Anasayfa > Bölgeler >

Ege Bölgesi >

Bodrum Kalesi 2019’da Açılıyor!

Bodrum Kalesi 2019’da Açılıyor!

31 Ağustos 2018 Cuma, 13:30:25
 Bodrum Kalesi 2019’da Açılıyor!
Yapımına 1415 yılında başlanan ve inşaatı 1523'e kadar süren, 1895 yılına kadar da askeri üs olarak kullanılan Bodrum Kalesi, yenilenen yüzüyle 2019’da kapılarını açmaya hazırlanıyor. Proje çalışmalarına 2014’te başlanan Bodrum Kalesi’nde çalışmaların Haziran 2019’da tamamlanması planlanıyor…

Bodrum Kalesi yenilenen yüzüyle hizmete girmeye hazırlanıyor. Yapımına 1415 yılında başlanan ve inşaatı 1523'e kadar süren, 1895 yılına kadar da askeri üs olarak kullanılan Bodrum Kalesi projesinin çalışmalarına 2014’te başlanılmıştı. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki Bodrum Kalesi’nin Haziran 2019’da tamamlanarak kapılarını açması planlanıyor.

YILDA 300 BİNDEN FAZLA ZİYARETÇİ
Çeşitli kulelerden oluşan Bodrum Kalesi'nde, İngiliz, Fransız, İtalyan, Alman ve İspanyol Kulesi gibi farklı milletlere ait kuleler yer alıyor. Bodrum'un simgesi haline gelen ve her yıl 300 binden fazla ziyaretçi çeken Bodrum Kalesi'nin, tekrar turistlerin uğrak noktalarından biri olması bekleniyor.

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Tayfun Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Bodrum Kalesi'nde başlatılan restorasyon, çevre düzenlemesi ve teşhir düzenleme projesinin hızla devam ettiğini söyledi.

Proje çalışmalarının 2014 yılında başladığını belirten Selçuk, çalışmalarının Haziran 2019’ta tamamlanmasının öngördüklerini söyledi.

Selçuk, restorasyon, çevre düzenlemesi ve teşhir çalışmaları çerçevesinde, Bodrum Kalesi'nin yıllar içerisinde doğal tahribat nedeniyle ortaya çıkan sorunlarının bütüncül bir anlayış içerisinde ele alındığına işaret etti. Selçuk, "Bodrum Kalesi, restorasyon ihtiyacı giderilip yeniden teşhir, tanzim düzenlemesi yapılarak, daha güzel ve sağlık bir şekilde gelecek nesillere aktarılmak üzere hizmet vermeye devam edecek." diye konuştu.

Selçuk, "Bodrum Kalesi'nde devam eden çalışmaların, 2019 Haziran'da tamamlanması öngörülüyor. Bu çalışmayla birlikte, tanıtımlara da ağırlık vererek, mevcut ziyaretçi sayımızın artırılmasının sağlanmasını hedefliyoruz. Ziyaretçilerimiz, Bodrum Kalesi'ni yeni teşhir anlayışıyla birlikte çok daha farklı bir şekilde, güzel bir ortam içerisinde ziyaret edebilecekler. Biz ümit ediyoruz ki çok daha iyi sayılara, daha güzel ortamlarda ziyaretçilerimizi ağırlama şansına sahip olacağız” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER