Anasayfa >

Diğer Haberler >

Türkler MIPIM’de “biz de varız” dedi!

Türkler MIPIM’de “biz de varız” dedi!

12 Mart 2015 Perşembe, 11:20:31
Türkler MIPIM’de “biz de varız” dedi!
Fransa’da düzenlenen dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı olan MIPIM’de yaklaşık 2 bin metrekarelik iki ayrı standaçan Türkiye’nin tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardığı bildirildi…

Fransa’da düzenlenen dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM’e 6 yıl önce Ankara’dan tek katılım sağlayan özel kuruluş olan BESA Grup’un temsilcisi Efe Bezci, halen devam eden fuarda yaklaşık 2 bin metrekarelik iki ayrı dev standın tüm gözleri Türkiye’ye çevirmeyi başardığını kaydetti.

Efe Bezci, Türkiye kadar dünyada da en hızlı gelişen sektörlerden biri olan gayrimenkulün, en çarpıcı örneklerinin Cannes şehrindeki MIPIM fuarında yer aldığını kaydetti.

Fuarın hemen girişinde biri İstanbul, diğeri Ankara ağırlık Türkiye çadırı olmak üzere iki ayrı çadırla katılan Türkiye’nin, yemeklerinden, ülkeye özgü diğer ikramları, başarılı projeleri ile dünyanın önde gelen kuruluşlarını kendine çekmeyi başardığını belirten Bezci, “6 yıl önce 10 metrekarelik bir stand olan, Ankara’dan tek özel kuruluş olarak BESA’nın yer aldığı bu önemli fuarda aradan geçen sürede damga vurur hale gelmek bizleri gururlandırdı” dedi.

 

Dev mimarlık firmaları Türkiye ofislerini artıracak

Bezci, fuarda tüm dünyadan ciddi yatırımcılar olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Dünya devleri bu sektörde MIPIM’de; MIPIM’de de Türk çadırlarında buluştu diyebiliriz. Biz sektör temsilcileri olarak dünya genelinde hemen her noktada zaten varız. Ancak en büyük eksiğimiz tanıtımdı. Sektörde zaten tüm dünyada büyük güç olan Türkiye’nin en önemli eksiği olan tanıtım sorununu da bu fuarla giderdiğimizi gördük. İTO önderliğinde kurulan İstanbul, mega projelerle tanıtıldı, büyük ilgi gördü. Zaten tüm dünyanın İstanbul’u bildiğini gördük. Özellikle İstanbul’a dünya devi mimarlık firmalarının ofis açmaya başlamaları, bu fuarla yeni global ofislerin açılacağı sinyalini de verdi. Türkiye standında da ağırlık Ankara üzerineydi. Ankapark, Ankara Fuar Merkezi, TOKİ gibi kuruluşlar ziyaretçi akınına uğradı.”

 

Ruslar’ın olmaması Türk standlarını daha da öne çıkardı

Bezci, Türk standlarının dev şehir maketleriyle gelen Paris ve Londra kadar fuara gerçek anlamda damgasını vurmasında Rusya ve diğer doğu Avrupa ülkelerinin kriz nedeniyle bu kez yeteri kadar yer almamalarının da rolü olduğunu vurguladı. Bezci, “Ruslar olmayınca biz biraz daha öne çıktık” dedi.

 

 

Yenilenebilir enerji binalarla bütünleşiyor

Efe Bezci, fuarda en dikkati çeken unsurlardan birinin de yenilenebilir projeler ve bina dış cepheleri olduğunu kaydederek, “Fuarda dünyadaki yeni trendleri, vizyonu; yenilenebilir enerjinin binalarla bütünleştirildiğini gördük. Binaların dış cephelerinde kullanılan güneş panelleri ile rüzgar enerjisi panellerine sıklıkla rastladık. Bizler de projeleri bu şekilde kısa sürede revize edebileceğimizi konuştuk. Bu tarz fuarlar, özel kuruluşların ufkunu açtığı gibi, yerel yönetimler üzerinde yönlendirici etki de yaratıyor” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER