Anasayfa >

Bölgeler >

Aşti İçin Karar Çıktı! Akıbeti Belli Oldu!

Aşti İçin Karar Çıktı! Akıbeti Belli Oldu!

22 Mart 2018 Perşembe, 15:56:51
 Aşti İçin Karar Çıktı! Akıbeti Belli Oldu!
Taşınıp taşınmayacağı merak edilen AŞTİ için karar çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, hızlı tren ve uçuk kullanımın artması ile Aşti’nin yükünün azaldığını bu nedenle yeni bir otobüs terminalinin yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi…

Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin (AŞTİ) akıbeti belli oldu. Aşti taşınacak mı, nereye taşınacak soruları kafalarda dolaşırken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’dan dev otogarın akıbetine ilişkin açıklama geldi.

Hükümetin demiryolu ve havayolu ulaşımına yaptığı yatırımlar sonucunda vatandaşın ulaşım tercihlerinin de değiştiğine işaret eden Tuna, "Şehirlerarası otobüs terminalinin Mamak'a yapılması artık söz konusu değil. Vatandaşlarımız seyahatlerini  ağırlıklı olarak hızlı tren ve uçakla yapıyor. Dolayısıyla, AŞTİ'ye giren otobüslerin sayısında azalma var. AŞTİ'nin bulunduğu yerde devam etmesi durumu söz konusu. Şu an bulunduğu yerde raylı sistemle bağlantısı olduğundan yolcular açısından da bir kolaylık var." dedi.

OTOBÜSÇÜLER DE TAŞINMAK İSTEMİYOR
Ulaşımın kolaylığı nedeni ile vatandaşların yanı sıra AŞTİ’deki otobüs işletmesi sahiplerinin de taşınmak istemediklerine dikkat çeken Tuna, "Vatandaş memnun, bir sıkıntı yok. Oradaki esnaf burada devam etmek istiyor. Otobüs sayıları her geçen gün azaldığı için trafik açısından da bir sıkıntı yok. Derdimiz ne bizim? Taşımak diye, spor olsun diye bir iş yapılmaz ki. İhtiyaç olması lazım, taşınmasıyla ilgili yeni bir yatırım, yeni bir masraf ve yeni bir harcama. Peki oraya taşıdık burası ne olacak ? Burası AOÇ'ye ait bir arazi, biz oraya AOÇ'ye kira ödüyoruz. AŞTİ'yi oradan taşıdıktan sonra başka bir şey yapamazsın ki. Oranın tahsisi, şehirlerarası otobüs terminali olarak tahsis edilmiş, kiraya verilmiş. Şimdi onu kaldırdığımız zaman AOÇ'nin kanunu gereği durum bambaşka durumlara gidecek. Çok yönlü parametrelerden dolayı AŞTİ'nin yerinde devam etmesinin en doğrusu olduğuna karar verdik." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER