Anasayfa >

Diğer Haberler >

Hangi konutlar daha hızlı satılıyor?

Hangi konutlar daha hızlı satılıyor?

15 Nisan 2015 Çarşamba, 12:30:45
Hangi konutlar daha hızlı satılıyor?
Coldwell Banker'ın Türkiye Ülke Direktörü Gökhan Taş, Türkiye konut sektörü hakkında açıklamalarda bulundu...

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Gökhan Taş, Türkiye'de gayrimenkulde hem satış adeti hem de toplam işlem hacmine bakıldığında 2014 yılının çok iyi bir yıl olduğunu söyledi.

 

 

 

Sektörün 2015 yılına da gayet güzel başladığını kaydeden Taş, "Doların bu kadar yükselmesinin olumsuz etkisi olabilir mi diye endişe ettik fakat neredeyse olumlu bir etkiyle karşı karşıyayız. Çünkü doları olanlar bozdurup ev almaya başladılar" diye konuştu.

 

Türkiye'de konut balonu var mı?

Gökhan Taş, 2008'de ABD'de yaşanan ve neredeyse tüm dünya ülkelerini etkileyen bir ekonomik krize dönüşen konut balonuna benzer bir durumun Türkiye'de yaşanmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

ABD'de konut kredisinin ipoteğin miktarına göre verildiğini anlatan Taş, şöyle konuştu: "Yani sizin 500 bin dolarlık bir eviniz varsa, ABD'de gidip çok rahat bir şekilde bunun kredisini alıyorsunuz. Türkiye'de ise kredi kişinin ödeme gücüne göre verilir, ipotek onun teminatıdır. Örneğin siz 750 bin liralık bir evi alırken eğer aylık ödeyebileceğiniz kredi miktarı 5 bin liraysa siz en fazla 5 bin liraya denk gelen 200 bin liralık kredi alabilirsiniz. Yani 750 bin liralık evi ipotek göstermeniz o krediyi alabileceğiniz anlamına gelmez. Dolayısıyla finansman enstrümanlarından kaynaklanan bir balon riski ve kriz yok. Neden peki bu kadar çok sıkışıklık var gibi bir algı var? Şundan dolayı. Özellikle son 3-4 yıla baktığımız zaman metrekare birim fiyatı 5-6 bin lira ve üstünde fiyatlarla satılan konutlarda çok ciddi bir marketing var. Biz televizyonlarda gazetelerde sürekli bu konutları satmaya çalışan şirketlerin çabalarını görüyoruz. Yüksek fiyatlı konutların alıcıları 2008, 2009, 2010'da zaten borçlandılar. Bu nedenle bu konutlara metrekare birim değeri 5-6 bin liranın altındaki konutlara olan kadar ilgi yok ve satışları hızı yok. Dolayısıyla göz önünde olan bu yüksek fiyatlı konutlar olduğu için sanki Türkiye'de konut satılmıyor ve bir balon riski var gibi bir algı var."

İstanbul pazarında metrekare birim fiyatı 2 bin 500 lira ile 6 bin lira arasında olan konuta orta sınıf konut dediklerini ve kentin çeperinde olan bu ilginin gayet iyi olduğunu belirten Taş, fakat kent merkezindeki metrekare birim fiyatı 8-10 bin dolar mertebelerine kadar çıkan yerlerde ciddi bir talebin olmadığını vurguladı.

 

 

 

Türkiye'de gayrimenkulde son bir yılda ortalama yüzde 16 değer artışı olduğunu kaydeden Taş, metrekare birim fiyatı 2-5 bin lira arasındaki konutlarda değer artışı yüzde 25-30'u bulurken, metrekare birim fiyatı 8 bin lira üzerindeki konutlarda artışın neredeyse yaşanmadığını anlattı.

 

 

Küçük konut daha hızlı satılıyor

Taş, şehrin biraz dışında olmasına rağmen ulaşımı kolay ve 25-40 yaş grubunun rahat bir şekilde gidip gelebileceği, sosyal donatıları olan 1 1, 2 1 gibi konutların çok daha hızlı satıldığını söyledi.

Gayrimenkul sektöründe Türkiye'nin İstanbul'dan ibaret zannedilmemesi gerektiğini de vurgulayan Taş, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Gaziantep, Adana gibi şehirde çok ciddi güzel projeler bulunduğunu ve satışların gayet canlı olduğunu kaydetti.

kentsel dönüşüm projelerinin de yavaş yavaş onaylanıp müteahhitler tarafından yapılmaya başlandığını dile getiren Taş, kentsel dönüşüm projeleriyle şehirlerin çok daha modern, altyapısı sağlam yapılara kavuşacağını bildirdi.

 

 Şirketin Türkiye'deki hedefi

Coldwell Banker olarak şu anda Türkiye'de 19 farklı şehirde 74 ofisle hizmet verdiklerini anlatan Gökhan Taş, ofis sayısını artırmayı planladıklarını söyledi.

 

Şirketin dünyanın en eski markalarından biri olduğunu ve 2014 yılında şirketin 212 milyar dolar satış hacmine ulaştığını kaydeden Taş, Türkiye'de de büyümeye devam edeceklerini vurguladı.

Taş, 2016 yılından itibaren her ofisin yıllık 25 milyon dolarlık mülk satması ve her ofisin yılda 1 milyon dolar gibi bir hizmet bedeli komisyon geliri elde etmesini hedeflediklerini bildirdi.

Coldwell Banker'ın 1906 yılında kurulan eski bir marka olduğunu vurgulayan Taş, şirketin bugün 6 kıtada 51 ülkede, 100 binin üzerinde danışmanla hizmet verdiğini, en yakın rakiplerinin 2 katının üzerinde satış yaptıklarını sözlerine ekledi.AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER