Anasayfa > Bölgeler >

Marmara Bölgesi >

Bursa Gemlik Taşınıyor! Nereye Taşınacağı Belli Oldu!

Bursa Gemlik Taşınıyor! Nereye Taşınacağı Belli Oldu!

28 Haziran 2018 Perşembe, 11:52:27
Bursa Gemlik Taşınıyor! Nereye Taşınacağı Belli Oldu!
Bursa Gemlik’te deprem riski altındaki yerleşim yerlerinde yaşayanların daha güvenlik bir bölgeye nakledilmesi için gerekli düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle 107 bin nüfuslu ilçenin nereye taşınacağı da belli oldu. Detaylar haberimizde..

Bursa’nın Gemlik ilçesi taşınıyor. Bölgede deprem riski altında olan yerlerde yaşayanların nakli için beklemen düzenleme Resmi Gazete’ye yayınlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle Gemlik’in nereye taşınacağı da belli oldu.

Buna göre Bursa Gemlik 266,05 hektarlık alana taşınacak. KHK kapsamında Gemklik ilçesinde Manastır Mevkii’nde bulunan Cumhuriyet ve Cihatlı mahallerine ilk etapta 8 bin konut yapılması planlanıyor. Bu bölgelerde devam eden bin 400 konut ile yapı sayısının 9 bin 400’e ulaşacağı belirtildi.

7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun'un Geçici 25'inci maddesi şöyle:"Bursa ili Gemlik ilçesinde deprem tehlikesi altında bulunan yapıların dönüştürülebilmesi ve yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesi için orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına da dönüştürülmesi mümkün olmayan yerlerden, Orman ve Su İşleri Bakanlığının teklifi üzerine sınırları Bakanlar Kurulunca belirlenen alanlar, Orman Genel Müdürlüğünce orman sınırları dışına çıkarılarak tapuda Hazine adına resen tescil edilir. Bu alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tasarrufuna geçer. Bu alanlarda 21/6/1987 tarihli ve 3402 sayılı Kadastro Kanununun 22'nci maddesinin kadastrosu yapılmış olan yerlerin ikinci defa kadastroya tabi tutulamayacağına ilişkin hükmü uygulanmaz. Bu alanların tespiti amacıyla Orman Genel Müdürlüğünce yeteri kadar orman kadastro komisyonu görevlendirilir. Bu tespit sırasında ilan süresi bir hafta, itiraz süresi ise bir ay olarak uygulanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlar Kurulunca belirlenir. Birinci fıkra kapsamında orman sınırları dışına çıkarılan alan kadar Hazine taşınmazı, orman tesis edilmek üzere Maliye Bakanlığınca Orman Genel Müdürlüğüne tahsis edilir."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER