Anasayfa >

Bölgeler >

Türk Dünyası Köroğlu Parkı Bolu’da Buluşacak

Türk Dünyası Köroğlu Parkı Bolu’da Buluşacak

02 Ocak 2017 Pazartesi, 17:31:38
Türk Dünyası Köroğlu Parkı Bolu’da Buluşacak
Yapımına bu yıl başlanması planlanan Köroğlu Parkı Bolu’da yükselecek. 75 bin metrekare alna üzerinde konumlanan Köroğlu Parkı, müzesi, kongre merkezi, amfi tiyatrosu ve etkinlik alanları ile Türk dünyasının buluşma noktası olacak…

Bolu’da bu yıl yapımına başlanması planlanan Türk Dünyası Köroğlu Parkı, 75 bin metrekare alan üzerinde yükselecek.

Türk dünyasının ortak paydasını oluşturacak olan parkta 30 metre yüksekliğinde dev Köroğlu heykelinin yanı sıra müze, kongre merkezi, at gezinti alanı, amfi tiyatro ve kır kahvesi yer alacak.
Türk cumhuriyetleri ve akraba topluluklarına ait alanların bulunacağı Türk Dünyası Köroğlu Park’ta her ülke kendi Köroğlu betimlemesini bulabilecek.

Türk cumhuriyetleri ve akraba toplulukların ortak kültür paydasını temsil etmesi hedeflenen parkın yapımına bu yıl başlanması planlanıyor.


Asya'dan Balkanlara uzanan Türk dünyasını Bolu'da buluşturması hedeflenen parkın uygulama projesinde son aşamaya gelindi.


TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı organizesinde yapılan uluslararası yarışmada birinci olan Kazak mimar Yedil Tussibbekov ve heykeltıraş Murat Mansurov'un imzasını taşıyan eserin uygulama projesinde park alanı 75 bin metrekare olarak belirlendi.

30 METRELİK KÖROĞLU HEYKELİ
Köroğlu kültürüne sahip çıkmak ve gelecek nesillere taşımak amacıyla Alpagut Mahallesi sınırlarında yapılacak Köroğlu Parkı projesinde, Ankara-İstanbul TEM Otoyolu'ndan da görülebilecek 30 metre yüksekliğinde Köroğlu heykeli yer alacak. Aşamalı olduğu için kesin bitiş tarihi henüz belli olmayan projenin heykel kısmı, bu yıl tamamlanacak.  

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 26 Haziran 2017 Pazartesi, 12:55 Bir de , 300 futbol sahası projesi vardı galiba! CEVAPLA
DİĞER HABERLER