Anasayfa > Bölgeler >

Güney Doğu Anadolu Bölgesi >

Bakan Kurum: Sur'daki çalışmaları hızla bitireceğiz

Bakan Kurum: Sur'daki çalışmaları hızla bitireceğiz

23 Temmuz 2018 Pazartesi, 11:14:48
Bakan Kurum: Surdaki çalışmaları hızla bitireceğiz
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Diyarbakır'da terörden zarar görmüş bölgeleri inceledi. Sur ilçesinde inşa çalışmalarının hızla bitirileceğini söyleyen Bakan Kurum, "Şimdi bize düşen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, burada insanların mağduriyetini en aza indirecek çalışmaları, en hızlı şekilde yapabilmek" dedi. Murat Kurum, Diyarbakır'da yapılacak 2 Millet Bahçesi için de çalışmaların en yakın zamanda başlayacağını söyledi...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi temaslarda ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gitti. Bakan Kurum, Dicle Vadisi Rekreasyon Projesi alanını ziyaretinin ardından Sur ilçesinde terörden zarar gören bölgede Bakanlıkça yürütülen inşa çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulundu.

Murat Kurum, ilçede 3 yıl önce PKK'lı teröristlerin saldırılarıyla tahrip ederek ateşe verdiği, kentteki ilk Osmanlı eseri olan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması dolayısıyla "Kurşunlu" diye de anılan Fatih Paşa Camisi'ni gezerek, devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Sur ilçesinde inşa çalışmalarının hızla bitirileceğini söyleyen Kurum, "Şimdi bize düşen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, burada insanların mağduriyetini en aza indirecek çalışmaları, en hızlı şekilde yapabilmek. Diyarbakır'ı turizm, tarih, kültür şehri, tüm insanımızın, tüm bölgenin geldiği, gezdiği, eğlendiği dinlendiği bir alan haline getirmemiz gerekiyor. Bu stratejik açından ve bu bölgenin beklentisi açısından önemli. Sur’daki projelerimizin tamamını hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz" dedi.

'2 TANE MİLLET BAHÇESİ OLACAK'

Buradaki konutları yerel mimariye uygun, yerel kültüre uygun, buradaki yerli malzemeyi kullanarakinşa edileceğini belirten Murat Kurum, "İki tane millet bahçe projemiz var. Bunların biri eski stadımızın olduğu yer diğeri de Dicle vadisi. Bu millet bahçelerini bakanlığımız bünyesinde en yakın zamanda yapımlarına başlayacağız. Bir taraftan da Kayapınar’da gelişecek konut aksları, gelişecek ticaret akslarla ilgili bir çalışma başlatıyoruz. Burayı da Diyarbakır’ın geleceği, vizyonu çerçevesinde şehre uygun az katlı bir yapılaşmayı yapmayı düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER