Anasayfa >

Diğer Haberler >

İnşaat ustası eğitimleri başlıyor!

İnşaat ustası eğitimleri başlıyor!

30 Ekim 2014 Perşembe, 09:18:40
İnşaat ustası eğitimleri başlıyor!
Yapı sektöründeki işçi ve işverenler nezdinde farkındalık oluşturmak amacıyla Ankara’da, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” eğitimleri yapılacak.

Eğitimler inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman açısından da büyük önem taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de eğitimlerin önemine dikkat çekerek, “1 Ocak 2015 tarihinden itibaren, yapı ustalarına geçici ustalık belgesi verilmesine son verilecek; daha önce geçici ustalık belgesi almış olan yapı ustalarının belgelerini “Mesleki Yeterlilik Belgesi” ile değiştirmeleri gerekiyor” dedi.Eğitimin niteliği ve içeriği

Ülke genelinde yapılacak belgelendirme uygulamalarına model olmak, yapı sektöründe bulunan işçi ve işverenler nezdinde farkındalık oluşturmak üzere Ankara ilinde, kalıpçı, sıvacı, asansörcü, betoncu, demirci, sıhhi tesisatçı, duvarcı, elektrik tesisatçısı, ısı yalıtımcısı, iskele kurulum elemanı iş erbabının mesleki niteliklerini geliştirerek “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alabilmelerinin sağlanması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğünce tamamen ücretsiz eğitim ve belgelendirme uygulaması gerçekleştirilecek.

Eğitim uygulamalarına ilk etapta “betonarme demirci” ustalarının eğitim ve belgelendirilmesi ile başlanacak. Talep durumuna göre diğer branşlarda da eğitimler gerçekleştirilecek. Eğitimler 5 gün, toplamda 40 saat olup teorik ve uygulamalı olmak üzere iki kısımdan oluşacak. Eğitim sonrasında MYK tarafından yetkilendirilen belgelendirme, kuruluşlarınca yapılacak sınavda başarılı olanlara verilecek.


Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi’ne ruhsat vermeye yetkili idareler tarafından toplam 309 bin 396 kişiye 435 bin 64 adet “Geçici Ustalık Belgesi” için kayıt yapıldı.toki Haber

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER