Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bağdat Caddesi’nde yenilenen binalar yüzde 15 çekiyor!

Bağdat Caddesi’nde yenilenen binalar yüzde 15 çekiyor!

27 Ocak 2015 Salı, 13:29:22
Bağdat Caddesi’nde  yenilenen binalar yüzde 15 çekiyor!
Bağdat Caddesi kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binalarda imar koşullarından dolayı yüzde 15 civarında küçülme olduğunu belirten Koç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Cenk Koç, buna rağmen yüzde 40 varan değer artışı olduğunu söyledi…

1996 yılından bu yana Bağdat Caddesi’nde faaliyet gösteren Koç Yapı bölgedeki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.


Bugüne kadar 10 ayrı projede 400’e yakın konut üreten Koç Yapı  Akasya Tower ve Çiftehavuzlar Flats projesinin satışlarına devam ediyor.

 

 

Bağdat Caddesi’ndeki yatırımlarına devam edeceklerini belirten Koç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Cenk Koç, “20 yıldan fazla bir süredir Bağdat Caddesi’nde konut üretiyoruz. Bölgenin en iyi yerlerinde en iyi projeleri yapmış referansı sağlam bir firmayız. Bölgedeki ilk projemizi 1996 yılında yaptık. 10-15 yıl daha Bağdat Caddesi’nde konut üretmeye devam edeceğiz” dedi.

22 bin konut dönüşecek
Kadıköy bölgesinde 22 bin konutun dönüşeceğini belirten Koç, “Kadıköy’de 22 bin konut kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek. 2 bin konut yenilendi. Şu anda bölgede inşaatı devam eden 700 proje var. 10-15 yıl içerisinde dönüşümün tamamlanması hedefleniyor” diye konuştu.
Bağdat Caddesi’nde yaklaşık 270 firmanın olduğuna dikkat çeken Koç, “Bu 270 firmadan sadece 50-60 tanesi Bağdat Caddesi kökenli. Firmaların teminat mektubu verebilmesi çok önemli.  270 firmadan teminat verebilen çok az. Bizde bölgenin teminat verebilen sağlam firmalarından biriyiz” diye konuştu.

Yüzde 40 değer artışı
Eski binalarda dönüşüm sonrası yüzde 30-40 civarında değer artışı olduğunu belirten Koç, “Bağdat Caddesi’nde emsalden doyalı yenilenen binalarda yüzde 15 civarında küçülme oluyor. Buna rağmen yaklaşık yüzde 30-40 civarında değer artışı oluyor. Bugün eski bir binada 800 bin TL olan 3 +1 daire kentsel dönüşüm kapsamında yenilendiğinde bu fiyat 1,5 milyona ulaşıyor” ifadesinde bulundu.


Yeni firmalar fiyatları yukarı çıkarıyor
Bölgeye yeni girmek isteyen firmaların fiyatları çok yukarı taşıdığını söyleyen Koç, “Biz hak sahipleri ile yüzde 70 ile anlaşma sağlıyoruz. Bölgeye yeni girmek isteyen firmalar bu oranı yüzde 80’e kadar çıkarıyor. Ama maliyetler ortada. Yüzde 75’in üzerinde olmasına imkan yok. Bu firmalar ileride maliyetlerden dolayı çok büyük sıkıntı yaşayacak” şeklide konuştu.


Hakem heyeti
Bürokratik işlemlerden doyalı kentsel dönüşüm sürecinin çok yavaş işlediğine dikkat çeken Koç, “Türkiye’de yoğunluktan dolayı hukuk çok ağır işliyor. Örneğin 15 hak sahibinden biri ile anlaşamadığında konuyu mahkemeye taşıyorsun ve maalesef süreç 4-5 yıl sürüyor. Bu hem müteahhiti hem de hak sahiplerini mağdur ediyor. Buna pratik bir çözüm oluşturmak için belediyeler hakem heyeti kurulabilir. 3/2 çoğunluğun sağlandığı yerlerde masrafların müteahhite ait olması koşulu ile yıkım yapılabilmeli. Belediyeler bu noktada aracı olmalı” dedi.


Ruhsat çok geç çıkıyor
Kentsel dönüşüm projelerinde bir diğer sıkıntının da ruhsat konusu olduğuna dikkat çeken Koç, “Normalde devlet ile yapılan yazışmaların 30 gün içinde sonuçlanması lazım. Ruhsat için başvuruyoruz süreç aylarca devam ediyor. Biz Koç Yapı olarak süreci çok yakından takip etmemize rağmen  40-60 günde ruhsatımızı alıyoruz. Buna şöyle bir çözüm getirilebilir; belediyelerin içinde bu yazışmaların  takibini yapan özel bir birim açılabilir” ifadesinde bulundu.


Küçük parseller tevhit edilsin
Bölgede küçük parsellerin ağırlıkta olduğunu söyleyen Koç, “Çok sayıda ufak ufak parseller var. Bence bu küçük parseller tevhit edilsin. Örneğin bin metrekarenin altındaki parseller depo alanı, sosyal alan, yeşil alan olarak birleştirilsin” diye konuştu.

Trafik sorunu patlak verecek
Bağdat Caddesi’nde trafik yoğunluğunun her geçen gün arttığını belirten Koç, “Yeni projeler üretiliyor. Konutlar yüzde 30-40 artıyor fakat yollar artmıyor. Bu ileride bölgede ciddi trafik sorununa neden olabilir” dedi.


Maslak’ta yeni proje
Bağdat Caddesi’nin yanı sıra Etiler, Ulus ve Levent bölgesi ile de ilgilendiklerini belirten Koç, Maslak’ta yeni bir proje hazırlığında olduklarını söyledi.  Spine Tower’ın hemen yanı başında konumlanan Maslak projelerine 2016’ın sonu gibi start vermeyi planladıklarını söyleyen Hamit Cenk Koç, “Maslak projemiz 35 bin metrekare kapalı alana sahip. 43 katlı bir kuleden oluşacak. Home-office ve rezidans konseptli bir proje olacak. 2016’ın sonu 2017’in başı gibi projemize start vermeyi planlıyoruz” diye sözlerini bitirdi.
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER