Anasayfa >

Diğer Haberler >

3. köprünün aydınlatılmasına AGİD talip oldu!

3. köprünün aydınlatılmasına AGİD talip oldu!

17 Nisan 2015 Cuma, 11:27:02
3. köprünün aydınlatılmasına AGİD talip oldu!
Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Yönetim Kurulu Başkanı Fahir Gök, "Fırsat verilmesi halinde Türk aydınlatma sektörü paydaşları olarak 3. köprünün aydınlatmasını rahatlıkla yapabiliriz" dedi...

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Gök, sektörün 2013 sonu itibarıyla 2,13 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaştığını belirterek, sektör büyüme ortalamasının Türkiye'nin büyüme ortalamasının üzerinde seyrettiğini anlattı.

"Son 10 yılda önemli miktarda büyüyen bir pazardan söz ediyoruz" diyen Gök, aydınlatma sektöründe son yıllarda başarılı bir imalat gücü oluştuğunu, sektörün yan sanayisinin de gelecek vadettiğini kaydetti.

Sektörün 2023'e ilişkin iki senaryosu olduğunu, olumlu senaryoda Cumhuriyetin 100. yılında 1 milyar doların üzerinde ihracata ulaşılabileceğini, daha gerçekçi senaryoda ise 750 milyon dolarlık ihracat hedeflendiğini belirten Gök, şöyle devam etti:

"İki hedef koyuyoruz kendimize, birinci planımız gerçekleşirse ulaşacağımız hedef, sektör normal büyümesini sürdürürse 700-750 milyon dolarlık ihracata ulaşacağı tahmin ediyoruz. İstanbul Light Fuarı süresince ülkelerin Avrupa Aydınlatma Birliği başkanlarını da Türkiye'ye getirdik. Hedefimiz Türkiye'yi lojistik merkezi haline getirmek. Avrupa'nın bir çok yerinde hali hazırda üretim yapar duruma geldi üreticilerimiz. Onlara imalat yapıyoruz, kendi markalarıyla... Daha olumlu 2. senaryomuz gerçekleşirse yani bu süreç hızlı gelişirse, 1 milyar doların üzerine ihracata erişeceğimizi tahmin ediyorum."

"3. köprünün aydınlatmasını Türkler yapabilir"


Her iki boğaz köprüsünün aydınlatma sistemlerini Philips firmasının yaptığı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne ise Türk aydınlatma sektörünün talip olup olmayacağına ilişkin soruya Gök, şu yanıtı verdi:

"Üçüncü köprü için bu tip projeleri uluslararası firmalar üstleniyorlar, bunların bir çoğunu da prestij amaçlı ucuz maliyetlerle gerçekleştiriyorlar. 1. ve 2. köprü bu yönüyle yapılmış bir çalışma. Çok maliyetli projeler bunlar, 3. köprü için yerli firmaların bu konuda çalışmaları yok, en azından benim bilgim yok. Büyük ihtimalle yurt dışı firmalar salt prestij nedeniyle gelebilir, uygun fiyata yapabilir aydınlatma işini. Aslında bu, ülke için önemli fırsat, önemli kaynağın ülke içinde kalmasını sağlıyor. Fırsat verilmesi halinde Türk aydınlatma sektörü paydaşları olarak biz 3. köprünün aydınlatmasını rahatlıkla yapabilecek noktadayız. Dünyada buna benzer projeleri yapıyoruz."

Sektörün 2014 sonu itibarıyla 300 milyon dolarlık ihracat yaptığını aktaran Gök, "AGİD'in 85 üyesinin tamamı yurt dışına ihracat yapıyor. Ortalama yüzde 20-25 ihracata çalışıyor üyelerimiz. Üretimin yüzde 75'lik kısmı da iç pazar ağırlıklı" dedi.


500 milyon dolarlık tasarruf


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın aydınlatma konusunda tasarruf eksenli dönüşüm için istekli olduğunu anımsatan Gök, şunları kaydetti:

"Bakanlığımız son yıllarda ciddi bir hamle yaptı. Özellikle şimdiki enerji bakanımız bu konunun çok arkasında duruyor. Çok da destekliyor. Önümüzdeki 5 yılda konvansiyonel hiçbir aydınlatma ışık kaynağı kalmayacak. 5 yıl içinde sokak lambalarında dönüşümün tamamlanacağına inanıyorum. 6,5 milyon sokak lambası LED ile değişecek. Aşağı yukarı yüzde 40 oranında bir tasarruf öngörülüyor. Sokak lambalarından yaklaşık 500 milyon dolarlık bir tasarruf sağlanacak. İlk etapta LED'ler hane halkına çok kolay yansımaz. Bu endüstri öncelikle toplu yaşam alanları ve kamu kesiminde gelişmekte. Ancak 3+1 standart bir ev için bin lira maliyetle LED dönüşümü sağlanabilir. LED'e geçişle de aydınlatmaya ödediğiniz elektrik faturanızda yüzde 50 düşüş olur." AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER