Anasayfa >

Bölgeler >

İBB Üsküdar’a Verdiği Kat Artışını Geri Alacak

İBB Üsküdar’a Verdiği Kat Artışını Geri Alacak

30 Haziran 2017 Cuma, 09:24:49
İBB Üsküdar’a Verdiği Kat Artışını Geri Alacak
Üsküdar’da Boğaz’ın siluetini etkileyen mahallelerde 2 katlı binalar emsal artışıyla 6 kata çıkarılmıştı. İBB şimdi o 6 katları 5’e düşürmeye hazırlanıyor…

İBB, Üsküdar’daki onay verdiği katları geri alacak. Üsküdar’da Boğaz’ın siluetini etkileyen mahallelerde 2 katlı binalar emsal artışıyla 6 kata çıkarılmıştı. Şimdi o 6 katlı binalar 5’ e düşürülecek.


Üsküdar'da kentsel dönüşümün önünü açmak ve kaçak yapılaşmayı önlemek için geçen yıl 16 mahallede toplam 270 bin kişiyi ilgilendiren plan değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde onaylanmış ve  Boğaz’ın siluetini etkileyen mahallelerde 2 katlı binalar emsal artışıyla 6 kata çıkarılmıştı.


Bu planla, Üsküdar’ın Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye mahalleleri yeniden planlanmıştı.


KAT ARTIŞI GERİ ALINACAK
Üsküdar’ın ön görünüm ve etkilenme bölgelerinde kat artışına imkan veren plan kotlarıyla ilgili yeni düzenleme bu ay yeniden İBB Meclis’nin gündemine gelecek. Boğazı gören mahallelerdeki binalara verilen kat artışı geri alınacak.


İLKELERE AKKIRI İŞ YAPTIK
Boğaz’da şehircilik ilkelerine aykırı işler yaptık diyen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Yoğunluğu artırıcı, donatıyı azaltıcı plan olmaz. Ama biz hep tersini yaptık” dedi.

BİRER KAT TIRPANLANACAK
Türkmen, “İtiraf ediyorum, yapılan planlarla işi çözemedik. Afet riski olan alanları dönüştürme yasasını referans alarak, Boğaz Kanunu’ndaki maksimum imar hakkını vatandaşa verdik. Çengelköy sırtları, Küplüce, Kirazlıtepe, Burhaniye gibi silueti etkileyen alanlarda, kat yüksekliği kodları yeni düzenleme ile en yüksek değil de, en düşükten alma durumu söz konusu. Yani yeni kot düzenlemesiyle 6 katlar 5 kata düşecek. Kirazlıtepe arkasında, Güzeltepe, Mehmet Akif dereleri bu düzenlemeden etkilenmeyecek. Ama Boğaz’da birer katımız tırpanlanacak” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER