Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kayabaşı’nda sistem aynı peşinat yükseldi!

Kayabaşı’nda sistem aynı peşinat yükseldi!

10 Nisan 2015 Cuma, 10:11:54
Kayabaşı’nda sistem aynı peşinat yükseldi!
Emlak Konut, bölgede fiyatları yükselttiği iddiaları nedeniyle iptal ettiği Kayabaşı 5. Etap için 30 Nisan’da tekrar ihaleye çıkacak. Yeni ihalede sistem aynı kalırken, peşinat payı yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarıldı...

emlak Konut GYO, bölgede fiyatları yükselttiği iddiaları nedeniyle iptal ettiği İstanbul Kayabaşı 5’inci Etap’ı yeniden ihaleye çıkarıyor.

Şirket, 30 Nisan’da düzenlenecek yeni ihalenin şartnamesinde peşinat payını yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltti. Bu emlak konut GYO’nun şimdiye kadar düzenlediği ihalelerdeki en yüksek peşinat payı.

Emlak Konut’a teklif edilen gelirin sözleşme imzalanmadan önce verilecek peşinatı ifade eden rakam ihalelerde yüzde 5 ile 10 arasında bulunuyordu.

Şirket bu sayede finans yapısı kuvvetli şirketleri ihaleye çağırmayı hedefliyor. İlk ihaleye katılan 20 şirketin büyük kısmı iptal kararını sevinçle karşıladıklarını, yeni ihaleye ise tekrar girmek için kolları sıvadıklarını belirttiler.

 

 

‘YİNE EN YÜKSEK FİYATI VEREN KAZANACAK’

103 dönüm büyüklüğe sahip 4 parselden oluşan Kayabaşı 5’nci Etap ihalesini 1 milyar 32 milyon liralık gelir üzerinden 475 milyon liralık Emlak Konut payı teklifiyle Yıldızlar İnşaat HKM İnşaat İş Ortaklığı kazanmıştı.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un “İhaledeki fiyatlar 1’den 3’e gelirse ‘Dur’ deriz” sözleri ihalenin yönteminin değişeceği yorumlarına neden olmuştu. İhale sisteminde değişiklik olmayacağını belirten Kurum “Müteahhitler gelen teklifin onaylanmadığını gördüler. Bundan sonra ona göre teklif vereceklerdir.

İhale sistemimizde değişiklik olmayacak, kabulümüz en yüksek fiyatı veren üzerinden olacak” dedi. Kurum, finans tarafı kuvvetli firmaları çekmek için peşinatı artırdıklarını, bu şartlara herkesin ilkinden daha farklı bakacağını kaydetti.

 

 

Teknik Yapı Yön. Kur. Bşk. Nazmi DURBAKAYIM:

“İhale böyle tamamlansaydı sektöre sıkıntı verecekti. İptal edilmesi sonrasına yönelik kaybolan hevesimizi artırdı. 2004 yılından bu yana Emlak Konut’un hasılat paylaşımı sisteminin çok yararlı olduğunu gördük, düzenlenecek yeni ihalede de yerimizi alacağız.”

 

 

 

Mesa Mesken Yön. Kur. Bşk. Erhan BOYSANOĞLU:

“İhaleye yeniden gireceğiz. İnşallah düzenlenecek yeni ihalede daha mantıklı rakamlar verilir. Fiyatların yüzde 25-30 oranlarında yukarı çıktığı bir ortam sağlıklı değil. Aşırı rakamlarla ihaleyi alan firmalar daha sonra çok sıkıntı çekiyor ve sonuçta herkes kaybediyor.”

 

 

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan ELMAS:

“İptal doğru ve yerinde bir karar. Bu projeden bu kadar para çıkmazdı zaten. İhaleye tekrar girmeyi düşünüyoruz. Emlak Konut ve TOKİ uygun fiyatlı konut üretimini destekleyen kurumlar bu nedenle en az birkaç yıl daha bölgede fiyatlar 3 bin -3500 lira civarında olmalı.”

 

 

İptale saygı gösteriyoruz yine gireriz

Yıldızlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Edip EREN: “Emlak Konut’un düzenleyici rolü var. Buna göre kazandığımız ihaleyi iptal etti. Buna saygı gösteriyoruz, makul gerekçeleri var. Emlak Konut’a teklif ettiğimiz payı toparlayabilmek için metrekare fiyatlarının 4500 6 bin bandına çıkacağı iddiaları doğru olabilir. Ancak biz bir projeksiyon yaptık ve Türkiye’nin geleceğinde bölgenin konumuna bakarak bu fiyatı verdik. İhaleye yeniden gireceğiz.” HT

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER