Anasayfa >

Bölgeler >

Köyü Taşınan Vatandaşa Konut Desteği+Çilek Arazisi

Köyü Taşınan Vatandaşa Konut Desteği+Çilek Arazisi

17 Ocak 2017 Salı, 12:08:38
Köyü Taşınan Vatandaşa Konut Desteği+Çilek Arazisi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme ve kullanma suyu temin etmek amacıyla yapılan Alaköprü Barajı çalışmaları kapsamında köyü taşınan vatandaşlara konut desteği verilecek. Konut desteğinin yanı sıra çilek arazisi de verileceği öğrenildi….

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan köyü taşınan vatandaşlara çifte müjde geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) içme ve kullanma suyu temin etmek amacıyla yapılan Alaköprü Barajı çalışmaları kapsamında köyü taşınan vatandaşlara konut desteği verilecek. Bunun yanı sıra 4,5 dönüm çilek arazisi de verilecek.


Çalışmalardan etkilenen Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Sarıağaç, Akine ve Ormancık köylerinden 326 aile için 208 milyon lira proje bedeliyle 326 konut, 3 köy konağı, 300 kişilik 3 cami, 16 derslikli bir okul ve arıtma tesisleri yapılarak hak sahiplerine teslim edildi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Taşınma köylünün ihtiyaçları da gözetilerek yapıldı. Buradaki çiftçiler tarafından taşınan köyün etrafında çilek üretimi yapılıyordu. Gerekli araştırmalar ve incelemelerin ardından taşınma sonrasında da yine çilek üretebilecekleri tespit edildi. Ancak bunun için eğim sorunu ortaya çıktı. Eğim dolgu yöntemiyle azaltılarak çiftçilere çilek üretimi yapabilecekleri bir alan hazırlanmış oldu. Onların gelir kapısı da kapatılmamış oldu." ifadelerini kullandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER