Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yabancılar konutu sahil kentlerinden aldı!

Yabancılar konutu sahil kentlerinden aldı!

21 Ocak 2015 Çarşamba, 12:02:52
Yabancılar konutu sahil kentlerinden aldı!
Türkiye'de yabancıların en fazla konut alımında bulunduğu 10 ilin 9'unu sahil kentleri oluşturdu...

Yabancılar en çok Antalya, İstanbul, Aydın'ı tercih ederken en fazla talep gören 10 il içerisinde denize kıyısı olmayan tek kent olan Ankara'da da konut satışları "hız kesmiyor."

AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, yabancıların Türkiye'deki konutlara olan ilgisi artarak devam ediyor.

Yabancılar, Ocak-Kasım 2014 döneminde 17 bin 104 adet konut satın alırken en fazla tercih edilen kentlerin ise denize kıyısının olması dikkati çekiyor.

Bu süre içerisinde Türk turizminin lider kenti Antalya'da 6 bin 35, İstanbul'da 5 bin 46, Aydın'da bin 104, Muğla'da 972, Mersin'de 686, Yalova'da 644, Sakarya'da 418, Trabzon'da 189, diğer illerde 848 konutun satışı gerçekleştirildi.

Yabancıların konut alımında en fazla tercih ettiği deniz kenarındaki 9 ilin dışında sahile kıyısı olmayan tek kent Ankara'da da 324 konutun satışı gerçekleştirildi.

"Türkiye'deki istikrar satışlarda çok önemli"

Türkiye Tüm emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, ülkedeki istikrarın, Türkiye coğrafyasının, kaliteli konut yapılarının yabancıların Türkiye'yi tercih etmesine neden olduğunu belirtti.

Yabancıların kendilerine göre belirledikleri şehirlerin olduğunu, birilerinin gidip o bölgeden ev almasının buradaki satışlarda devamlılığı getirdiğini dile getiren Taylan, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki istikrar çok önemli. Türkiye, her konuda dünyanın, Avrupa'nın birçok bölgesinden daha modern. Ülkemizin başarısı, istikrarı satışlarda etkili. Eskiden Almanya'dan, Hollanda'dan, İngiltere'den talep çok yoğundu özellikle Didim, Kuşadası bölgelerinde. Son dönemlerde daha çok körfez ülkelerinden, Rusya'dan talep olduğunu görüyoruz. Deniz iklimi, yeşili bol olan yerler tercih ediliyor. Kendi ülkelerinde fazla bulamadıkları şeyleri arıyorlar. Avrupa ülkelerinin de ilgisi devam ediyor. Konutlarımız hem nitelikli hem de ucuz. Türkiye'de güvenlik daha iyi. Kaliteli yaşam daha ucuz. Avrupa'da yaşam çok pahalı. Bunlar da tercih nedeni oluyor. Yabancıların Türkiye'den konut edinmesi artarak devam eder.

Son dönemlerde Trabzon'da yapılan inşaatların tamamı neredeyse Arap yatırımcılara yapılıyor. Sakarya'da, Bursa'da yine öyle. Blok blok yapılıyor. Ankara'da da Irak, İranlılar çok ciddi anlamda mülk ediniyor. Antalya'da bir yandan denize girenler varken diğer yanda kar var. Bursa'da hem denize girip hem kayak yapılabiliyor, hem de termale girilebiliyor. Türkiye böyle cennet bir ülke."En fazla konut satışı yapılan kentler ve satılan konut sayısı:OCAK-KASIM 2014    
        
Antalya        6035
İstanbul        5046
Aydın        1104
Muğla        972
Bursa        838
Mersin        686
Yalova        644
Sakarya        418
Ankara        324
Trabzon        189
Diğer iller    848    
        
Toplam        17104

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER