Anasayfa >

Diğer Haberler >

Körfez Geçiş Köprüsü güzergahı!

Körfez Geçiş Köprüsü güzergahı!

11 Aralık 2014 Perşembe, 11:00:20
Körfez Geçiş Köprüsü güzergahı!
İstanbul İzmir arasını 3,5 saate indirecek olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün çalışmaları hızla devam ediyor. İşte İstanbul Bursa İzmir Otoyol Projesi’nin güzergahı ve Körfez Geçiş Köprü'nün bugün ki geçiş fiyatlarıyla ilgili detaylar...

"İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi" kapsamında hayata geçirilen İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, 252 metre kule yüksekliği, bin 550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4'üncü sırada yer alacak.

 

7 şeritli olacak şekilde tasarlanan Körfez Geçiş Köprüsü'nde 3 gidiş, 3 dönüş ve 1 yaya yolu bulunacak. Otoyol A.Ş. adı altında birleşen 6 firmanın yapımını üstlendiği Körfez Geçiş Köprüsü' nün uzunluğu ise 7 metreyi bulacak.

Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ‘nün 40 metresi deniz altında ve 188 metresi ise deniz seviyesinde olan kulelerinin yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

 

Bağlantı için tıklayınız...

 

İstanbul Yalova arası 6 dakika olacak

Tamamlandığında dünyanın en uzun ikinci asma köprüsü ünvanı kazanacak olan Körfez Geçiş Köprüsü İstanbul İzmir arasındaki mesafesiyi 3.5 saate indirecek. Körfez Geçiş Köprüsü’yle birlikte feribotla yaklaşık 70 dakikayı bulan körfez geçişinde İstanbul Yalova arası ise 6 dakikaya inecek.

 

 

Geçiş fiyatı 78.75 TL+KDV

Temeli 2010 yılında atılan Körfez Geçiş Köprüsü’nün geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak hesaplanmıştı. 2010 yılındaki dolar kuru 1.43 TL'ydi. 2010 yılında açıklanan fiyatlarla Körfez Geçiş Köprüsü’nden 50.05 TL’den geçiş sağlanırken bugün ki dolar kuruna göre ( 2.25TL) geçiş ücretleri 78,75 TL + KDV oluyor.

 

 

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi’nin güzergahı

 

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi’nde başlangıç noktası olarak Gebze yer alıyor. İzmit Körfezi’ni,  3 kilometrelik İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü ‘nden geçtikten sonra Orhangazi, Gemlik,Ovaakça kavşağı ile Bursa çevre yoluna bağlanılıyor. Bursa Karacabey kavşağından Susurluk’un kuzeyinden Balıkesir’e oradan Savaştepe, Soma, Kırkağaç, Turgutlu ve İzmir çevre yoluna bağlanacak.

 

 

 

Pınar Bayrakdar / htemlak.com

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER