Anasayfa >

Diğer Haberler >

Vartaş’ın Fikirtepe'teki 47 aylık mücadelesine "acil" çözüm!

Vartaş’ın Fikirtepe'teki 47 aylık mücadelesine "acil" çözüm!

30 Ocak 2015 Cuma, 12:55:46
Vartaş’ın Fikirtepeteki 47 aylık mücadelesine   acil çözüm!
Fikirtepe’de ilk kamulaştırma kararı uygulandı. Vartaş Renovia İstanbul arsası üzerinde 47 aydır direnen 2 hak sahibine acele kamulaştırma kapsamında kamulaştırma bedelleri ödendi…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


kentsel dönüşümün sembol bölgesi Fikirtepe’de ilk kamulaştırma kararı uygulandı. Vartaş’ın Renovia İstanbul projesi arazisi üzerindeki 2 hak sahibine mahkeme tarafından belirlenen kamulaştırma bedeli ödendi.


Kamulaştırma kararı ile yaklaşık 2 bin 800 hak sahibinin 4 yıllık bekleyişinin sona erdiğine dikkat çeken Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, bu uygulama diğer dönüşüm projelerine de örnek olacak dedi.


47 ayın 40 ayı bu 2 kişiyle mücadele ile geçti
Fikirtepe’de 47 ayın 40 ayını bu 2 kişi ile mücadele ederek geçirdiklerine dikkat çeken Barata, “Fikirtepe Dumlupınar Eğitim ve Merdivenköy Mahalleleri Derneği  (FİDEM) ve bakanlığın arabuluculuğu ile bu 2 hak sahibi ile anlaşma sağlandı. 36 aydır hak sahiplerine kira ödüyoruz. 2 kişinin muhalefeti nedeni ile süreç uzadı. Her ay 1 milyon 70 bin TL kira ödüyoruz.  Yazık günah. Maddi manevi zarar” diye konuştu.


1 kömürlük yerine 8 daire

Bakanlığın aracılığıyla hak sahipleri ile 5 defa masaya oturduklarını ama anlaşma sağlayamadıklarını belirten Barata, “Bakanlık 5 defa toplantı yaptı. Ama anlaşma sağlanamadı. Birinin bir gecekondusu var birinin de kömürlüğü. Bir kömürlük karşılığı 8 daire istiyor.Yüzde 100 pay versem bile arsasından 8 daire çıkmıyor. Çıksa bile bu adil değil” şeklinde konuştu.


Zulme rıza gösteren zulüm işlemiş gibidir
2 kişi için 590 kişinin mağdur olduğuna dikkat çeken Barata, “Yüzde 5 yüzde 95’e hükmediyor. Direneceğim ve kazanacağım diyor. 3 metrekare yeri için 1 milyon kira istiyor. Neden; bana mecbursun vereceksin diyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Hukukçular ve emlakçılar da bu işi suistimal ediyor. Bu haksa adaletse herkese eşit olmalıdır. Zulme rıza gösteren zulüm işlemiş gibidir” ifadesinde bulundu.


Ben de yokluktan geldim
Ömer Faruk Barata; “Gönül isterdi ki bu 2 hak sahibi ile el sıkışarak anlaşalım. Ben onları çok iyi anlıyorum. Çünkü ben de yokluktan geldim. Ama maalesef anlaşamadım ve kamulaştırma kararı çıktı” diye konuştu.


Kentsel dönüşüm demirden leblebi yiyebilene helal olsun
Kentsel dönüşümün çok zor bir süreç olduğunun altını çizen Barata, “Kentsel dönüşüm demirden bir leblebi yiyebilene helal olsun. Çok zor bir süreç. Bakanlık bizi bedeller ödeterek 18 aydır bekletiyor. Kentsel dönüşüm yakası çıktıktan sonra 18 ay bekledik” şeklinde konuştu.


Bilirkişi raporu yanlı
Fikirtepe’de bilirkişi raporunun da yanlı olduğuna dikkat çeken Barata; “Metrekare bazında 9 bin TL veriyorlar. Çok yüksek bir rakam. Fikirtepe’de 5 bin- 5 bin 500 TL’ye istediğin arsayı alırsın” dedi.


Business Office’e Arap ortak
Fikirtepe’deki bir diğer projeleri Business Office projelerinde yerli ortaklardan ayrıldıklarını belirten Barata; “Vartaş olarak bizim Fikirtepe’de 5 ayrı projemiz var. İkisinin hafriyatı yapılıyor, 1 tanesi 7.ayda tahliye edilecek diğer 3’ü de bu yıl başlayacak. Fikirtepe’deki Businees Office projemizde de ortaklık yapımız değişti. Yerli ortaklardan ayrıldık yeni Arap bir ortağımız var.Onu da önümüzdeki günlerde paylaşacağız” diye sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER