönlendirilmesiyle birlikte, ulaşımdan kaynaklı hava kirleticilerin şehir içinde oluşturduğu etki azalacak.

 

 

7- Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının kalkmasıyla ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti azalacak.

 

 

8- 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi mega projelerin şehir merkezi ile bağlantısı sağlanacak.

9- 3. Boğaz Köprüsü'nü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu'nun, İstanbul(Kınalı) - Çanakkale - Savaştepe otoyolu ve İstanbul - İzmir otoyolu ile birleşmesiyle komşu şehirlere ulaşım süresi azalacak.

 

 

10- Bu proje ile 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye bu hedefine daha çok yaklaşacak ve 3. Boğaz Köprüsü modern Türkiye'nin simgelerinden biri olacak.

 

 

11- Köprüden geçecek olan demiryoluyla, Edirne'den İzmit'e kadar şehirlerarası ve şehir içi kesintisiz demiryolu taşımacılığı yapılacak ve bu raylı sistem Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilerek Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

 

 

12- İnşaat ve işletme aşamasında binlerce kişiye sağlayacağı istihdam ve çeşitli sektörlere katacağı canlılıkla Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak.

 

 

13- İstanbul'a kentin dinamiğine uygun, estetik ve çağdaş bir asma köprü kazandıracak.

 

 

14- Dünyanın en önemli finans merkezi olmaya hazırlanan İstanbul'un, bölgeye yapılacak yeni yatırımlarla hedefine daha da yaklaşmasına katkı sağlayacak.

 

 

 

 3.KÖPRÜ SON GÖRÜNTÜLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Üzerinden raylı sistem geçen ilk köprü

3. Boğaz Köprüsü’nde bulunan raylı sistem ile Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşınabiliyor.  Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve 3. Havalimanı da biribirine bağlanacak.

 

 

 

2015’te tamamlanacak!

Yapımına 2013 yılında başlanan ve Yavuz Sultan Selim ismiyle lanse edilen 3. Köprü’nün 2015 yılında tamamlanması hedefleniyor. 

 

 PINAR BAYRAKDAR / htemlak.com

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER