Anasayfa >

Diğer Haberler >

Gayrimenkul yatırımları artarak sürecek!

Gayrimenkul yatırımları artarak sürecek!

31 Mart 2015 Salı, 12:45:54
Gayrimenkul yatırımları artarak sürecek!
ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan gayrimenkul yatırımlarının artarak süreceğini belirtti…

Güven endeksindeki düşüşün seçim öncesi ve dış etkenler nedeniyle normal karşılanması gerektiğine dikkat çeken ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, göstergelerin bir ay sonra normale dönmesini beklediklerini ve tedirginliğe gerek olmadığını söyledi. Baygan, yaz döneminde gayrimenkul satışlarının artacağını ve bu dönemin yatırımcı için bir fırsat olduğunu söyledi.

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekonomik güven endeksi mart ayında bir önceki aya göre yüzde 15.4 gibi düşerek 74.85 değerine gerilese de yatırımcılar, bunun karamsar bir tablo olarak algılanmaması gerektiği görüşünde.

 

 İmalat sanayi, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki azalma nedeniyle ortaya çıkan tabloda en az düşüş yüzde 1.6 ile inşaat sektöründe görüldü. Mart ayında güven endeksinin inşaatta yüzde 83.67 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken ABD’li gayrimenkul devi ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, bazı kritik dönemlerin öncesinde bu tip düşmeleri normal görmek gerektiğinin altını çizdi.

 

Seçim öncesi siyasi etkenlerin, güven endeksi icinde her zaman var olduğunu hatırlatan Baygan, Yemen’deki karışıklık gibi dış faktörlerin de geçici düşüşte etkili olduğunu ifade etti. Baygan “Tedirgin olmak için bir sebep yok. Bazı yatırımcılar bir bekleme dönemine girebilir. Bu normal. Göstergeler anında değişiyor. Geçtiğimiz günlerde Moddy’s bankalar için verdiği olumsuz bir raporu bile birkaç gün sonra bir gösterge değişince hemen düzetti. Açıklanan 2014 büyüme rakamları da yüzde 2.6 ile beklenin üzerinde gerçekleşti, beklenti yüzde 2 yönündeydi. Bu tablo olumlu olarak algılanmalı” dedi.

 

 

Tedirginliğe gerek yok, ibre yukarı dönecek

Endekslerin bir ay sonra pozitife dönmesini beklediklerini belirten Mustafa Baygan, gayrimenkulde sıkıntı olmadığını hatta yaz döneminin alım yapmak için bir fırsat olduğunu söyledi. Baygan “Gayrimenkule yatırım yapmak için yaz dönemi bir fırsat. Bir ay sonra güven endeksi rakamları pozi-tife dönecektir. Toplam rakamlar içinde inşaattaki düşüşün çok az olması bu sektöre olan güvenin göstergesi. Türkiye’de balon yok. Yıllık ve dönemsel verilere baktığımızda özellikle ikinci el satışlarda bir azalma ve satış adetlerinde artma olduğunu görüyoruz. Avrupa ülkelerindeki metrekare satış fiyatları ile mukayese edildiğinde en az 10 defa daha ucuz olan bizim fiyatlarımız yerli ve yabancı yatırımcı için fırsat sunuyor. İlk el maliyetlerindeki beklenen yüzde 10 artışa rağmen satışlarda bir düşüş olmayacak. Beklentim bu yıl sonu toplam satış performansı, 2014 e göre en az yüzde 10 bir artış olacağı yönünde.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER