Anasayfa >

Bölgeler >

Eskişehir'de konut enflasyonu!

Eskişehir'de konut enflasyonu!

14 Ekim 2014 Salı, 14:28:33
Eskişehirde konut enflasyonu!
Eskişehir’de 15 yılda bitirilmesi gereken 4 binin üzerinde konut 10 yıl gibi kısa bir süre içerisinde yapıldığından konutta enflasyon uluştu…

Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) Başkan Yardımcısı Mehmet Eren, 4 binin üzerinde konut stoğu oluşan Eskişehir genelinde 15 yılda yapılması gereken konutların 10 yıl gibi kısa sürede yapıldığını belirterek, kentte adeta konut enflasyonu yaşandığını ifade etti.

Eren, yaptığı açıklamada, kentte inşaat sektörünün ciddi daralma yaşadığını kaydetti. Eskişehir'de halen 4 binden fazla konutun boşta olduğunu belirten Mehmet Eren, "Kentte konut satışı durma noktasına geldi. Özellikle son birkaç ayda arz edilen ve henüz satılamayan yeni konut sayısı 4 bini geçti. Konut satışında geçen seneye oranla önemli bir gerilemenin olduğunu söylemek mümkün. Satışa arz edilen yeni konut stokunun erime sürecinin bir hayli uzadığını görüyoruz" dedi.

 

Alıcı evi görmeden almak istemiyorlar

Sorunun temelinde kentte kısa sürede, fazla sayıda konut yapılmasının yattığını ifade eden eden Eren, "15 yılda yapılması gereken konutlar 10 yıl gibi kısa sürede yapıldı. Elbette bu kadar kısa sürede bu denli fazla sayıda konut yapılmasında, bankaların düşük konut kredi faizi politikası uygulamasının da etkisi var. Dolayısıyla konut enflasyonu oluştu. Ancak son 1 yılda devletin kredilerle ilgili çıkardığı yasa nedeniyle insanlar rahat kredi kullanamıyor artık. Dolayısıyla konut satışları azaldı. Yapılan konutlar önceleri kısa sürede satılırken şimdi uzun vadeye yayıldı. Daha önce 'sat-yap' vardı, şimdi bu 'yap-sat'a döndü. Alıcılar artık binalar bitmeden, şekillendiğini görmeden alım yapmıyor. Kısacası ciddi enflasyon oluşmuş durumda. Bu darboğazdan ancak bir hükümet politikasıyla çıkılır" diye konuştu.

 

İmar yönetmeliği değiştirilmeli

ESGİAD Başkan Yardımcısı Mehmet Eren, inşaat sektörünün Eskişehir'de normal pozisyona geçebilmesi için belediyelerin imar yönetmeliğinde değişikliğe gitmesi gerektiğini de söyledi. Eren, "Artık Eskişehir siteleşmelidir. 6-8 katlı binalar yerine, yeşil alan oranı arttırılarak güvenli çok yüksek katlı binaların yapımına izin verilmelidir. Bugün Eskişehir'de nereye baksanız, az katlı, fazla sayıda bina görürsünüz. Bundan mutlaka vazgeçilmelidir" dedi.

Faizler artacak

Mehmet Eren, konut kredi faizleriyle ilgili de şu uyarıda bulundu:

"Faizlerin geri çekilmesini beklemiyoruz. Aksine önümüzdeki yıllarda faizler daha da artacak. İnsanların artık buna alışması lazım."

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER