Anasayfa >

Diğer Haberler >

Fikirtepe kentsel dönüşümde ilk kamulaştırma kararı çıktı!

Fikirtepe kentsel dönüşümde ilk kamulaştırma kararı çıktı!

30 Ocak 2015 Cuma, 13:26:41
Fikirtepe kentsel dönüşümde ilk kamulaştırma kararı çıktı!
Son yıllarda dev kentsel dönüşüm projeleriyle gayrimenkul sektöründe tüm dikkatleri üzerine çeken VARTAŞ Grup’un Fikirtepe projesinde 2 hak sahibine ödemeleri yapıldı. Böylece Türkiye'de ilk kamulaştırma kararı çıkmış oldu...

kentsel dönüşüm’ün sembol bölgesi Fikirtepe’de ilk kamulaştırma kararı uygulandı. VARTAŞ’ın Renovia İstanbul Projesi arazisi üzerindeki 2 hak sahibine mahkeme tarafından belirlenen kamulaştırma bedeli ödendi. Böylece ‘Kentsel Dönüşüm’ projelerini durma noktasına getiren engel ortadan kalkmış oldu.

 

VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “Bizimle birlikte yaklaşık 2 bin 800 hak sahibinin 4 yıla yakın süredir devam eden bekleyişi ve mağduriyeti sona erdi. Bu uygulama örnek olacak ve diğer dönüşüm projeleri de hızla tamamlanabilecektir” dedi.

 

 

Deprem ve afet riski taşıyan yaklaşık 7 milyon yapının sağlıklı ve çağdaş hale getirilmesini hedefleyen ‘Kentsel Dönüşüm’de önemli bir gelişme yaşandı. Dönüşümün sembol bölgesi İstanbul Fikirtepe’de,  ilk acele kamulaştırma kararı uygulamaya konuldu. Fikirtepe’deki en büyük proje olan VARTAŞ’a ait Renovia İstanbul’un yükseleceği arazide anlaşmaya yanaşmayan son 2 parseldeki 5 hak sahibine mahkemenin belirlediği kamulaştırma bedeli ödendi. Böylece Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamındaki 3’te 2 çoğunluk maddesine göre ilk kamulaştırma tamamlanmış oldu.

 

Onlarca firmayı ve on binlerce kişiyi ilgilendiren, Kentsel Dönüşüm kapsamındaki tüm inşaatların önünü açması ve projeleri hızlandırması beklenen uygulama yaklaşık 4 yıllık bir sürecin ardından geldi. Fikirtepe’deki arazi üzerinde 2 bin 800 hak sahibiyle anlaşan Vartaş, ilk acele kamulaştırma kararı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arabuluculuk çabalarına rağmen anlaşma sağlayamadığı

5 hak sahibine yasa gereği iadeli taahhütlü tebligat gönderdi. Bakanlık başvurunun ardından hak sahibine 15 günlük süre verdi. Süre içinde sözleşme imzalanmadığı için konu mahkemeye taşındı. İstanbul Anadolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi “itiraz yolu kapalı” kaydıyla ilk kamulaştırma kararını verdi.

 

Kamulaştırma bedeli hak sahiplerine ödendi

Kamulaştırma heyetinin, Vartaş'ın Renovia İstanbul projesini geliştireceği arazide yaptığı incelemenin ardından hazırladığı rapor doğrultusunda değer belirlendi. Tutarın mahkeme tarafından onaylanmasının ardından, bedel hak sahiplerinin hesabına bugün yatırıldı.

 

 

 

 

5 kişi için 2 bin 800 kişi mağdur oldu

Kentsel Dönüşüm’ün Türkiye’nin milli meselesi olduğunu vurgulayan VARTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “Tüm göstergeler yakın bir tarihte bir deprem yaşanacağını gösteriyor. Türkiye’nin bir an evvel sağlıksız yapılarını dönüştürmesi gerekiyor. Bu anlamda Kentsel Dönüşüm ülkemizin vazgeçilmez bir politikasıdır. Ama uygulamada çok zorluklar içeren bir süreç. Kentsel dönüşüm adeta demirden bir leblebi” dedi.

 

Barata şöyle devam etti:“Mart 2011’den bu yana arazimizde inşaat yapabilmek için bekliyoruz. Bakanlar Kurulu 2013 yılı Mayıs ayında Fikirtepe’yi ‘Riskli Alan’ ilan etti. Tam 2 bin 500 kişiyle tek tek görüştük. 2/3 çoğunluktan çok daha fazla, yüzde 99’a varan imzayı uzun süre önce tamamladık. Fikirtepe’nin sembolü haline gelen ‘Yalnız Ev’in hak sahipleri ile de Ağustos 2014’te anlaşmaya vardık. Ancak yüzde 1’i oluşturan son 2 parseldeki 5 hak sahibiyle bakanlığın arabuluculuk çabasına rağmen anlaşamadık. Nihayet mahkeme kararıyla Türkiye’nin Kentsel Dönüşüm’deki ilk kamulaştırması gerçekleşmiş oldu.

2 parseldeki 5 hak sahibine uzman heyet tarafından belirlenen tutar bugün itibariyle ödendi. Bu noktadan sonra bölgede bizimle birlikte, mağdur olan 2 bin 800 hak sahibinin ve diğer projelerdeki on binlerce kişinin de yüzü gülecek.”

 

 

 

 

Ömer Faruk Barata ve ailesi sektörde uzun yıllar süren bireysel projelerin ardından 2003 yılında İstanbul’da kurumsallaşarak inşaat ve gayrimenkul çalışmalarına başladı. Sarissa, Güven Konakları, Nezih Konakları, Nezih Towers gibi pek çok özgün projeye imza attı. İnşaat sektörünün ruhuna uygun olarak “ekmeğini taştan çıkarmak” tabirini ismine taşıyan şirket Nisan 2011’de VARTAŞ Yapı Sanayi, sonrasında da VARTAŞ İnşaat adını aldı. Son olarak VARTAŞ Grup Konut Proje San. ve Tic. A.Ş. çatısı altında toplanarak sektörün önemli bir aktörü haline geldi.

 

VARTAŞ, tüm çalışmalarında doğru proje alanlarında, önceliği doğanın korunmasına veren bir anlayışla, uzman tasarımcılar tarafından ve fonksiyonellik öne çıkartılarak planlanmış projeler yapmayı hedeflemektedir. Çağdaş ve güvenli yapım teknikleri kullanılarak inşa edilen, yapım maliyeti yerine kullanım ekonomisinin ön plana çıkarıldığı ve tüm bu nitelikleri nedeniyle sürekli değer kazanan projeler geliştirmek VARTAŞ’ın bugün olduğu kadar gelecekteki vizyonunun vazgeçilmez unsurları olacaktır.

 

Gayrimenkul sektöründe, Kentsel Dönüşüm felsefesini özümsemiş, yatırımcılarına sürdürülebilir kazanç sağlama konusunda Türkiye’nin lider proje geliştirme kuruluşu olmayı hedefleyen VARTAŞ bu kapsamda İstanbul Fikirtepe,  Yenisahra ve Kartal’da projeler yürütmektedir. VARTAŞ, Kadıköy Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 3 adada 3.000 konut ve 2 adada da 270.000 m2 ticari alanlar ile bölgenin en büyük projesini üstlenmiştir.

 

 

 

 

STERN IMMOBILIEN AG

Ağırlıklı olarak İstanbul’da ve Türkiye’nin her köşesinde nitelikli, bölgesine değer katan ve doğaya saygılı projeler inşaat etme hedefiyle yola çıkan VARTAŞ; ilk 5 yılda, inşaat firmaları arasında ilk 10’da yer almayı hedeflemektedir. VARTAŞ bu hedef doğrultusunda 2013 yılında Alman Stern Immobilien AG ile yüzde 50 ortaklığa imza atmıştır.

Stern Immobilien AG sektörel karlılığın yüksek olduğu dinamik ve stratejik lokasyonlarda konut ve ofis projelerinde yatırımlarını yoğunlaştırmış olan bir Alman gayrimenkul yatırım şirketidir. Almanya’da 2010 yılında borsaya açılmış olan Stern Immobilien AG, tecrübeli yönetici kadrosu ile kurulduğu günden bu yana yaklaşık 1 milyar Euro’luk gayrimenkul hacmini başarıyla yönetmiştir. Şirket, 2011 yılından bu yana Stern Investment Group adı altında Türkiye gayrimenkul pazarında da çalışmalarını sürdürmektedir. 

Stern Immobilien Yönetim Kurulu iki kişiden oluşur. Iram Kamal ve Serfil Kalf. Yönetim şemasındaki üçüncü isim Hans Kinger aynı zamanda Denetleme Kurulu Başkanlığı’nı da yürütmektedir.

 

 

 

 

Devam eden projeler

 

Renovia İstanbul

VARTAŞ, Alman ortağa Stern Immobilien AG ile Fikirtepe’de toplam 60 bin metrekare alanda geliştirdiği Renovia İstanbul projesiyle, köklü inşaat firmalarının projelerini geride bırakarak, hem yüzölçümü hem konut adedi, hem de konum avantajı ile bölgenin en geniş, en büyük ve en iddialı projesini gerçekleştiriyor. Toplamda 29 bin 600 metrekare alana sahip Renovia İstanbul; 173 bin 600 metrekare inşaat alanında 1.100 konut ve 4 bin 400 metrekarelik ticari alandan oluşuyor.

İstanbul’un kalbinde, kenti yaşamak isteyenler için tasarlanan Renovia İstanbul; modern yaşam alanlarıyla Kadıköy’ün yeni Avrupalısı olacak. Türkiye’nin uluslararası arenada en iddialı mimarlık firması Tabanlıoğlu tarafından çizilen projede her detay; yaşayan, nefes alan, organik, ‘Yeni Nişantaşı’ dokusu yaratan bir mahalle havası oluşturmak için titizlikle tasarlandı.

Renovia İstanbul Özellikleri;

 

• EN BÜYÜK ALANA SAHİP: Renovia yan yana 3 adadan oluşan Vartaş zincir projelerinin tam ortasında yer alan bir proje. Bu özelliği ile en büyük alana sahip “bütünlüklü” proje olma özelliğini taşıyan bir kentsel dönüşüm projesi.

• EN AVANTAJLI: Dönüşüm projelerinin merkezinde; konumu itibarıyla ulaşımda en avantajlı ve bulunduğu yükseklik itibarıyla manzarada en güzel noktada.

• YEŞİL PROJE: Uluslararası akreditasyon süreci devam eden “Yeşil proje” özelliği.

• ŞEHİR PARKI ÖLÇEĞİNDE YEŞİL ALAN: Tam ortasında büyük bir şehir parkı ölçeğinde projeye ait, dışarıya kapalı yeşil alan. Bu bölgede tek!

• MONDRIAN YANSIMALARI: Türkiye’nin uluslararası arenada en güçlü mimarlık ofisi Tabanlıoğlu farkıyla oluşturulan “Mondrian” yansımalarıyla, çok özel sanatsal tasarım.

 

 

Yenisahra Projesi

VARTAŞ yine Stern Immobilien AG ile Fikirtepe’den sonra Yenisahra’nın da çehresi değişecek. Ataşehir Barbaros ve Yenisahra Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Alanı’nda uygulanacak projeler ile konut ve ticari alanlar modern şehircilik anlayışıyla yeniden inşa edilecek. Çevre duvarlarıyla çevrilmemiş, komşuluk ilişkilerinin keyifle sürdürüleceği konut alanları ve semtin yeni modern çehresini yansıtan ticari alanlarıyla bölge geceleri de yaşayan güvenli bir yerleşim alanı olacak. Modern şehircilik kriterlerine uygun tasarlanmış alışveriş caddeleri, bulvarlar, sosyal mekanlar ve yeraltı otoparkları ile “Yenisahra”, “Güzelsahra” olacak.

 

Businist Office

Businist Office Fikirtepe projesinde 45 metrekareden başlayıp 1250 metrekareye kadar ofisler bulunuyor. 1024 araç kapasiteli otoparkı bulunan projede IT destek hizmetleri, cafe ve restaurantlar, arşiv depoları, kuru temizleme, terzi, lostra, kuaför, kırtasiye, copy center, eczane, vale, fitness club, eğlence merkezi, kreş, sıhhat merkezi, ibadet alanı seçenekleri bulunuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER