Anasayfa >

Diğer Haberler >

Stiglitz ‘Euro bölgesine girmek Türkiye için felaket olur'!

Stiglitz ‘Euro bölgesine girmek Türkiye için felaket olur'!

20 Ocak 2015 Salı, 15:07:56
Stiglitz ‘Euro bölgesine girmek Türkiye için felaket olur!
Nobel ödüllü ünlü ekonomist Prof. Dr. Joseph E. Stiglitz, Türkiye'nin Euro bölgesine girmesinin Türkiye için bir felaket olacağını söyledi. Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi gerektiğini belirten Stigitz, "Ben olsam düşürürüm" dedi.

Çukurova Genç İşadamları Derneği, düzenlediği 4. Çukurova Zirvesi'nde ünlü ekonomist Joseph E. Stiglitz'i konuk etti. HiltonSA Otel'de gerçekleştirilen zirvede, ‘Global Ekonomide 2015 Beklentileri ve Türkiye'nin Önemi' konusunda konuşan Stiglitz, dünya ülkelerinde ekonomik problemlerin yanı sıra siyasi sıkıntıların da yaşandığını, bir çoğunun dönüşüm içerisine girdiklerini, bunun tüm dünya ülkelerini yakından etkilediğini söyledi.

 

‘TEK PARA BİRİMİ AVRUPA'YI BÖLDÜ'

Tek bir para biriminin Avrupa'yı birleştirmesi düşünülürken aksine Avrupa'yı böldüğünü belirten Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı ve Başekonomistliği görevlerinde de bulunan Stiglitz, teşhisin yanlış konulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Euro Bölgesi'nin nereye gideceğini düşünürsek, durağanlık devam edecektir. Son 10 yıl içinde olduğu gibi, bu şekilde devam ederlerse çok olasıdır ki, beter olacaklar önümüzdeki yıllarda. Euro bana göre demokrasiyi bastırdı. Seçim üstüne seçimdeki seçmenler, ‘Bizim hükümetimizin ekonomik yönünü sevmiyoruz, onaylamıyoruz' diyorlar, yeni hükümet seçiyorlar ve yeni hükümet geldiğinde Brüksel'de, Frankfurt'ta, Berlin'de diyor ki ‘Aynı politikayı yap' ve hükümetler boyun bükerek her biri ardı arkasına aynısını devam ettirdi ve yine aynı şey oldu."

 

‘TÜRKİYE İÇİN FELAKET OLUR'

Avrupalıların yüzde 30'unun gelirlerinde düşüş yaşandığına dikkat çeken ünlü ekonomist Stiglitz, konukların sorularını da cevapladı. "Türkiye AB'ye girmeli mi?" şeklindeki bir soru üzerine Stiglitz, öncelikle Avrupa Birliği ile Euro bölgesi kavramını ayırmak gerektiğini belirterek, "Avrupa Birliği, Euro bölgesine girmeyi zorunlu kılıyor. O yüzden cevabım kesinlikle hayır. Euro bölgesine girmek Türkiye için felaket olur" dedi.

‘TÜRKİYE, ORTADOĞU VE AFRİKA ARASINDA MERKEZ'

2008 yılından sonra global ekonominin en büyük kaynağının Çin, Türkiye'nin ise Ortadoğu ve Afrika arasında bir merkez olduğunu savunan Stiglitz, Çin'de büyüme stratejisinin ne olacağını tam olarak kestiremediklerini belirtti.

‘PETROL İHRACATI YAPANLAR RİSK ALTINDA'

Petrol fiyatlarındaki düşüşlerin Türkiye için avantaj olduğunu ifade eden Stiglitz, Amerikan ekonomisinin bu düşüşlerden oldukça sarsıldığına dikkat çekti. Petrol ihracatı yapan ülkelerin, ithalat yapanlardan daha çok ekonomik risk altında olduğunu anlattı.

‘FIRSAT EŞİTLİĞİ SAÇMALIK'

Stiglitz, ABD'deki ekonomik sorunlara da değindi. ABD'de üniversiteden çok hapishanelere para harcandığını belirten Stiglitz, "Kişi başı milli gelir ortalaması 25 yıl öncesiyle aynı. Tam zamanlı çalışan birinin geliri 40 sene önceki geliriyle aynı. İnsanların çoğu mutlu değil, çünkü paraları yok. Amerikan rüyası var, ama 40 senede işçilerin geliri aynı kalmış. Fırsat eşitliği saçmalık. Yok öyle bir şey. Diğer ülkelerle kıyasla imkan ve fırsat eşitliği yok denecek kadar az. Krizden önceki büyümeyi yakalayamadık hala ve gelir kaybı çok yüksek. Ekonomik istatistikler Avrupa'dan iyi ama olması gereken noktada değil" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE İHRACAT ÖNERİSİ

Türkiye'nin kendi başına büyük bir ekonomi olma yolunda devam ettiğini ifade eden Stiglitz, yıllar boyunca gelişmekte olan tüm piyasaların takip ettikleri ekonomik modelin, ihracat yaparak büyüme olduğunu ve işe yaradığını, ihracat piyasası zayıfladığında bu modelin de işe yaramayacağını belirtti. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin bu gerçeği görmelerini ve global gerçekliğe uyum sağlamalarını öneren Stiglitz, "Bu nedenle Çin iç talebe yöneliyor. Bu gerçeği görmektir. Türkiye ve gelişmekte olan piyasalar iç talebi nasıl tetikleyebilir? Dikkatli olmalı. İç talebi emlak ve altyapıya dayandıramazsınız. Altyapı eksikliği gelişmekte olan ülkelerde etkili oldu ama liman varsa bir şeyler satmalısınız. Üretim yöntemleri kullanarak limanları ve altyapıları kullanacaksınız. Bu gelişme stratejisi dengeli olmalı."

KRİZ UYARISI

"2008 gibi büyük bir kriz bekliyor musunuz?" sorusuna da Stiglitz, "Evet" yanıtını verdi. Faizler ve borç, sermaye oranının artırıldığında bu riskin oluşabileceğini, bunun dengesizleşmesi durumunda ekonomik yavaşlamaya yol açacağının altını çizen Stiglitz, 2008 krizinin ardından hala toparlanamadıklarını da belirterek, "Böyle bir şoku kaldırabilecek durumda değiliz henüz" dedi.

'ENFLASYONU DÜŞÜRMEYİ BAŞARDINIZ'

Türkiye'nin en dikkat çeken özelliğinin, çok büyük bir cari açık olduğunu ifade eden Stiglitz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açıkla ilgili neler yapılabilir, bunu ele almak gerekir. Uzun yıllardan beri karşı karşıya olunan problem, makro ekonomik problemler ele alınmalıdır. Sanıyorum 2001 yılından bu yana enflasyonu düşürmeyi başardınız. Bu sorunun oldukça başarılı bir şekilde ele alındığını düşünüyorum. Başarılır da tabii ki tanımak, görmek gerekiyor. Ama aynı zamanda, enflasyona çok fazla yoğunlaşmak da ekonomiyi yavaşlatabilir. Önemli olan, istihdam ve finansal fizibilite hakkında denge kurabilmek."

‘BEN OLSAM FAİZLERİ DÜŞÜRÜRDÜM'

"Türkiye Merkez Bankası olsaydınız faizleri indirir miydiniz?" sorusu yöneltilen Stiglitz, "Şu anki durumda başka Merkez Bankaları'nın kendi faiz oranlarını düşürdükleri bir ortamda ve enflasyonun düştüğü bir ortamda ve petrol fiyatlarının bu kadar düştüğü bir ortamda, ekonomik büyüme risk altında ve dengesizlikler ortamında ben faiz oranlarını düşürürdüm. Ama sadece merkez bankasının işi değil bu. Sadece enflasyona odaklanmamaları gerekiyor. Stabilite, istihdam gibi farklı araçları da var. Tabi ki kredilerin KOBİ'ler tarafından kullanılabiliyor olması gerekir. Birçok araç gerekir ekonomik büyümenin stabil, istikrarlı hale gelmesini sağlamak için" dedi.

Stiglitz, kredi derecelendirme kuruluşlarının sahtekarlık yaptığını da iddia ederek, bu kurumların kesinlikle ‘güvenilmez' olduğunu öne sürdü.

Konuşmaların ardından Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, üzerinde tarihi motifler olan vazoyu Stiglitz'e hediye etti, topluca anı fotoğrafı çektirildi.

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER