Anasayfa >

Dekorasyon >

Somfy Türkiye otomatik perde sistemleri !

Somfy Türkiye otomatik perde sistemleri !

24 Nisan 2015 Cuma, 11:45:20
Somfy Türkiye otomatik perde sistemleri !
Somfy Türkiye’nin genel müdürü Semih Görür, markayı ve hedeflerini anlattı….

OTOMATİK PERDE SİSTEMLERİNDE TÜRKİYE’NİN YÜKSEK POTANSİYELİNİ KULLANARAK BÜYÜME HAMLELERİ GERÇEKLEŞTİREN SOMFY TÜRKİYE, GEÇEN YIL SOMFY’NİN EN FAZLA BÜYÜYEN ŞİRKETİ OLMAYI BAŞARDI.

 

Somfy Grubu hakkında bizi kısaca bilgilendirebilir misiniz?

 

Somfy, konutlardaki ve ticari binalardaki açılır-kapanır mekanizmalar için ileri teknolojili motorlar ile otomasyon sistemlerini entegre eden motorlar ve sistemleri tasarlayan dünya çapında bir marka. Şirketimiz kurulduğu günden bu güne 100 milyondan fazla motor üretmiş bulunuyor. Fabrikalarımızda, her gün 45 bin adet motor üretiliyor. Dünya genelinde her yıl 20 bin üzerinde profesyonel müşteri ve milyonlarca tüketici, yaşam alanlarında Somfy ürünlerini kullanıyor. Somfy Grubu, %80’in üzerindeki pazar payı ile motor ve otomasyon sistemlerinde açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor. Ürün gamımız içinde panjur, tente, perde, pencere, güneş kırıcı, garaj ve bahçe kapıları için üretmiş olduğumuz motorlar, kumandalar, kontrol üniteleri, sensörler ile birlikte ev ve bina otomasyon sistemleri yer alıyor. Global satışlarımızın %70’ten fazlasını Fransa dışında gerçekleştiriyoruz. Bugün 60 ülkede direkt olarak faaliyet gösteren 73 şirketimiz, 51 ofisimiz, 8 binin üzerindeki çalışanımız ile müşterilerimize hizmet veriyoruz.

 

Somfy kaç yıldan beri Türkiye pazarında?

 

Türkiye pazarına girişimiz 80’li yılların başlarına dayanıyor. Önceleri distribütörler aracılığıyla sağladığımız hizmeti; 2004 yılından beri Somfy Türkiye Ltd. Şti. olarak veriyoruz. Bu yıl Türkiye’de 10. yılımızı kutluyoruz. Somfy Türkiye 2013 yılında %50’lik bir büyüme ile Somfy global şirketleri arasında en hızlı büyüyen şirket oldu. Türkiye genelinde çalışan satış kadromuz, İstanbul merkez depomuz, lojistik ekibimiz ve yeni bayi yapılanmamız ile çok dinamik bir ekibiz.

 

Somfy olarak sektöre ne gibi değerler katıyorsunuz?

 

İş ortaklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda portföyümüze eklediğimiz yeni motor çeşitlerimiz ve satış kampanyalarımız ile hedeflerimizin üzerinde satışlar gerçekleştiriyoruz. Ürün kalitemiz, iş ortaklarımıza sunduğumuz yoğun pazarlama desteğimiz ve teknik servis hizmetlerimizdeki liderliğimizi bu yıl sosyal sorumluluk alanında da kanıtladık. Soma’ya elimizi uzattık ve uzatmaya devam edeceğiz.

 

Geçenlerde Türkiye’de Somfy perde ürün lansmanı gerçekleştirdiniz, bu konuda neler söyleyeceksiniz?

 

Yeni ürünlerimiz var, pazarda yaptığımız araştırmalar sonucunda oluşturmuş olduğumuz stratejilerimiz var. Bu bilgileri bayilerimizle paylaşmak; bayilerimizin de birlikte yürüdüğümüz yoldaki stratejileri içselleştirilebilmesini sağlamak için bir lansman gerçekleştirdik. Bu şekilde daha güçlü bir iş birliği yaratabildiğimizi birçok kez deneyimledik.

 

Geçen sene Somfy Türkiye, bütün Somfy şirketleri arasında büyüme şampiyonu oldu. Bu tabii ki herkesi çok motive etti. Fransa’da Somfy Türkiye’nin adı geçtiği zaman herkes artık daha fazla inanarak adımlar atıyor. Bu yüzden de özellikle Ar-Ge departmanının çok ciddi desteğini alıyoruz. Mesela Actuo ürünümüz, Somfy Türkiye’ye aittir. Başka pazarlarda da bu ürün tercih ediliyor ve aynı isimle satılıyor. Türkiye’de uygulamakta olduğumuz pazar geliştirme metodolojilerini kendi ülkelerinde uygulamak için örnek alan ülke yöneticisi arkadaşlarımız var.

 

Türkiye büyüyen bir ülke;  kentsel dönüşüm projeleri, artmakta olan nüfus, sismik bir bölgede yer almamız, kırsal kesimden kentlere göçlerin devam etmesi özellikle konut ve yapı sektörünün çok aktif olmasını sağlıyor. Bu durumu Avrupa’da göremiyoruz. Bazı ülkelerin nüfuslarının küçüldüğünü, hatta binaların deprem riski olmadığı için 700-800 senedir kullanıldığını görüyoruz. Bu sebeple o bölgede genelde çok stabil pazarlar söz konusu. Şu an asıl potansiyeller bizim gibi ülkelerde. Şirketimiz de bunun çok net farkında olduğundan bizim pazarımızın dinamiklerine göre yapılanıp, ihtiyaçlarımızı doğru anlayıp pazardaki payımızı daha da ileriye götürmek için bize destek oluyor. Lansmanımızda bu konunun da üzerinde durduk.

 

Ülkemizdeki konutlarda motorlu perde kullanımı henüz oldukça düşük seviyede. Dünya perde sektöründe motorlaşma oranı, ortalamada yüzde 3-4’ler civarında. Bu oran Türkiye’de ise binde 2; yani dünya ortalamasının 15’te 1’i civarında. Bu ürünlerin enerji tasarrufu, konfor, ışık – gölge kontrolü ve mahremiyet konusunda oldukça olumlu etkileri var. Yerinizden kalkmadan bir perdeyi kapatabiliyor olmak, bir perdeyi kas gücü ile kapatmakla uğraşmak yerine bir kumandayla bunu yapabiliyor olmak çok önemli bir konfor sağlıyor. Bizler henüz bu konforu evlerimizde görmüyoruz. Daha çok iş yerlerinde, otellerde, hastanelerde görmeye alışık olduğumuz uygulamalar bunlar. Tamamlamış olduğumuz çok büyük projelerimiz var. Zorlu Center’da birkaç bin motor uygulandı. Zorlu Levent Projesi’nde tek bir binaya 4,600 civarında motor takıldı. Akşam olduğunda, tek bir tuşa bastığınızda bütün perdelerin aynı seviyeye gelecek şekilde kapanmasını sağlayan ürünlerimiz var.

 

Markanıza ne gibi yatırımlar yapıyorsunuz?

 

Ürünlerimizin hepsi kullanım kolaylığı ve teknolojik açıdan çok gelişmiş ürünler. Ancak sadece ürün ve çözüm değil aynı zamanda marka da satıyoruz. Markamıza çok ciddi yatırım yapıyoruz. Bizim sektörümüzde televizyon reklamları veren tek firmayız. Bunun için oldukça geniş bir bütçe ayırıyoruz çünkü bizim stratejilerimiz ve pazar geliştirme yöntemlerimiz diğer firmalara göre daha komplike, daha detaylı ve daha etkin. Son kullanıcıya ulaşıp, son kullanıcı üzerindeki marka bilinirliğini artırıp iş ortaklarımıza iş hacimleri yaratmak istiyoruz. Sadece pazar payı almıyor aynı zamanda da sektörde yeni motorlu ürün pazarları yaratıyoruz. En geniş ve en kaliteli bayii ağına sahip olduğumuzu da söyleyebilirim. Öte yandan biz de satış kanalımızı en iyi şekilde desteklemeye çalışıyoruz.

 

2014 yılında hangi projelere Somfy kalitesini taşıdınız?

 

2014 yılı birinci çeyrekte İzmir Mia Residence, İstanbul Selçuk Holding Merkez Binası, İzmir Bayraklı Tower, Antalya Maxx Royal Hotel, İstanbul Özdilek Wyndham Hotel, Lazzoni Hotel, Grand Hyatt Hotel, Coca-Cola Region Ofis Binası ve Unesco koruması altındaki tarihi Mardin Şehri Çarşısı’nı da önemli projelerimiz arasında sayabiliriz. Azerbaycan Haydar Aliyev Hastane projesini de yurt dışı projelerimiz arasında sıralayabiliriz. Azerbaycan ve İran operasyonlarının da Somfy Türkiye’ye verilmesi global Somfy yapılanması içerisinde Somfy Türkiye’ye duyulan güven artışının ve gösterilmiş olan başarıların bir göstergesi diyebiliriz.

 

Somfy’nin 2015 yılı için Türkiye ile ilgili düşünceleri nelerdir?

 

Bizim yaşadığımız büyümeleri Avrupa’da görmek mümkün değil. Somfy Türkiye, her sene iki haneli rakamların birkaç katına çıkan büyümeler gösteriyor. Bu performans Fransa’daki Somfy merkezinin de gözünden kaçmıyor. Büyüme trendinin sürdürülebilir olması çok önemli. 2020 yılına kadarki büyüme planlarımızı yaptık. Kötümser değiliz ama acil bir durum olduğunda küçülme planlarımızın nasıl işleyeceğini de düşünüyoruz. Bu kadar risklerle beraber hayatımızı yürütmek zorunda olduğumuz bir ortamda bulunmamız, bizi güçlü kılıyor. Avrupa’da hayat çok stabil; her şey belli ama Türkiye’de bazı sabahlar yeni şeylere uyanabiliyoruz. Bu durum bizi kriz yönetimi konusunda ve hiç planda olmayan durumlarla başa çıkabilme konusunda güçlü hale getiriyor. Bununla beraber ben, şirketler için ve özellikle ülkeler için, asıl olanın “insan” olması gerektiğini ve bunu kimsenin unutmaması gerektiğini düşünüyorum.

 

“GEÇEN SENE SOMFY TÜRKİYE, BÜTÜN SOMFY ŞİRKETLERİ ARASINDA BÜYÜME ŞAMPİYONU OLDU. BU TABİİ Kİ HERKESİ ÇOK MOTİVE ETTİ. FRANSA’DA SOMFY TÜRKİYE’NİN ADI GEÇTİĞİ ZAMAN HERKES ARTIK DAHA FAZLA İNANARAK ADIMLAR ATIYOR.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER