Anasayfa >

Diğer Haberler >

Dünya Kadastro Zirvesi başladı!

Dünya Kadastro Zirvesi başladı!

20 Nisan 2015 Pazartesi, 14:24:42
Dünya Kadastro Zirvesi başladı!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen "Dünya Kadastro Zirvesi" başladı...

Haliç Kongre Merkezi'ndeki zirveye katılan davetliler, mehter takımının konseri ile karşılandı.

İstanbul Valisi Şahin, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, 4 günlük zirvenin çok verimli ve başarılı geçeceğini umduğunu söyledi.

Kadastronun üzerine bina edilen tapu meselesinin, hukukun temelini oluşturduğunu vurgulayan Vali Şahin, şunları söyledi:

"Tarihin derinliğine kadar uzanan kadastro işlemleri, aslında insanla eşyanın ilişkilerini düzenlemeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla eğer köyünüzde, şehrinizde, ülkenizde ya da dünyada huzur arıyor veya istiyorsanız öncelikle insanlar ile eşya arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi gerekir ve o düzeni muhafaza etmek için müesseseler oluşturmak zorundasınız. Kadastro işte tam da bu noktada önemli bir misyon üstlenmiştir. Bugün geldiğiniz noktada da insanların mülkiyetten, gayrimenkul mülkiyetinden kaynaklanan ihtilafları asgari seviyeye indirilmiştir. Bu bağlamda teknolojinin son halini kullanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüze de özellikle tebriklerimi sunmak istiyorum."

Türkiye'de, tüm tapu ve kadastro işlemlerinde teknolojinin en son halinin kullanıldığına dikkati çeken Şahin, bu teknolojiyle vatandaşların en iyi hizmeti almasının sağlandığını anlattı.


Türkiye, kadastroda önemli bir yerde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk de sürdürülebilir kalkınmanın ancak iyi bir arazi kullanım planlaması ve yönetimiyle sağlanabileceğini belirterek, sürdürülebilir arazi politikalarının ise ancak doğru ve güncel kadastro bilgisine sahip olarak oluşturulabileceğini kaydetti.

Öztürk, bu kapsamda Türkiye'nin bu konudaki deneyimlerini ve birikimlerini uluslararası alanda daha fazla ülkeyle paylaşmak istediklerini vurgulayarak, Türkiye'nin kadastro konusunda önemli bir yere geldiğini ve bunu paylaşmak için hazır olduğunu belirtti.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney ise taşınmazlara ait bilgileri, devlet güvencesi altına almak ve hizmet vermek için müdürlüklerinin en üst teknolojiyi kullandığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Vali Şahin'e, Osmanlı dönemine ait bir tapu örneği verdi.


Kadastro sergisi açıldı

Zirve kapsamında üç ayrı serginin de açılışı gerçekleştirildi. Asırlık belgelerin bulunduğu sergide, Fatih Sultan Mehmet'in ceylan derisi üzerine yazılmış 65 metre uzunluğundaki Ayasofya Vakfiyesi de yer alıyor.

Mustafa Kemal Atatürk'e ait tapu örnekleri, kız kardeşi Makbule Hanım'a mirasla geçen tapular ile Cumhuriyet dönemine ait ilginç kadastro çalışmaların da yer aldığı sergide, el yazması Kur'an-ı Kerim, 2. Abdülhamid'in şahsi tapuları, tarihi haritalar, tuğra ve mühürler ile bugün farklı ülke sınırlarında kalan Osmanlı coğrafyasına ait tapu ve haritalar da görülebilecek.

Küresel ölçekte ortak bir kadastro vizyonunun oluşturulabilmesi hedeflenen zirveye, 85 farklı ülkeden 3 bin uzman katılıyor. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER