Anasayfa >

Dekorasyon >

Hükümetten Turistik Yerlerdeki Esnafa Kira Yardımı Geliyor

Hükümetten Turistik Yerlerdeki Esnafa Kira Yardımı Geliyor

11 Kasım 2016 Cuma, 15:00:40
Hükümetten Turistik Yerlerdeki Esnafa Kira Yardımı Geliyor
Hükümet, turistik yerlerdeki esnafa kira yardımı getirmeye hazırlanıyor. Yeni düzenleme ile Mısır Çarşısı gibi yerlerde dükkanı olana yüzde 50’ye varan kira indirimi yapılacak…

Yaşanan siyasi olumsuzluklardan etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Birçok yerde dükkanlar kepenk kapatmaya başladı. Esnaf sıkıntılı. Özellikle Mısır Çarşısı, Sultanahmet, Ortaköy  gibi turistik bölgelerdeki esnaf kan ağlıyor.


Hükümet harekete geçti. Mısır Çarşısı gibi turistik bölgelerde faaliyet gösteren esnafa “can suyu” olarak kira desteği getirmeye hazırlanıyor.

 

İstanbul'daki Mısır Çarşısı ile Sultanahmet, Ortaköy gibi turistik alanlarda bulunan ve geçtiğimiz yıldan bu yana turizmde yaşanan sıkıntılardan ciddi bir biçimde etkilenen esnafa yönelik yeni bir çalışma başlatıldı.


KİRALAR YÜZDE 50 DÜŞECEK
Yapılacak yasal düzenlemeyle bu durumda olan ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne kira ödeyen esnafın, kira oranlarının yüzde 40-50 oranında düşürülmesi planlanıyor.

Böylelikle restoran, dükkan, mağaza gibi alanlarda yer alan ve turizm alanında yaşanan sıkıntılar nedeniyle ciddi bir kayıp yaşayan esnafın, önümüzdeki bir yıllık süreçte kayıplarını telafi etmesine destek olunması hedefleniyor.


Türkiye'nin dört bir yanında bulunan vakıflara ait gayrimenkuller turistik, eğitim ve ticari amaçlarla Vakıflar Genel Müdürlüğünce uzun süreli kiraya verilebilirken, buradan elde edilen gelirler de söz konusu taşınmazların ait olduğu vakfiyelere uygun bir şekilde hayır amaçlı kullanılıyor.


Bu kapsamda, Vakıflar Genel Müdürlüğüne kira ödeyen, tarihi ve turistik açıdan merkezi konumda olan yerlerde faaliyet gösteren esnafa, turizmdeki kayıplarını telafi edebilmesi amacıyla "kira desteği" sağlanması planlanıyor.


İKİNCİ BİR KOLAYLIK DA VAR
Vakıflar Genel Müdürlüğüne kira ödeyen, turistik alanlarda yer alan esnafa sağlanması planlanan ikinci kolaylık ise 2018'de gündeme gelecek.

Yapılan planlamaya göre, 2017'de kira oranları yüzde 40-50 oranında düşürülen esnaf, 2018'de ise kiralarını 2016 yılındaki fiyatlar baz alınarak yapılan güncellemeyle ödeyecek.

Planlama aşamasında olan ve son şekli önümüzdeki günlerde verilecek destek, yapılacak yasal düzenleme ile hayata geçirilecek.

Kira destekleri, Vakıflar Genel Müdürlüğüne kira ödeyen tüm esnafı değil, turistik bölgelerde bulunan ve turizmde yaşanan olumsuzluklardan etkilenenleri kapsayacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER