Anasayfa >

Bölgeler >

Bursa Atatürk Stadı 100 Bin Kişi Kapasiteli Meydan Oluyor

Bursa Atatürk Stadı 100 Bin Kişi Kapasiteli Meydan Oluyor

02 Ocak 2017 Pazartesi, 12:19:24
Bursa Atatürk Stadı 100 Bin Kişi Kapasiteli Meydan Oluyor
Atatürk’ün 1926’da yapımı için bizzat bağışta bulunduğu Bursa Atatürk Stadı yıkılarak yerine 100 bin kişi kapasiteli bir meydan yapılıyor…

Bursa Atatürk Stadı projesinde yıkımlar sürüyor. 1926 yılında Atatürk’ün yapımı için bin TL bağışta bulunduğu ve 1948 yılında tamamlanan Atatürk Stadı’nın bulunduğu alan tarihi doku korunarak bir meydana dönüşecek.


400 bin metrekare proje alanı ve 190 bin metrekare inşaat alanıyla Bursa’nın en büyük anıtsal yapılarından biri olan yeni stadyumun açılışının ardından eski stadyumun bulunduğu alanda yapılacak meydan projesi kapsamında yıkımlar sürüyor.

Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Recep Altepe, uygulanacak proje ile stadın zemin ve tarihi dokusunun korunacağını, 15 binin üzerinde oturma kapasiteli 100 bini aşkın kişinin rahatlıkla toplanabileceği ve açık spor alanlarının bulunacağı ayrıcalıklı bir meydanı kente kazandıracaklarını söyledi.


Projede stadyum dokusunun bozulmayacağını dile getiren Başkan Altepe, "Şehirler meydanlarıyla anılır ve Bursa'mız da meydanı olmayan şehirlerden. Bu nedenle kavşaklarda mitingler ve etkinlikler yapıyoruz. Artık Kültürpark'ın doğu kenarındaki Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu alan meydan oluyor. Sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşlarımızın talepleri doğrultusun stadın izlerini, yeşil alanını ortadan kaldırmadan buranın planda olduğu gibi spor alanı ve meydan olması için çalışıyoruz. Tribünlerde yıkım son aşamaya geldi. Hemzemin olacak şekilde fazlalıklar kaldırıyor. Sadece zeminin altındaki tribünler kalacak. Kapalı tribün yenilecek ve içi de yeniden dizayn edilecek. İlk Bursa festivallerinin yapıldığı stadyum yine festivallere her türlü organizasyona ev sahipliği yapabilecek.

 

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER