Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kentpark-Akfen ortaklığından 2 yeni proje!

Kentpark-Akfen ortaklığından 2 yeni proje!

19 Şubat 2015 Perşembe, 11:25:03
Kentpark-Akfen ortaklığından 2 yeni proje!
Bağdat Caddesi’nin ilk yeşil bina sertifikalı projesi Sunsetpark Caddebostan’ın satışlarına devam eden Kentpart-Akfen ortaklığı bölgede 2 yeni projeye daha start vermeye hazırlanıyor. İşte röportajın detayları…

RÖPORTAJ:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ

Kentpark Genel Müdürü Sertac Kıyıcı ile Bağdat Caddesi’ndeki merkez ofislerinde bir araya geldik.  Kentpark-Akfen ortaklığının ilk projesi olan Sunsetpark Caddebostan’da satışların hızla devam ettiğini belirten Kıyıcı, bölgede 2 yeni projeye daha start vermeye hazırlandıklarını söyledi.

 
300’e yakın müteahhitin faaliyet gösterdiği Bağdat Caddesi’nde “yeşil” ile rekabet edeceklerini belirten  Kıyıcı, “Bağdat Caddesi’nde yeşil bina sertifikası alan ilk ve tek firma biziz. Bu da bizi daha güçlü kılacak” dedi.


İşte tüm detayları ile o röportaj…


Kentpark ve Akfen nasıl bir araya geldi?
Akfen’in sahibi İlyas Akbaş’la üniversiteden tanışıyoruz. İki  arkadaş Boğaziçi mezunuyuz. Farlı kariyer yolları izledik. İlyas bey taşeron olarak inşaat işine girdi ben ise akademik bir yol izliyordum. Daha sonra Sunsetpark Caddebostan projesinde yollarımız kesişti.

 


Sunsetpark Caddebostan ilk projeniz mi?
Ortaklığın ilk projesi ama daha önce Akfen’in geliştirici olarak Etiler-Ulus’ta  Kentpark’ın da Levent’te projeleri var.


Kentpark-Akfen bu proje için mi bir araya geldi? Yoksa daha sonra da birlikte projeler geliştirmeye devam edecek mi?
Hayır. Daha sonra da birlikte projeler geliştirmeye devam edeceğiz.


Sunsetpark’ta satışlar nasıl gidiyor?
Gayet iyi. Beklediğimizden daha yoğun bir ilgi gördü. 3+1 ve 4+1 dairelerin hepsini sattık sadece 1+1 dublekslerin ve çatı dublekslerinin satışı devam ediyor.

 


Fiyatlar ne kadar?
Metrekare fiyatlarımız 9 bin TL ile 10 bin TL arasında değişiyor. 1+1 dublekslerin fiyatı 650 bin TL’den başlıyor 850 bin TL’ye kadar yükseliyor.  320 metrekarelik çatı dubleksimiz var onu fiyatı da 1 milyon 300 bin dolar.


Bağdat Caddesi’nde büyük metrekareli daireler ağırlıkta. Suncetpark Caddebostan’da 1+1 daireler de görüyoruz.  Böyle bir talep mi geldi?
Toplumun değişik kesimlerinden değişik talepler geliyor.  Geç evlenen, erken boşanan, çocuksuz insanlar var. Yine Anadolu’da oturup buraya tatillerde gelip oturmak isteyenler de var. Bu insanlara da uygun daireler üretmek gerekiyor.  Bu konuda eksiklik gördüğümüz için Sunsetpark Caddebostan’da 1+1 dairelere de yer verdik.


İKİ YENİ PROJE YOLDA


Bağdat Caddesi’nde başka yatırımlarınız olacak mı?
Evet olacak. 2 yeni proje hazırlığındayız. Bir tanesine bu yaz diğerine ise sonbaharda başlamayı planlıyoruz.


Kaç konutluk projeler?
Caddebostan projemiz  15 konut ve 2 dükkandan Kalamış projemiz  ise 15 konuttan oluşacak. Bu projelerimizde büyük metrekareli dairelere yer vereceğiz.


İki projenin yatırım maliyete ne kadar?
13 milyon TL iki projenin yatırım bedeli.


kentsel dönüşüm projelerimi bunlar?
Evet kentsel dönüşüm kapsamında yapacağız.


Akfen ve Kentpark ortaklığı yatırımlarına kentsel dönüşüm projeleri ile mi devam edecek?
Kentsel dönüşüm dememek lazım. Bizim hedeflediğimiz lokasyonlar daha çok şehrin merkezindeki lokasyonlar. Çünkü şehrin merkezinde bir yenileme olacağına inanıyoruz.

 
Kentsel dönüşümde butik projelerle mi yer alacaksınız? Büyük hacimli bir proje hedefiniz var mı?
Çok büyük projelere girme taraftarı değilim. Profesyonel olarak daha önce büyük projeler yaptım. Sürecin nasıl işlediğini ve kar marjlarını biliyorum. Büyük projelerdense 150-200 konutluk, şehrin merkezinde, daha lüks projeleri tercih edecek.

 

Yatırımlarınıza şehrin merkezinde devam edeceğinizi söylediniz. Peki Bağdat Caddesi’nin dışında ilgilendiğiniz lokasyonlar var mı?
Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Bakırköy ve Kağıthane.


Türkiye’de kentsel dönüşüm genellikle problemlerle gündemde oluyor. Caddebostan’da süreç nasıl işliyor?
Kentsel dönüşüm diyince bir binanın yenilenmesinden bahsediyoruz. Depreme dayanıklılık olarak daire fonksiyonları olarak yenilenmeye ihtiyaç var. Bu iş tabi sadece binanın yenilenmesi ile bitliyor. Binanın alt yapısının da güçlendirilmesi gerekiyor.  Kadıköy’e baktığımızda binalar değişiyor ama yollar aynı alt yapı aynı kalıyor. Bunların dikkatli analiz edilmesi gerekiyor.  Aksi halde ciddi bir trafik sorunu oluşabilir.


“YEŞİL”LE REKABET EDECEK


Bağdat Caddesi’nde 270’e yakın müteahhit var ve bunlardan yarısına yakını bölgenin eski ve köklü firmalarından. Peki siz bu firmalarla nasıl rekabet etmeyi planlıyorsunuz?
Sunsetpark Caddebostan projesinde yeşil bina sertifikası alıyoruz. Bağdat Caddesi’nde yeşil bina sertifikası alan tek firma biziz.  Yeşil binanın müşteri için çok fazla avantajı var. Örneğin aidatları yüzde 25-30 düşürüyor. Biz modern ve özgün bir yapı yapmaya çalışıyoruz. Teknik olarak öne çıktığımız noktalar var. Daha yenilikçi ve inovatif yaklaşabiliyoruz. Bu da bizi eski firmalara karşı daha avantajlı kılacaktır diye düşünüyorum.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER