Anasayfa > Bölgeler >

Marmara Bölgesi >

Kanal Edirne Projesinin Yüzde 99’u Tamamlandı!

Kanal Edirne Projesinin Yüzde 99’u Tamamlandı!

05 Temmuz 2018 Perşembe, 16:23:33
Kanal Edirne Projesinin Yüzde 99’u Tamamlandı!
46 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Kanal Edirne projesinde sona gelindi. Projenin yüzde 99’u tamamlandı. Yunanistan sınırında bulunan Karaağaç Mahallesi’nde yapımı devam eden bağlantı köprüsü de ay sonunda araç trafiğine açılıyor…

Kanal Edirne projesinde geri sayım başladı. Edirne’de, Yunanistan ile sınır hattını oluşturan ve hemen hemen her yıl taşkınlarla gündeme gelen Meriç Nehri’nde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılan 7 bin 800 metrelik ‘Kanal Edirne Projesi’nin Projenin yüzde 99’u tamamlandı.

46 milyon TL yatırımla hayata geçirilen Kanal Edirne projesi açılışa hazırlanıyor. Yunanistan sınırında bulunan Karaağaç Mahallesi’nde yapımı devam eden bağlantı köprüsü de ay sonunda araç trafiğine açılıyor.

Kasım 2015’te yapımına başlanan Kanal Edirne projesinin 7 bin 600 metrelik bölümü Haziran 2018 itibariyle tamamlandı. Kanal üzerinde yapımı tamamlanan 4 bağlantı köprüsünün beşincisi ve Yunanistan sınırında bulunan Karaağaç Mahallesi’nin ana arterini sağlayacak olan köprünün de Temmuz ayı sonunda araç trafiğine açılması ön görülüyor.

TAŞKINA SON
Meriç Nehri by-pass edilerek yapılan kanalla 2 bin metreküp/ saniye seviyesinde taşan nehir, 2 bin 500 seviyesine de çıksa taşkın olmayacak. ‘Kanal Edirne’ projesiyle birlikte yürütülen, ‘Karaağaç Tahliye ve Drenaj Kanalı’ ile yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi su baskınından kurtarılıp 7 kilometre ileride Meriç Nehri’ne bağlanacak. Tahliye kanalının tamamlanmasıyla yaklaşık 1000 metreküp/ saniyelik taşkın suyunu kaldırabilecek kanalın taban genişliği 50 metre, derinliği de 4.5 metre olacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER