Anasayfa >

Bölgeler >

Savaşta 2 Bin 700 Binanın Yıkıldığı Kentte Kiralar Üçe Katladı

Savaşta 2 Bin 700 Binanın Yıkıldığı Kentte Kiralar Üçe Katladı

21 Kasım 2016 Pazartesi, 15:48:37
Savaşta 2 Bin 700 Binanın Yıkıldığı Kentte Kiralar Üçe Katladı
2 bin 700 binanın yıkıldığı, 14 bin 727 binanın hasar gördüğü Şırnak'ta, kira fiyatları üçe katladı, vatandaş ev bulamıyor….

Terör olayları ile gündemden düşmeyen Şırnak’ta kira fiyatları fırladı. Terörde 2 bin 700 binanın yıkıldığı, 14 bin 727 binanın hasar gördüğü Şırnak'ta vatandaşlar ev bulamıyor.


Sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırıldığı Şırnak’a dönen vatandaşlar ev kiralarının yüksekliğinden şikayetçi. Şırnak’ta kiralık fiyatları neredeyse üçe katladı.

Kentte, yasaktan önce 200-250 TL olan ev kiraları, şimdilerde 600-700 TL'ye çıkarken, birçok aile yerleşecek ev bulamıyor. Bu yüzden kenti terk etmek durumunda kalan vatandaşlar, 14 Mart'ta yasak ilan edilmesiyle birlikte gittikleri çevre il ve ilçelere geri dönüyor.

FIRSATÇILIK YAPANLARI KINIYORUM
Konut sıkıntısı yaşayan aileler adına İHA'ya açıklamalarda bulunan Şırnaklı İşadamı Yusuf Som, sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde vatandaşların gittikleri ilçelerde de ev kiralarının yükseltildiğini ve bunun üzerine sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri olarak ev sahiplerine, evsiz, barksız insanların üzerinden kira fırsatçılığı yapılmaması yönünde çağrı yaptıklarını anımsattı. Ancak şimdi diğer yerler bir yana Şırnak'ta da ev kiralarının yükseltildiğini vurgulayan Som, "Evleri olan insanların diğer insanlar üzerinden fırsatçılık yapması kadar bizi üzen bir şey yoktur. Bugün öyle bir gün ki herkesin birbirine yardım edeceği, kenetleneceği, hatta diğer insanlardan kira almaması gereken günüdür. Bunun üzerinden fırsatçılık yapanları kınıyorum" dedi.

HERKES ELİNİ VİCDANINA KOYSUN
Som, bunun yanı sıra, kiralık evlerde oturan ancak yasak süresince evlerinde bulunmayan vatandaşlardan da kira parasının talep edildiğine dikkat çekerek, "Bu konuda da çok rahatsızız. Lütfen herkes sağduyu ve vicdan sahibi olsun. Herkes elini vicdanına koysun. Bugün Şırnaklının Şırnaklıya sahip çıkma günüdür" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER