Anasayfa >

Diğer Haberler >

Avrasya Tüneli ne zaman açılacak? İşte son durum!

Avrasya Tüneli ne zaman açılacak? İşte son durum!

28 Ekim 2014 Salı, 10:21:54
Avrasya Tüneli ne zaman açılacak? İşte son durum!
Avrasya Tüp Geçidi Projesi'nde incelemede bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2016 yılı itibari ile geçidin kullanılacağını açıkladı

Avrasya Tüp Geçidi Projesi'nde incelemede bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Bugün üçte birini tamamladık. 2015 sonu itibariyle tünel çalışmaları tümüyle tamamlanmış olacak. İnşallah 2016 sonu itibariyle buradan araçlarımızla geçmiş olacağız." dedi.

 

 

"GEÇİŞ ÜCRETİ BELLİ OLDU"

 

 Avrasya Tüp Geçidi'nden geçişin 4 Dolar+KDV olacağını belirten Lütfi Elvan, "Bu mühendislik harikası projenin arkasında Türk mühendis, teknisyen ve işçilerimiz var. Avrasya Tünelimizdeki çalışmalar devam ediyor. Günde 10 metre ilerleme sağlıyorlar. Bazen de 14-15 metre ilerleme sağlanıyor. 1270 metrelik bir ilerleme sağlanmış durumda. Ve biz deniz seviyesinden 95 metre aşağıdayız. Böyle bir ortamda basıncın son derece yoğun olduğu bir ortamda tünel çalışmalarımız devam ediyor. Gurur duyduğumuz bir proje. Dünyanın en önemli projelerinden birisi. 4 katlı bir apartmandan daha yüksek bir tünel açma makinası söz konusu" dedi.

 

 

 

"2016 SONU İTİBARİ İLE ARAÇLARIMIZLA GEÇMİŞ OLACAĞIZ"

 

"Nisan ayında Tünel çalışmalarına başlamıştık" diyen Elvan, "Bugün üçte birini tamamladık. 2015 sonu itibariyle tünel çalışmaları tümüyle tamamlanmış olacak. Şuanda hedefimizin önünde bir ilerleme söz konusu. Projenin 2017 yılının Ağustos ayında normalde bitirilmesi planlanıyordu. İnşallah 2016 sonu itibariyle buradan araçlarımızla geçmiş olacağız. Tünel açılır açılmaz 100 bin civarında aracın geçişi sağlanacak; bizim beklentimiz bu. İstanbul trafiğine çok önemli bir rahatlama sağlayacaktır. Ama ihtiyaç halen var; bu yönde çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER