Anasayfa >

Bölgeler >

Bolu Yeşil Yol Dünyanın En Uzunu Olacak

Bolu Yeşil Yol Dünyanın En Uzunu Olacak

10 Mayıs 2017 Çarşamba, 16:30:47
Bolu Yeşil Yol Dünyanın En Uzunu Olacak
Bolu Yeşil Yol projesi yolda. Proje ile şehrin ortasında 9.5 kilometre uzunluğunda 80 metre genişliğinde yeşil bir koridor oluşturulacak…

Dünyanın en uzun yeşil yolu Bolu’ya yapılıyor. Bolu Yeşil yol projesi ile şehrin ortasında 9,5 kilometre uzunluğunda ve 80 metre genişliğinde yeşil bir koridor oluşturulacak.

Proje ile birlikte D-100 Karayolu kentin dışına çıkarılarak şehrin ortasında yeşil bir kuşak oluşturulacak. Proje kapsamında D-100 Karayolu üzerinde kentin giriş ve çıkış noktaları arasında yer alan bölüm trafiğe kapatılarak, bir yaşam merkezine dönüştürülecek.

Bolu Yeşil yol kapsamında spor mekanları, parklar, eğlen ve dinlenme alanları, bisiklet yolları, sanat merkezi, alışveriş merkezi ve yürüyüş yolları yer alacak.

Yeşil Yol, kentin farklılaşan iki bölgesinin birleştirici unsuru ve geçiş alanı işlevini üstlenecek. Kenti ikiye bölen karayolunun alternatif işlevlerle kente kazandırılması için hazırlanan proje ile Bolu'nun kuzey ve güney bölgelerindeki tüm mahallelerin eşit uzaklıkta ulaşabileceği bir yaşam alanı oluşturulacak.

Projede, Yeşil Yol güzergahında, Batı Koridoru, Yeşil Koridor ve Doğu Koridoru olmak üzere 3 ayrı koridor yer alacak. Kentin batı giriş noktasında bulunan Batı Koridoru'nda Kırsal Yeşil Odak ve kentsel gelişim yönüyle uyumlu konut alanları yer alacak. Yeşilin her tonunu yoğun bir şekilde içinde barındıracak 9, 5 kilometrelik Yeşil Koridor, kent merkezi ile ortak kullanılacak alan olacak. Kentin diğer giriş noktasında yer alan Doğu Koridoru'nda Kentsel Yeşil Odak ve havaalanı ve sanayi alanları ile ortaklaşa gelişecek kısım yer alacak.


TURİZM POTANSİYELİNİ ARTIRACAK
Bolu Yeşil Yol projesinin Bolu’nun turizm potansiyelini artırmada önemli rol oynayacağına dikkat çeken Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, D-100 Karayolu'nun güneye alınmasının tamamlanmasının ardından "Yeşil Yol Projesi"ne başlayacaklarını söyledi.

ŞEHİR TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK
Projenin şehir trafiğini de rahatlatacağını belirten Yılmaz, Tır ve kamyon geçişlerinin şehir dışına çıkarılacağını söyledi.

BOLU’YU İKİYE BÖLECEK
Yılmaz, “Dünyada yeşil yol konusunda başarılı örnekler var. Mesela, New York'ta demiryolundan yeşil yola dönüştürülen High Line, Boston'da yeşil omurga olarak tanımlanan BigDig gibi. Bolu'yu bir anlamda ikiye bölen D-100 Karayolu'nda gerçekleştireceğimiz projemiz hem yeşil yol, hem de yeşil omurga niteliği taşıyacak. Proje aynı zamanda dünyadaki şehrin tam ortasında bu kadar uzunlukta bir rekreasyon alanı oluşturması açısından da dünyada bir ilke imza atacak. Turizm şehri Bolu, 'Yeşil Yolu'yla da hem Türkiye'de hem de dünyada çok söz ettirecek” ifadesinde bulundu.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER