Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’da yeni bir “ALTIN ÇEMBER” oluşuyor!

İstanbul’da yeni bir “ALTIN ÇEMBER” oluşuyor!

10 Nisan 2015 Cuma, 14:33:35
İstanbul’da yeni bir “ALTIN ÇEMBER” oluşuyor!
Yeni alt ve üst yapı yatırımları ile birlikte İstanbul’un büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini belirten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, yeni bir altın çember oluşuyor dedi…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞManzara Adalar Kartal satış ofisinde emlak editörleri ile bir araya gelen İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Yepyeni bir altın çember oluşuyor
İstanbul’un alt ve üst yapı yatırımları ile birlikte büyük bir değişim ve gelişim sürecine girdiğinin altını çizen Tanes, “İstanbul’da resmin tamamını göremediğimiz büyük bir değişim yaşanıyor. Körfez Geçiş Köprüsü, 3.Köprü ve Kanal İstanbul projesi gibi alt ve üst yapı yatırımları ile birlikte Türkiye’de kuzey ege ve güney Marmara birbirine entegre olacak. Sol tarafta Çanakkale geçişi, sağ tarafta Körfez geçişi üst tarafta ise 3.köprü ile birlikte yepyeni bir altın çember oluşuyor” dedi.


Balon yok, arz-talep dengesizliği var
İnşaat sektöründe son zamanlarda en çok konuşulan “konutta balon var mı” tartışmalarına da değinen Tanes, “Konutta bir balon olduğunu düşünmüyorum. Ama arz-talep dengesizliğinden bahsedebiliriz. Arz ve talep birbirini karşılamıyor” diye konuştu.


Bazı bölgelerde fiyatlar şişti
Bazı lokasyonlarda konut fiyatlarında şişkinlik oluştuğuna dikkat çeken Tanes, “Arsa fiyatları giderek yükseliyor. Buna bağlı olarak konut fiyatları da artıyor. Özellikle bazı bölgelerde fiyatlarda aşırı şişkinlik oluştu” ifadesinde bulundu.


Faiz oranlarında bir artış görünmüyor
konut kredisi faiz oranlarının ulaşılabilir olduğu zaman konuta talebin arttığını belirten Tanes, “Türk halkının konut ihtiyacı var. İhtiyacın talebe dönüşmesinde de konut kredisi faiz oranları çok etkili. Öyle ki artış işin kalitesinin bile önüne geçti. Fakat şu an için faiz oranlarında bir artış görünmüyor. Bu da satışları artıracaktır” diye konuştu.


Seçime kadar satışlar 2014’ün altında gider
Tanes, 7 Haziran 2015’te yapılacak genel seçimlerini hatırlatarak; “2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar konut satışları ay ay geriledi. Ağustos sonu ise satışların yükselmesi ile yılı 1 milyon 170 bin konut satışı ile kapattık. 2015 yılına ise durgun girdik. Şubat sonrası bir hareketlilik oldu ama 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlere kadar satışların 2014’ün birkaç puan altında gelişeceğini düşünüyorum. Seçim sonrası ise eğer faiz oranlarında sürpriz bir artış olmazsa satışlarda ciddi bir artış olacağını öngörüyoruz. ” dedi.

Aylık 53 milyon dolar kira geliri
İş GYO’nun aylık 53 milyon dolar kira geliri olduğunu ve 3 yılda bunu 110 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Tanes, “İş GYO’nun 53 milyon dolar aylık kira geliri var. 3 yıl sonra yeni projelerin de portföye girmesi ile bu rakam 110 milyon dolara ulaşacak” şeklinde konuştu.


Manzara Adalar’ın yüzde 30’u satıldı
Ocak ayında satışa çıkan Manzara Adalar Kartal projesinde yüzde 30 oranında satışların tamamlandığını söyleyen Tanes, “Manzara Adalar projemizi gayrimenkul sektörünün çok tercih etmediği bir dönemde satışa çıkardık. Ona rağmen rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir yerde, Kartal’da konumlanan projemizin yüzde 30’u sattık. Tuzla Çınarlı Bahçe projemizde de son 9 daire kaldı. Burada müşterilerimize yüzde 80 prim kazandırdık. Teknoloji Merkezi inşaatımızı da Ağustos’ta bitireceğiz. 25 yıllık kiracısı bile hazır.  İzmir Ege Perla projemizde de satışların yüzde 65’i tamamlandı”  diye konuştu.


İstanbul Finans Merkezi projesinde geri sayım başladı
İstanbul Finans Merkezi projelerine yakın zamanda başlayacaklarını söyleyen Turgay Tanes, “İstanbul Finans Merkezi projemiz 18 katlı bir bloktan oluşuyor. Ayrıca altında da 3 bin metrekare bir ticari alan var. 110 milyon dolarlık bir yatırım”dedi.


İş GYO-Nef Topkapı projesi Mayıs’ta satışta
İş GYO Nef Topkapı projesini Nisan sonu ya da Mayıs ayın gibi satışa çıkarmayı planladıklarını söyleyen Tanes” Üzerinde çok titizlikle çalıştığımız bir proje. Şu an revize çalışmaları yapılıyor. Nisan sonu ya da Mayıs gibi satışa çıkaracağız” ifadesinde bulundu.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER