Anasayfa >

Bölgeler >

Atatürk Orman Çiftliği İmara Açıldı!

Atatürk Orman Çiftliği İmara Açıldı!

25 Mayıs 2018 Cuma, 10:09:55
Atatürk Orman Çiftliği İmara Açıldı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı kanun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kanun ile birlikte Atatürk Orman Çiftliği Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilecek ve arazi üzerinde konut ve ticari amaçlı yapılar yapılabilecek…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan "7144 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygun görüşü ile Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) belirlenen arazisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile AOÇ tüzel kişiliğine bir külfet ve yükümlülük getirmemek kaydıyla, AOÇ Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yapılacak bir protokolle Ankara Büyükşehir Belediyesine, hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapılmak üzere 29 yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis edilecek.

29 yılın sonunda alan içindeki her türlü yapı tesis ve malzeme, bedelsiz olarak Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne devredilecek. Tahsis edilen bu alan Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilecek şartlarla 29 yıla kadar üçüncü kişilere kiraya veya işletmeye verilebilecek.

AOÇ'nin belirlenen arazisinin kiraya veya işletmeye verilmesinde, "Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz." hükmü geçerli olmayacak. Yani kanun ile birlikte Atatürk Orman Çiftliği arazisi imara açılmış oldu.
.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER