Anasayfa >

Diğer Haberler >

3.Köprü son görüntüleri!

3.Köprü son görüntüleri!

24 Mart 2015 Salı, 16:25:03
3.Köprü son görüntüleri!
3.Köprü inşaatı hızla devam ediyor. İşte fotoğraflarla 3.Köprü inşaatında son durum…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


1973 yılında faaliyete geçen Boğaziçi Köprüsü ve 1988 yılında tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden sonra İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. Köprü inşaatı hızla ilerliyor.

 

 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

İlklerin köprüsü olarak lanse edilen dev proje gerek estetik gerekse de teknik özellikleri ile dünyanın sayılı köprüleri arasında yerini almaya hazırlanıyor.


Dünyanın en uzun asma köprüsü
59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliğini taşıyan 3.Köprü, 322 metreyi aşan yüksekliği ile de dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak.

Bu yıl açılması hedefleniyor
2013 yılında yapımına başlanan 3.Köprü inşaatının 2015 yılında tamamlanması hedefleniyor.


Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri – Paşaköy kesiminde konumlanan 3.Köprü üzerindeki raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.

4,5 milyar dolarlık dev yatırım
4,5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen 3.Köprü projesi tamamlandığında ulaşımda büyük rahatlık sağlayacak.3.Köprü’nün avantajları neler?

 
» Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları, hem otoyolun İstanbul’un şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu’ndaki yoğun trafiği rahatlatacak.
 
» Araçlar hem kesintisiz bir şekilde transit geçiş yapabilecek hem de İstanbul’un şehir içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafiği azalmış olacak. Böylece, önemli ölçüde yakıt tasarrufu da sağlanacak.
 
» Yük taşıyan araçların ulaşım kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla, ithalat ve ihracatımızdaki zaman maliyeti düşecek.
 
» 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi bu hedefine daha da yaklaştıracak ve çağdaş Türkiye’nin simgelerinden biri olacak.
 
» 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na teslim edilecek.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER