Anasayfa >

Bölgeler >

Ege’de Yazlık Ev Fiyatları 2 Bin TL’yi Buldu

Ege’de Yazlık Ev Fiyatları 2 Bin TL’yi Buldu

16 Mayıs 2017 Salı, 11:40:01
 Ege’de Yazlık Ev Fiyatları 2 Bin TL’yi Buldu
Tatil sezonu açıldı. Ege tutkunları için Ege'deki yazlık fiyatları haberimizde...

Yaz sezonu açılıyor. Yazlığı olanlar bavullarını yavaş yavaş hazırlamaya olmayanlar da ev arayışına başladı. Türkiye’nin gözde turizm bölgelerinden Ege’de hala birçok yazlıkçının hayalini süslemeye devam ediyor.


Peki Ege’de yazlık ev fiyatları ne kadar? Fiyatlar denize yakınlığı, site içinde olup olmadığı, binanın yaşı ve konumu gibi kriterlere göre değişiyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Ege bölgesinde öne çıkan turizm alanlarındaki yazlık konut gelişimi ve güncel fiyatlarına ilişkin çalışmalarını AA muhabiri ile paylaştı.


YABANCILAR ÇEŞME’DE FİYATLARI UÇURDU
Yaz tatili için ilk akla gelen Çeşme’de konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 15-20 artığını belirten Maya, ilçede önceki yıl yabancılara mülk satışının başlaması sonrası konut fiyatlarındaki artış oranının yüzde 20-25 seviyelerine ulaştığını bildirdi.
Çeşme'de yatırım için genellikle Alaçatı'da arsa fiyatlarının son bir yılda yüzde 25-30 yükseldiğini ve arsaların metrekare fiyatlarının bin 750-2 bin lira seviyelerine ulaştığını aktaran Maya, "Çeşme'de planlanan yatırımlar sayesinde arsa ve konuttaki fiyat artışının devam edeceği söylenebilir. İzmir-İstanbul otoyol projesi ile yatırımların yapılmaya başlandığı, projenin tamamlanmasıyla bölgeye talebin daha da artacağı öngörülüyor." diye konuştu.


Maya, Çeşme'de yazlık konut fiyatlarının proje özelliklerine göre farklılık gösterdiği, tercih edilen konutların geniş bahçe kullanımlı, müstakil havuzlu ve site içinde olması gibi etkenler doğrultusunda genellikle 4+1, 150-250 metrekare kullanım alanına sahip olduğunu anlattı.


Maya, Çeşme'de konutların metrekare fiyatının 7 bin 500-10 bin aralığında olduğu bilgisini verdi.

Maya, İzmir-İstanbul otoyol projesinin yanı sıra Gülbahçe-Karaburun Yolunun iyileştirilerek genişletilmesinin yarımada içerisindeki Urla ve Karaburun ilçelerine olan talebi artırdığını söyledi.


Mordoğan beldesinde konumlu uzun zaman atıl durumda kalmış kooperatiflerin problemlerin giderilmesiyle özellikle Ankaralı yatırımcılar tarafından tercih edilmeye başlandığını dile getiren Maya, "Kooperatiflere artan taleple birlikte bölgede genellikle İskele, Bozköy ve merkez mahalleler tercih ediliyor. Arsa değerleri Urla yolunun iyileştirmesiyle 2016 yılı sonunda bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 30-40 oranında artış göstererek metrekaresi 500-750 lira seviyelerine ulaştı.


Bölgede 100-130 metrekare kullanımlı 3+1 yazlık konutlar tercih ediliyor genellikle. Dubleks yazlık konutfiyatlarında yıllık artış 2016 sonunda yüzde 15-20 civarına ulaşmış durumda. Satışların denize mesafesine ve manzarasına göre metrekaresi 2 bin ile 2 bin 750 TL seviyelerine ulaştığı söylenebilir."

FOÇA’DA HER BÜTÇEYE UYGUN EV VAR

Maya, İzmir'in kuzey aksında yer alan ve şehre yakınlığı sebebiyle turizm potansiyeli her geçen gün artan Foça'da, eski Foça diye adlandırılan bölgenin doğal koruma alanı olması ve yeni arsa stoku bulunmaması sebebiyle son yıllarda yazlık konut dokusunun özellikle yeni Foça'da ve kıyı kesiminde yoğunlaştığı bilgisini verdi.
İlçede üst gelir grubu yatırımcıların özellikle Burunucu bölgesini, orta gelir grubunun ise Mustafa Kemal Atatürk Mahallesini tercih ettiğini anlatan Maya, Burunucu bölgesinin daha eski müstakil yazlık konutdokusuna sahip olduğunu söyledi.
Maya, bu bölgede eski ve yeni inşa edilen dubleks, tripleks müstakil konutların birim değerinin konuma ve yapı kalitesine bağlı olarak metrekaresi 6 bin TL ila 8 bin TL arasında değiştiğini kaydederek, genel olarak konutların 120-150 metrekare alanına sahip olduğunu bildirdi.


Bölgede denize cepheli, dubleks, 130 metrekare kullanım alanına sahip bir konutun 750 bin-bir milyon TL aralığında satışa konu olduğunu dile getiren Maya, şöyle devam etti:
"Mustafa Kemal Mahallesi genellikle orta gelir grubunun tercih ettiği bölgedir. Bu bölge eski site içi dubleks ve müstakil dubleks yazlık konut dokusuna sahiptir. Söz konusu konutlarda ortalama metrekare fiyatı 3-4 bin TL aralığında değişmektedir. Genel olarak konutlar 110-130 metrekare kullanım alanına sahiptir. Ortalama fiyat olarak site içerisinde, dubleks, 120 metrekare kullanım alanına sahip bir yazlık konut 300 bin-400 bin TL aralığında satışa konu olabilmektedir."

KUŞADASI’NDA 2 BİN 500 TL’DEN BAŞLIYOR
Maya, Kuşadası'nda kara ve deniz ulaşımında turistik yol güzergahları üzerinde bulunmasının, kıyıların ve iklimin deniz turizmine uygunluğunun, tarihi doğal güzelliklerin ve Antik Efes Kenti ile Meryem Ana Evine yakınlığın 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de turizmin ilk geliştiği yerlerden biri olmasına zemin hazırladığını söyledi.


İlçede yazlık konut kullanımında tercih edilen yerlerin uzun yıllardır Davutlar ve Güzelçamlı bölgeleri olduğunu belirten Maya, "Davutlar bölgesinde yeni yatırımların yanı sıra konut stoku çoğunlukla 20 ve daha üzeri yıllık site içi dubleks, tripleks konutlardan oluşmaktadır. Bölgenin konutta metrekare değeri 20 ve üzeri yaştaki konutlarda 2 bin 500-3 bin 500 TL aralığında değişmektedir. Yeni inşa edilmiş sitelerde ise bu değer 3 bin 500-5 bin TL seviyesine yükseliyor.
Ortalama fiyat olarak site içerisinde, 10 yıllık, dubleks ve 120 metrekare kullanım alanına sahip yazlık bir konut 350 bin-450 bin TL aralığında, site içerisinde, yeni inşa edilmiş 180 metrekare dubleks, ortak havuzlu, denize yakın konutlar 550 bin-600 bin TL aralığında satışa konu olabilmekte. Güzelçamlı bölgesinde ise yazlık konut kullanımında müstakil yapılar öne çıkmakta. Bölgede site içerisindeki konutların ortalama birim değeri 4 bin-5 bin 500 TL aralığında değişmekte. Ortalama fiyat olarak denize sıfır, dubleks, yeni inşa edilmiş 120 metrekare kullanım alanına sahip bir yazlık konut 500 bin-600 bin TL aralığında."

BODRUM’DA 12 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR
Maya, yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen, otel-pansiyon kullanımı açısından çok sayıda markaya ev sahipliği yapan Bodrum yarımadasının aynı zamanda yazlık konut kullanımı açısından da gelişmiş alt bölgelere sahip olduğunu söyledi.


Yarımadanın yazlık konut kullanımı açısından ön plana çıkan bölgelerinin Ortakent, Bitez ve Yalıkavak olduğunu dile getiren Maya, Gümüşlük ve Turgutreis'te de yazlık konut kullanımlarının yaygın olduğunu anlattı.


Maya, Ortakent ve Bitez mahallelerinde yatırımcı tercihine yönelik olarak müstakil villa tarzı yapıların geliştiğini kaydederek, bölgede denizden uzak ancak geniş deniz manzaralı olan villa taleplerinin rahatlıkla karşılanabildiği gibi denize sıfır konumlu, bahçeli ve havuzlu müstakil villaların da bulunduğunu aktardı.


Bölgede konumlu villaların ortalama 400-500 metrekare arsa içerisinde konumlu 120-150 metrekare alana sahip olduğunu dile getiren Maya, "Villalar yapım yılına, malzeme kalitesine, denize uzaklığı ve sahip olduğu manzaraya göre metrekaresi 6 bin ile 9 bin TL arasında değişiyor. Yalıkavak bölgesinde yüksek kesimlerde müstakil araziler içerisinde konumlu çok nitelikli ve üst kalitede A plus yazlık konutlar var. Geniş manzara olanağı bulunan ve deniz kıyısına ulaşımın rahatça sağlanabildiği konutlar üst gelir grubu tarafından tercih ediliyor. Yalıkavak bölgesinde villaların satış rakamlarının 9 bin ile 12 bin TL arasında değişiyor” dedi.

 
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER