Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kredili konut satışları sektörü canlandırmaya yetmedi!

Kredili konut satışları sektörü canlandırmaya yetmedi!

24 Şubat 2015 Salı, 11:38:16
Kredili konut satışları sektörü canlandırmaya yetmedi!
Türkiye'de ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre mortgage sistemi ile satılan konut sayısı yüzde 3,5 artış göstermesine rağmen, toplam konut satışları yüzde 1,7 düştü…

Türkiye'de ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre mortgage sistemi ile satılan konut sayısı yüzde 3,5 artış göstermesine rağmen, toplam konut satışları yüzde 1,7 düştü.

 

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye genelinde 2014 yılında 1 milyon 165 bin 381 konut, satış sonucu el değiştirdi. Bir önceki yıl ise 1 milyon 157 bin 190 konutun satışı gerçekleşmişti.

Bu yıl ocak ayında ise konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 azalarak 86 bin 167'ye geriledi. Bu azalmada ipotekli satışların haricindeki diğer satışlar etkili oldu. Borçlanarak satın alınan konutun kredi teminatını oluşturmak için aynı konutun teminat olarak gösterildiği ipotekli (mortgage sistem) satışlarda ise artış görüldü.

Söz konusu dönemde konut kredisi ile gerçekleşen satışlar yüzde 3,5 artarak 33 bin 178'e yükseldi. Buna rağmen ipotekli satışlar haricindeki diğer satışlar yüzde 4,6 azalarak 52 bin 989'a düştü.

 

 

İpotekli satışlar içerisinde ikinci el konutlar revaçta

İpotekli satışlar incelendiğinde söz konusu dönemde kredi ile alınan ikinci el konut satışlarının yüzde 10 artış göstererek 19 bin 3'e ulaştığı görüldü. Bu rakam ile ikinci el konut satışlarının ipotekli konut satışları içerisindeki payı yüzde 57'ye yükseldi.

Ocak ayında ipotekli konutlar arasında 14 bin 175 konutun ilk satışı gerçekleşti. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER