Anasayfa >

Bölgeler >

Bu İle Konut Yatırımı Yapan Kazanacak

Bu İle Konut Yatırımı Yapan Kazanacak

28 Kasım 2017 Salı, 10:22:17
 Bu İle Konut Yatırımı Yapan Kazanacak
Bursa’da konut fiyatları her geçen gün artıyor. Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir, Bursa'nın gelecek vadeden bir şehir olduğu için fiyatlarının yukarı doğru seyredeceğini söyledi…

Bursa konut yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. İlde konut fiyatları yukarı seyrediyor. Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir, Bursa'nın gelecek vadeden bir şehir olduğu için fiyatlarının yukarı doğru seyredeceğini söyledi.

Gayrimenkul alacakların acele etmeleri gerektiğini Aydemir, Bursa’nın 2017’yi rekorla kapatacağını söyledi.

KONUT ALMAK İSTEYENLER ERTELEMESİN
Bursa’nın tarihin en yüksek satış rakamlarına ulaşacağına dikkat çeken Aydemir, “Yılsonu itibariyle 55 bine yakın konut satışı gerçekleşecektir. Eylül ayında 6 bin 80 konut satışı ile Bursa tarihinin rekorunu kırdık. Bu satışın temel sebebi, KDV'nin yüzde 1 oranına çekilmesi ve tapu masraflarının binde 3 oranına indirilmiş olmasıdır. Eylül ayındaki satış tabii ki birçok kişiyi heyecanlandırdı. Ekim, Kasım ayında da aynı performans devam eder diye düşünüldü. Ancak, 3+1 dairelerde konut faiz oranlarında oluşan yükselişten kaynaklı bu 2 ayda istenilen satışlar gerçekleşmedi. 0,75'lik orandan 1,14'e yükselen konut faizleri mülk almak isteyenlerin tedirginlik yaşamasına sebep oldu. Ancak, 2 bin lira kiranın olduğu bir dönemde konut kredisi ödemek daha cazip gelebilir. Bu yüzden konut almak isteyenlerin bu düşüncelerini ertelememeleri gerekiyor” diye konuştu.

YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK
Bursa konut fiyatlarındaki yükseliş trendinin 2 yıl içerisinde devam edeceğinin altını çizen Aydemir, “ Konut fiyatlarında herhangi bir düşüş beklenmiyor. Çünkü Bursa, Türkiye'de sanayisi, ulaşım ağı ve yeni yatırımlarıyla birlikte gelecek potansiyeli en yüksek olan şehir olarak ön plana çıkıyor. kentsel dönüşümde de istenilen randıman alınırsa, bir basamak fiyatlarda yavaşlama olabilir. Ancak yine de kiralama ve satışlarda yukarıya çıkışlar devam edecektir" dedi.

Nilüfer bölgesinin Bursa'daki son yıllardaki konut satışına en çok katkı sağlayan bölge olduğuna dikkat çeken Aydemir, "Eylül ayında 2 bine yakın konut satışı yapıldı. Ekim ayında da bin 500'e yakın konut satışıyla geçen yıldaki rakamlar yakalandı. Bu tabii ki en çok tercih edilen bölge ve kentsel dönüşümünde devam etmesinden dolayı, kiralara da yansıdı. Şu anda Nilüfer'de 1+1 dairenin kirası bin ile bin 500 arasında değişmekte, 2+1 dairenin kirası bin 500 ile 2 bin, 3+1 dairenin kirası bin 500 ile 3 bin lira arasında tutulmaktadır. Konut satışlarındaki ortalamaları baz aldığınız da ise, 1+1 daireler 190 bin ile 200 bin bandında, 2+1 daireler 250 bin ile 270 bin, 3+1 daireler ise 370 bin ile 400 bin olarak değişmektedir" diye konuştu.

İSTANBUL İZMİR OTOBANININ GEÇTİĞİ YER DEĞERLENİYOR
İstanbul-İzmir otobanının sadece Bursa'ya değil, diğer illere de değer kattığını ifade eden  Aydemir, "Balıkesir, son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdi. Bu önümüzdeki 3 yıl içerisinde şu andaki büyümesinin 4 katı daha hızlı büyüyeceğini düşünmekteyiz. Çünkü İstanbul-İzmir otobanının 2018 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Çanakkale yolunun da yapılmasıyla birlikte, Ege ile Marmara bölgesinin kesişim noktası haline gelecek. Şu anda çok büyük bir otel zinciri ve alışveriş merkezi inşaat çalışmalarına başladı. Türkiye'nin güçlü firmalarından bir tanesi de fabrika kurmayı hedefliyor. Tabii ki bunlar da Balıkesir'in gelişmesinde ve büyümesinde büyük katkı sağlayacaktır. Turizm koridorunun da Balıkesir'in üzerinde olması ayrı bir değer katmaktadır" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER