Anasayfa >

Bölgeler >

2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti Açık Hava Müzesi Oluyor!

2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti Açık Hava Müzesi Oluyor!

01 Haziran 2018 Cuma, 11:16:13
2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti Açık Hava Müzesi Oluyor!
Bursa Mudanya’da kazı çalışmalarında ortaya çıkan 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti arkeopark olarak açık hava müzesine dönüştürülecek. Myrleia Antik Kenti Açık Hava Müzesi’nde çalışmalar ise başladı…

Myrleia Antik Kenti Arkeopark olarak hizmet verecek. Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Ömerbey Mahallesi sınırlarında yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan Myrleia Antik Kenti açık hava müzesine dönüştürülecek.  2 bin 700 yıllık bir tarihe sahip olan Myrleia Antik Kenti Arkeopark’ta yürüyüş yolları, çocuklar için laboratuar ve bilgilendirme panoları olacak.

Mudanya'da 2 bin 700 yıllık Myrleia Antik Kenti’nin açık hava müzesine dönüştürme çalışmalarına ise başlandı. Üzerine alışveriş merkezi yapılan Myrleia Antik Kenti’nin devamı olan ve Ömerbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan alanda yürütülen kazı çalışmalarında kentin büyük bir bölümü ortaya çıktı. Belediye mülkiyetine alınan 3 bin 200 metrekarelik kazı alanı ile bin 735 metrekarelik park alanında proje çalışmaları başlıyor.

Mudanya Belediyesi tarafından bölgenin açık hava müzesi olarak geleceğe taşınması için yapılan plan değişikliği 17 Şubat 2018 tarihinde Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER