Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yöresel mimariye teşvik artıyor!

Yöresel mimariye teşvik artıyor!

05 Ocak 2015 Pazartesi, 09:00:52
Yöresel mimariye teşvik artıyor!
Ülke genelinde yöresel mimari doku ve yerel malzeme kullanımını teşvik ettiklerine dikkat çeken Bakan Güllüce, bu maksatla, çeşitli illerde yöresel mimari özelliklerini yansıtan konut projeleri üretildiğini, projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılması için hibe ve teşvik uygulamaları konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti…

Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün yapacağı ve yaptığı çalışmalar hakkında açıklamada bulunan Bakan Güllüce, Bakanlık olarak sadece bugünün şehirlerine, bugünün insanına, bugünün Türkiye’sine karşı sorumlu olmadıklarını, bugünden yarını inşa etmenin, yarını imar etmenin sorumluluğunu omuzlarında taşıdıklarını ifade etti.


Yayımladıkları “Yeşil Bina Yönetmeliği” ile önümüzdeki dönemde inşaat sektöründe yenilenebilir enerjiye dayanan, enerji verimli çevre dostu, yerel malzemeler ile üretilmiş sürdürülebilir yeşil binaların ve yerleşim alanlarının artırılması ve yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini belirten Bakan Güllüce ayrıca şu bilgileri verdi: "2011 yılında Enerji Kimlik Belgesi uygulamasını başlatarak, bugüne kadar ülke genelinde 230 binden fazla yapıya Enerji Kimlik Belgesi verdik. Ülke genelinde, 10 bin 600 enerji kimlik belgesi uzmanı yetiştirdik. Yeni binaların enerji tüketimleri eski binalara göre yüzde 40 daha az olduğundan, ülke çapında toplam yüzde 16’lık enerji tasarrufu sağlanması hedefliyoruz.”
İnşaat yapımında kullanılan malzemelerin kalitesiyle ilgili yapı malzemelerinin, dünya piyasalarında en üst düzeyde rekabet edebilmesi için gayret sarf ettiklerini söyleyen Bakan Güllüce konuşmasına şöyle devam etti: “Mal ve can güvenliği standardı sağlanmış yapı malzemelerinin, piyasaya arzını sağlamak üzere, gerekli mevzuat ve denetim sistemini oluşturduk. Bugüne kadar, 629 denetim elemanı marifetiyle, 35 binden fazla yapı malzemesi denetimi yapıldı. Son dönemde özellikle beton santralleri ve demir üreticilerine yönelik çok sayıda denetim gerçekleştirildi. Yapı denetim sistemi, ülkemiz genelinde etkin bir şekilde yürütülüyor. Şuan için, Ülke genelinde yapı denetim izin belgesi alarak faaliyetine devam etmekte olan 1.639 yapı denetim kuruluşu bulunuyor. Bugüne kadar 26.485 mimar ve mühendise denetçi belgesi verdik. Bakanlıkça özel sektör inşaatlarının denetimi kapsamında 20.587 adet şantiye denetimi yaptık.”


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak 2003 yılından bugüne kadar maliyeti yaklaşık 8,3 milyar TL olan 3 bin 687 yapım projesi gerçekleştirdiklerini ve 1,6 milyar TL değerinde 209 yapım projesi çalışmasının ise halen devam ettiğini vurgulayan Bakan Güllüce,2014 yılında en azı 300 öğrencilik olmak üzere çeşitli kapasitede 12 yurt inşaatı, 23 adet kamu hizmet binası projelerinin yapımına başlandığını söyledi.


Ülke genelinde yöresel mimari doku ve yerel malzeme kullanımını teşvik ettiklerine dikkat çeken Bakan Güllüce, bu maksatla, çeşitli illerde yöresel mimari özelliklerini yansıtan konut projeleri üretildiğini, projenin Türkiye geneline yaygınlaştırılması için hibe ve teşvik uygulamaları konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti.


Ayrıca, İskân Kanunu kapsamında hak sahiplerine yönelik çalışmaların, yıllık programlar çerçevesinde devam ettiğini söyleyen Bakan Güllüce, son olarak şu bilgileri verdi: “2006-2014 yılları arasında devam eden ve tamamlanan işler için 317.824.000 TL harcama yapılmış ve 5.465 konut hak sahiplerine teslim edilmiştir. Bu dönemde karşılıksız kira yardımı olarak 3.901.000 TL harcama gerçekleştirilmiştir. İzmir Tahtalı ve Mersin Alaköprü Barajları iskan çalışmaları kapsamında Bakanlık olarak bu ay içerisinde hak sahiplerine kura ile konutlarını teslim etmiş olacağız. “

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER