Anasayfa >

Bölgeler >

Yüksekova Havalimanı'nda son durum!

Yüksekova Havalimanı'nda son durum!

08 Ağustos 2014 Cuma, 16:21:56
Yüksekova Havalimanında son durum!
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, yaklaşık 3 yıl önce yapımına başlanan Yüksekova Havalimanı'nda çalışmalar aralıksız sürüyor.

Yüksekova'ya yaklaşık 5 kilometre mesafedeki havalimanın alt ve üst yapı inşaatındaki çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar kapsamında alt yapı inşaatında kaba inşaatının büyük bölümü tamamlanarak pistin ince beton işlemine geçildi. Birçok koldan başlatılan inşaat çalışmalarının yılsonunda tamamlanması planlanıyor. Çalışmalarla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yüksekova Havaalanı Altyapı Projesi Koordinatörü Şükrü Şengezer, çalışmaların 3 ay içinde tamamlanacağını ve Yüksekovalıların yılsonunda uçaklarla buluşacağına inandığı söyledi.

 

"İNCE BETONA GEÇİLDİ"

Havaalanı inşaatında çalışmaların aralıksız sürdüğünü ve çalışmaların seyrinin değiştiğini belirten Şengezer, "Mayısın birinci haftasında başladığımız çalışmalarda gelinen noktada kaliteli beton dökme işine başladık. Havaalanı pistinin gövdesinde yaklaşık 184 bin metrekare olan bölümde dökeceğimiz beton işini önümüzdeki iki ay içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. Zayıf beton çalışmalarında yaklaşık 30 bin metreküp, elektrik altyapı işlerinde de 12 bin metreküp olmak üzere toplamda 42 bin metreküp beton çalışmamız oldu. Yeni başladığımız kaliteli betonda ise pist gövdesinde 72 bin metreküp, çevre yolunda 18 bin metreküp ve banketlerde yaklaşık 20 bin metreküp olmak üzere toplamda 118 bin metreküp civarında beton dökme çalışmamız olacak. Yürütülen iş, zaman alan bir iştir. Günlük beton dökme işlemimizi ne kadar hızlandırsak da beton kalitesi itibariyle yaklaşık 3 bin metrekarelik alanı kapsayacak civardadır. Çalışmalarımızı yüze yakın makine ile ekipman ve yaklaşık 150 personelle yürütüyoruz" dedi.

 

"YÖRE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK"

Sosyoekonomik yapıda çok önemli gelişmelerin olduğunu aktaran Şengezer, "Yüksekova Havaalanı inşaatının tamamlanmasıyla beraber yöre ekonomisinin kalkınmasında çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Gerek eğitim gerek ekonomik gerekse de diğer alanlarda önemli gelişmeler olacaktır" şeklinde konuştu.

 

"YÜKSEKOVALILARIN YILSONUNDA UÇAKLA BULUŞACAĞINA İNANIYORUM"

Şengezer, havalimanı altyapı inşaatında çalışmaların yüzde 65'in üzerinde tamamlandığını sözlerine ekleyerek, "Beton çalışmalarımız ilerledikçe havaalanı inşaatındaki fiziki gerçekleşme de ilerleyecektir. Biz bütün çalışmalarımızı her türlü tedbiri alarak gerektiğinde gece çalışmasını da işin içine katarak yaklaşık üç ay gibi bir zaman diliminde tamamlamayı düşünüyoruz. Yılsonu itibariyle havaalanını hazır hale getireceğiz. Tabiat şartları bizi zorlamazsa yılsonunda Yüksekovalıların uçakla buluşacağına inanıyorum" diye konuştu.

İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER