Anasayfa >

Dekorasyon >

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

15 Şubat 2018 Perşembe, 14:33:01
 Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri
Küçük bir salonunuz varsa ufak dokunuşlarla oldukça ferah bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. İşte küçük salonlar için dekorasyon fikirleri….

Eski büyük, geniş salonlu evler geride kaldı. Büyük evlerin yerini küçük evler aldı. Özellikle İstanbul’da gerek arsa sıkıntısı gerekse de maliyetlerin yüksekliği  nedeniyle evler giderek küçülüyor. Evler küçülünce ev dekorasyon sektörü de kedini bu trende göre yeniliyor. Son dönemde minimal ve çok işlevli eşyalar öne çıkıyor. Eğer siz de küçük bir eve sahipseniz bu tür çok işlevli eşyaları tercih edebilirsiniz. Bu haberimizde küçük salonlar için dekorasyon fikirlerini işledik. Eğer küçük bir salonu sahipseniz baştan söyleyelim eski alışkanlıklarınızı derhal ter ederek daha minimal eşyalara yönelmelisiniz. Eskiden olduğu gibi büyük yemek masaları, büyük koltuklar tarih oldu. Onun yerini öz önce de altını çizdiğim gibi daha minimal ve çok işlevli mobilya ve eşyalar aldı.

Dar mekanlarda orijinal tasarım fikirleri ile birlikte çok daha geniş ve kullanışlı bir yaşam alanları oluşturabilirsiniz. İşte küçük salonlar için dekorasyon fikirleri;


“L” KOLTUK TERCİH EDEBİLİRSİNİZ
2018 mobilya trendleri arasında “L” koltuklar yer alıyor. Eğer küçük bir salona sahipseniz büyük ve parçalı bir koltuk yerine “L” tipi koltuk tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem trendi yakalamış hem de kendinize daha geniş bir hareket alanı bırakmış olursunuz. Ama L tipi dediğimiz köşe takımı sevmiyorsanız, illa parçalı koltuk alacağım diyorsanız o zaman da "dar kolçaklı" koltukları seçmelisiniz.

 

DOLAPLI MOBİLYALAR TAM SİZE GÖRE
Yukarıda da bahsettiğim gibi yeni nesil mobilyalar evlerin metrekare olarak küçülmesi ile birlikte daha işlevsel olmaya başladı. Örneğin dolaplı ya da raflı koltuklar.. Bazı kotluların içinde kitaplık da yer alıyor. Böylelikle salonunuzda kitaplık için ekstra bir alan ayırmanıza gerek kalmayacak. Ya da açılıp yatak olabilen koltukları tercih edebilirsiz.

GEREKSİZ KALABALIKTAN KAÇININ
Salonunda gereksiz kalabalıktan kaçının. Bu çok fazla göz yorabileceği gibi aynı zamanda küçük olan salonunuzu daha da küçük göstereceksiniz. Yani gereksiz ayrıntılara girmeyin. Gereksiz detaylara yer verirseniz sizin hareket alanınız daralacaktır ki bu da sizi emin olun mutsuz edecektir.

AYNALARLA DERİNLİK KATIN
Küçük bir salonunuz var diye hiç aksesuar kullanmayacaksınız değil. Doğru aksesuar kullanırsanız bu hem şıklık katar hem de salonunuzu olduğundan geniş gösterir. Bu aksesuarların başında da “ayna” geliyor. Aynalar mekana derinlik katar.

DESENLERDEN KAÇININ
Desenli koltuk ve halılardan uzak durun.  Özellikle büyük desenli koltuk ve halılar mekanı olduğundan daha küçük gösterir. Desenli bir koltuk yerine tek ve açık renkli bir koltuk seçmelisiniz. Gri, krem rengi, toprak rengi tonlarını kullanabilirsizi.

EVİNİZİN MAKYAJI...
Evin en önemli makyajı bence duvar boyası. Küçük salonlu evler için ideal olan renkler açık olan renklerdir. Koyu renkler salonu olduğundan daha küçük gösterir. Bu nedenle 2018 boya trendleri arasında olan gri, kesekağıdı rengi, kum beji gibi renklerle hem trend hem de şık bir salona sahip olabilirsiniz.

 

İNCE TÜL VE STOR TERCİH EDİN
Küçük salonlarda kat kat, tavandan yere uzanan veya tüm duvarı boydan boya kaplayan perdeler yerine minimal çizgilerde ince tüller, storlar tercih edebilirsiniz.

AYDINLATMA…
Eğe küçük bir salona sahipseniz büyük ve sarkıt avizelerden uzak durun. Bunun yerine daha küçük avizeler tercih edilebilir. Ya da koltuğun yanına şık bir lambader ya da abajur de kurtarıcınız olabilir.

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER